Články / Reporty

Bezprostřední a prvobytní (Young Fathers)

Bezprostřední a prvobytní (Young Fathers)

Maria Pyatkina | Články / Reporty | 12.04.2018

Nebylo zase tak velkým překvapením, že MeetFactory měla brzo po ohlášení koncertu Young Fathers vyprodáno. Skotští vítězové Mercury Prize, kteří nedávno vydali třetí desku a o kterých se říká, že jsou jednou z nejlepších živých kapel současnosti, jsou prostě v kurzu. A ti, kteří si pořídili lístky s předstihem, si mohli vychutnat díky velikosti sálu mimořádně bezprostřední zážitek, tím spíš u tak výbušné kapely, jakou jsou Young Fathers.

Celá akce včetně předkapely se nesla v duchu svérázných elektronických samplů, živých bicí, vášnivého projevu a strhujícího nasazení. Před Young Fathers vystoupilo belgické trio WWWater, v jehož čele stojí černošská zpěvačka Charlotte Adigery. Ta dokázala šikovně spojit osmdesátkovou nostalgii a jemné vokály à la Solange s trochou rapování a twerku. Pozitivní a přátelská Adigery se zdála být z tak nadšených výkřiků příjemně překvapená, i když si to za působivé vystoupení a brilantní pěvecký výkon zasloužila.

fotografie z koncetu hledejte zde

Young Fathers nastoupili s kamennými tvářemi, aby to s výkřikem „What a time to be alive“ rázně rozjeli. Na pódiu, kromě excentrického bubeníka podobného Walteru Whiteovi z Perníkového táty, byli přítomní jen členové kapely. Každý z nich působil jiným dojmem, dohromady tvořili zvláštní harmonii. Alloysious Massaquoi ve velkém černém klobouku dával na odiv jemné melodické vokály, ladné pohyby a představoval i přes svou velkou postavu klid a eleganci. Bledý 'G' Hastings v pomačkané košili zlověstně řval do mikrofonu, díval se úkosem a působil chladně a démonicky. Kayus Bankole, nejdivočejší prvek, ztělesnil svým dechberoucím tancem a hlubokým hlasem jakousi smyslnou prvobytnost. Všichni neustále v pohybu, ať už v nekonečných tanečních kreacích nebo při bubnování. Pastva pro oči.

Těžko říct, jaká skladba zapůsobila nejvíc, radostné vzrušení neopouštělo MeetFactory po celou dobu. Zvláštní nadšení vyvolaly Only God Knows, písnička napsána pro pokračování filmu Trainspotting, úspěšný singl z nového alba In My View, ale i starší hit Get Up. V další napínavé přestávce mezi písničkami se Hastings zeptal: „Chcete, abychom odešli?“ a sálem to nesouhlasně zahučelo. „Chcete, abychom zůstali?“ Young Fathers ale už zahráli jen jednu skladbu a rychle zmizeli z pódia. Emotivní show utekla jako nic. Jako chvíle, která v paměti zůstane mnohem déle než stovky jiných vystoupení.

Info

Young Fathers (uk) + WWWater (be)
10. 4. 2018 MeetFactory, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.