Články / Reporty

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Vadim Petrov | Články / Reporty | 21.08.2019

Ocelová hvězda střechy nad našimi hlavami; jak může být tak velká? Dvacítka stroboskopů na stagi se pod nimi krčí, byť bez nich by hvězdu nebylo vidět. A pod stroboskopy mrňavá postavička v zelených kaťatech brečí, vás tu je tak moc!

Eilish vypálí největší hitovku hned zkraje (a pak taky jako přídavek, přirozeně), dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky, vždyť o něm vím i já. Slečny vedle mne se nedokážou rozhodnout, jestli sedět, nebo stát, sedačky na koncertech bych zakázal, pokud nejde o Mozarta nebo ambient.

Dave Grohl o Billie Eilish tvrdí, že je Kurtem Cobainem nové generace. Sedmnáctka sebevědomější než pach mladistvých voňavek? Už nejde o flanelové košile a hlasité kytary, dnešek patří depresivním memům a mumlání. Ano, starší bratr zpěvačky Finneas si během koncertu zabrnká na kytaru i basu, ale že by to v aréně bylo slyšet, se říct nedá. Alespoň spolu sehrají dojemný okamžik, kdy usednou do společného lože a spustí skladbu, kterou takto složili ve dvě ráno. Až jim závidím jejich sourozenecký vztah.

Basy třesou kamerou, kromě pár šťastlivců úplně vpředu všichni vidí jen rozmazaný obrys tváře. Myslím, že se to k Billie hodí. Holka přede mnou streamuje na insta a když odpovídá na zprávy, skloní mobil tak, že není nic vidět. Kdysi hipícká véčka, posléze rockoví paroháči, dnes displeje mobilů. Tvoří pozemskou oblohu, za každým světélkem se skrývá příběh a riziko rychle vybité baterky, přesto nepolevují.

Finneas má celou dobu na zádech bágl. Přemýšlím, o co jde: buď camel back, ze kterého usrkává skinny bitch bůhvíjak chlazenou, nebo sub pack, osobní subwoofer prokládající celé tělo basy. Vhodné pro dubstep, ale tady?

JGrrey dostala nepříjemnou roli předskokana, lidi si ale raději dávají kuřecí nugety, hranolky a limonádu. Sázka na podobnou umělkyni ale nakonec nebyla tak hrozná, početné publikum čekající na svou bad guy se nechalo rozehřát. Nebo možná nevědělo coby, když v hokejovém sále došlo pivo ještě před koncertem.

Nevím, co znamená, když osmnáct tisíc fanynek zpívá „So you're a tough guy“, ale líbí se mi to. Premiéře Billie Eilish v Praze by se dalo vytknout mnoho, ale v jádru zahrála dobré písničky a vypadala u toho dobře, jsem spokojený já, rozmazlený redaktor, i rodiče dětí, které šly na svůj první koncert.

Info

Billie Eilish (us) + JGrrey (uk)
20. 8. 2019, O2 Arena

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.