Články / Reporty

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Vadim Petrov | Články / Reporty | 21.08.2019

Ocelová hvězda střechy nad našimi hlavami; jak může být tak velká? Dvacítka stroboskopů na stagi se pod nimi krčí, byť bez nich by hvězdu nebylo vidět. A pod stroboskopy mrňavá postavička v zelených kaťatech brečí, vás tu je tak moc!

Eilish vypálí největší hitovku hned zkraje (a pak taky jako přídavek, přirozeně), dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky, vždyť o něm vím i já. Slečny vedle mne se nedokážou rozhodnout, jestli sedět, nebo stát, sedačky na koncertech bych zakázal, pokud nejde o Mozarta nebo ambient.

Dave Grohl o Billie Eilish tvrdí, že je Kurtem Cobainem nové generace. Sedmnáctka sebevědomější než pach mladistvých voňavek? Už nejde o flanelové košile a hlasité kytary, dnešek patří depresivním memům a mumlání. Ano, starší bratr zpěvačky Finneas si během koncertu zabrnká na kytaru i basu, ale že by to v aréně bylo slyšet, se říct nedá. Alespoň spolu sehrají dojemný okamžik, kdy usednou do společného lože a spustí skladbu, kterou takto složili ve dvě ráno. Až jim závidím jejich sourozenecký vztah.

Basy třesou kamerou, kromě pár šťastlivců úplně vpředu všichni vidí jen rozmazaný obrys tváře. Myslím, že se to k Billie hodí. Holka přede mnou streamuje na insta a když odpovídá na zprávy, skloní mobil tak, že není nic vidět. Kdysi hipícká véčka, posléze rockoví paroháči, dnes displeje mobilů. Tvoří pozemskou oblohu, za každým světélkem se skrývá příběh a riziko rychle vybité baterky, přesto nepolevují.

Finneas má celou dobu na zádech bágl. Přemýšlím, o co jde: buď camel back, ze kterého usrkává skinny bitch bůhvíjak chlazenou, nebo sub pack, osobní subwoofer prokládající celé tělo basy. Vhodné pro dubstep, ale tady?

JGrrey dostala nepříjemnou roli předskokana, lidi si ale raději dávají kuřecí nugety, hranolky a limonádu. Sázka na podobnou umělkyni ale nakonec nebyla tak hrozná, početné publikum čekající na svou bad guy se nechalo rozehřát. Nebo možná nevědělo coby, když v hokejovém sále došlo pivo ještě před koncertem.

Nevím, co znamená, když osmnáct tisíc fanynek zpívá „So you're a tough guy“, ale líbí se mi to. Premiéře Billie Eilish v Praze by se dalo vytknout mnoho, ale v jádru zahrála dobré písničky a vypadala u toho dobře, jsem spokojený já, rozmazlený redaktor, i rodiče dětí, které šly na svůj první koncert.

Info

Billie Eilish (us) + JGrrey (uk)
20. 8. 2019, O2 Arena

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace