Články / Recenze

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Martin Šinkovský | Články / Recenze | 04.02.2018

Komiksové adaptace klasické literatury v drtivé většině slouží k tomu, aby se kniha proměnila ve stravitelnější médium, k němuž nebudou mladí čtenáři cítit averzi. Kvalita těchto komiksů tomu proto odpovídá. Chaboutého Bílá velryba je však něco jiného.

Christophe Chabouté z Melvillova kanonického díla extrahoval samotnou jeho podstatu. Lov velryb a urputný hon Moby Dicka tak tvoří rámec, pozadí, na kterém vypráví příběh o myšlenkových pochodech námořníků, jejichž životním osudem se stal lov obřích kytovců. Samota, strach, těžká dřina v kombinaci se smrtící touhou kapitána Achaba po pomstě.

Chabouté neponechává nic náhodě a naprosto precizně buduje známý příběh, který si před tím pečlivě rozebral, aby poznal, co je na Bílé velrybě opravdu podstatné. Nikam nespěchá a čtenářům nabízí podrobný průřez celou velrybářskou výpravou - od příprav až po samotný lov. Přesto ani na okamžik nenudí, atmosféra a rytmus pohltí od prvních stránek.

Černobílá kresba svým nekompromisním kontrastem podtrhuje hlavní myšlenku spočívající v chorobné touze po pomstě, která vede nezadržitelně do záhuby. Pečlivě vykreslené panely nabízejí úchvatné velké celky i k smrti vyděšené pohledy oceánskými větry ošlehaných velrybářů. Nejsilněji působí pasáže, kdy je slov netřeba, Chabouté se celé kapitoly obejde s minimem slov. Rytmus porcování velryby určuje detailní popis tvrdé dřiny námořníků, aby vrcholil katarzí ve zbavení se torza ulovené velryby. Naprostým vrcholem je závěrečný střet vyprávěný pouze obrazem. Chabouté ukazuje, jak nicotný je člověk uprostřed nekonečného oceánu, v porovnání s kolosální velrybou vyniká jeho malost a malichernost.

O své nadšení z této komiksové adaptace se v předmluvě podělil i scenárista a spisovatel John Arcudi (Hellboy, Ú.P.V.O., Maska), který tvrdí, že Chaboutého Bílá velryba se vzepřela zákonu „nezpracovatelnosti“, s čímž lze beze vší pochybnosti souhlasit. Tento komiks nebude hitem mezi středoškoláky, kteří ve zkratce potřebují pojmout obsah díla – všichni ostatní budou jásat.

Info

Christophe Chabouté, Herman Melville - Moby Dick (Argo 2017, překlad Stanislav Václav Klíma a Marie Kornelová)
www.argo.cz/knihy/234140/moby-dick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace