Články / Reporty

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Vadim Petrov | Články / Reporty | 21.08.2019

Ocelová hvězda střechy nad našimi hlavami; jak může být tak velká? Dvacítka stroboskopů na stagi se pod nimi krčí, byť bez nich by hvězdu nebylo vidět. A pod stroboskopy mrňavá postavička v zelených kaťatech brečí, vás tu je tak moc!

Eilish vypálí největší hitovku hned zkraje (a pak taky jako přídavek, přirozeně), dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky, vždyť o něm vím i já. Slečny vedle mne se nedokážou rozhodnout, jestli sedět, nebo stát, sedačky na koncertech bych zakázal, pokud nejde o Mozarta nebo ambient.

Dave Grohl o Billie Eilish tvrdí, že je Kurtem Cobainem nové generace. Sedmnáctka sebevědomější než pach mladistvých voňavek? Už nejde o flanelové košile a hlasité kytary, dnešek patří depresivním memům a mumlání. Ano, starší bratr zpěvačky Finneas si během koncertu zabrnká na kytaru i basu, ale že by to v aréně bylo slyšet, se říct nedá. Alespoň spolu sehrají dojemný okamžik, kdy usednou do společného lože a spustí skladbu, kterou takto složili ve dvě ráno. Až jim závidím jejich sourozenecký vztah.

Basy třesou kamerou, kromě pár šťastlivců úplně vpředu všichni vidí jen rozmazaný obrys tváře. Myslím, že se to k Billie hodí. Holka přede mnou streamuje na insta a když odpovídá na zprávy, skloní mobil tak, že není nic vidět. Kdysi hipícká véčka, posléze rockoví paroháči, dnes displeje mobilů. Tvoří pozemskou oblohu, za každým světélkem se skrývá příběh a riziko rychle vybité baterky, přesto nepolevují.

Finneas má celou dobu na zádech bágl. Přemýšlím, o co jde: buď camel back, ze kterého usrkává skinny bitch bůhvíjak chlazenou, nebo sub pack, osobní subwoofer prokládající celé tělo basy. Vhodné pro dubstep, ale tady?

JGrrey dostala nepříjemnou roli předskokana, lidi si ale raději dávají kuřecí nugety, hranolky a limonádu. Sázka na podobnou umělkyni ale nakonec nebyla tak hrozná, početné publikum čekající na svou bad guy se nechalo rozehřát. Nebo možná nevědělo coby, když v hokejovém sále došlo pivo ještě před koncertem.

Nevím, co znamená, když osmnáct tisíc fanynek zpívá „So you're a tough guy“, ale líbí se mi to. Premiéře Billie Eilish v Praze by se dalo vytknout mnoho, ale v jádru zahrála dobré písničky a vypadala u toho dobře, jsem spokojený já, rozmazlený redaktor, i rodiče dětí, které šly na svůj první koncert.

Info

Billie Eilish (us) + JGrrey (uk)
20. 8. 2019, O2 Arena

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hromadná meditace s Ólafurem Arnaldsem

Adéla Poláková 21.11.2019

Arnalds se vrací s otázkou, zda v České republice vstávají lidi skutečně ve čtyři ráno, jak mu namluvil kolega-violista. Publikum se dá do smíchu.

Blahodárný vliv dlouhé cesty z Hostomic aneb O pomnožných jen slepě (Charli XCX)

Michal Smrčina 18.11.2019

Jestli si mě Charli XCX nemusela stoprocentně získat v rámci poklidného, mondénního poslechu, pak lze tvrdit, že její živá přítomnost je divoká a strhující.

Blues Alive: Oslava svobody

Jiří Vladimír Matýsek 17.11.2019

I v sobotu se držela laťka kvality na vysoké úrovni a nijak se neubíralo ani na obdivuhodné pestrosti, s níž se podařilo letošní program postavit.

„Que me des diez euros!“ aneb bikram jóga v Underdogs’

Cyril Nováček 17.11.2019

Do vůně stále doutnajících santalových tyčinek nastupuje punková diva z Compostely s kuklou na hlavě a hned od začátku pouští jednu vlnu breakcoru a drum and bassu za druhou.

Dav roztopený chladom... (Mayhem)

Lucia Banáková 17.11.2019

Jednorožce, zvratky a poctivý nórsky black metal.

Blues Alive: Neobyčejní a obyčejní

Jiří Vladimír Matýsek 16.11.2019

Blues is life, blues is alive (and well). A taky může nabývat spousty podob.

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

David Bláha 15.11.2019

De La Soul předváděli veteránsky bezchybný rap poháněný roky prověřenými beaty. Setlist ale nebyl nostalgickým přehráváním debutové desky...

Blues Alive: Třikrát jinak. A The Stooges

Jiří Vladimír Matýsek 15.11.2019

Personal Jesus od Depeche Mode nebyla ten večer jediná píseň, která na bluesových pódiích moc často nezní.

O čem stojí za to zpívat (The Lumineers)

Anna Valentová 12.11.2019

The Lumineers předvedli show adekvátní svému jménu, přesto celému večeru chyběl nějaký skutečně výjimečný moment.

Hádanky z Utrechtu #4: Všechno je, jak má být

Michal Pařízek 11.11.2019

O duchu ve stroji se bavíme staletí, Holly Herndon to dokázala obrátit vzhůru nohama – pomocí strojů vytvořila emoce tak důvěrné...