Martin Šinkovský | Články / Recenze | 04.02.2018
Komiksové adaptace klasické literatury v drtivé většině slouží k tomu, aby se kniha proměnila ve stravitelnější médium, k němuž nebudou mladí čtenáři cítit averzi. Kvalita těchto komiksů tomu proto odpovídá. Chaboutého Bílá velryba je však něco jiného.
Christophe Chabouté z Melvillova kanonického díla extrahoval samotnou jeho podstatu. Lov velryb a urputný hon Moby Dicka tak tvoří rámec, pozadí, na kterém vypráví příběh o myšlenkových pochodech námořníků, jejichž životním osudem se stal lov obřích kytovců. Samota, strach, těžká dřina v kombinaci se smrtící touhou kapitána Achaba po pomstě.
Chabouté neponechává nic náhodě a naprosto precizně buduje známý příběh, který si před tím pečlivě rozebral, aby poznal, co je na Bílé velrybě opravdu podstatné. Nikam nespěchá a čtenářům nabízí podrobný průřez celou velrybářskou výpravou - od příprav až po samotný lov. Přesto ani na okamžik nenudí, atmosféra a rytmus pohltí od prvních stránek.
Černobílá kresba svým nekompromisním kontrastem podtrhuje hlavní myšlenku spočívající v chorobné touze po pomstě, která vede nezadržitelně do záhuby. Pečlivě vykreslené panely nabízejí úchvatné velké celky i k smrti vyděšené pohledy oceánskými větry ošlehaných velrybářů. Nejsilněji působí pasáže, kdy je slov netřeba, Chabouté se celé kapitoly obejde s minimem slov. Rytmus porcování velryby určuje detailní popis tvrdé dřiny námořníků, aby vrcholil katarzí ve zbavení se torza ulovené velryby. Naprostým vrcholem je závěrečný střet vyprávěný pouze obrazem. Chabouté ukazuje, jak nicotný je člověk uprostřed nekonečného oceánu, v porovnání s kolosální velrybou vyniká jeho malost a malichernost.
O své nadšení z této komiksové adaptace se v předmluvě podělil i scenárista a spisovatel John Arcudi (Hellboy, Ú.P.V.O., Maska), který tvrdí, že Chaboutého Bílá velryba se vzepřela zákonu „nezpracovatelnosti“, s čímž lze beze vší pochybnosti souhlasit. Tento komiks nebude hitem mezi středoškoláky, kteří ve zkratce potřebují pojmout obsah díla – všichni ostatní budou jásat.
Christophe Chabouté, Herman Melville - Moby Dick (Argo 2017, překlad Stanislav Václav Klíma a Marie Kornelová)
www.argo.cz/knihy/234140/moby-dick
Eva Karpilovská 01.06.2023
Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…
Jaroslav Lajner 12.05.2023
Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.
Martin Šmíd 11.05.2023
Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?
Natálie Dvořáková 10.05.2023
Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.
3DDI3 07.05.2023
Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.
Julie Scholzová 29.04.2023
Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.
Jaroslav Lajner 13.04.2023
Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.
Josef Kaňka 09.04.2023
Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.
Jaroslav Lajner 02.04.2023
Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.
Viktorie Motlochová 30.03.2023
Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.