Články / Reporty

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Vadim Petrov | Články / Reporty | 21.08.2019

Ocelová hvězda střechy nad našimi hlavami; jak může být tak velká? Dvacítka stroboskopů na stagi se pod nimi krčí, byť bez nich by hvězdu nebylo vidět. A pod stroboskopy mrňavá postavička v zelených kaťatech brečí, vás tu je tak moc!

Eilish vypálí největší hitovku hned zkraje (a pak taky jako přídavek, přirozeně), dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky, vždyť o něm vím i já. Slečny vedle mne se nedokážou rozhodnout, jestli sedět, nebo stát, sedačky na koncertech bych zakázal, pokud nejde o Mozarta nebo ambient.

Dave Grohl o Billie Eilish tvrdí, že je Kurtem Cobainem nové generace. Sedmnáctka sebevědomější než pach mladistvých voňavek? Už nejde o flanelové košile a hlasité kytary, dnešek patří depresivním memům a mumlání. Ano, starší bratr zpěvačky Finneas si během koncertu zabrnká na kytaru i basu, ale že by to v aréně bylo slyšet, se říct nedá. Alespoň spolu sehrají dojemný okamžik, kdy usednou do společného lože a spustí skladbu, kterou takto složili ve dvě ráno. Až jim závidím jejich sourozenecký vztah.

Basy třesou kamerou, kromě pár šťastlivců úplně vpředu všichni vidí jen rozmazaný obrys tváře. Myslím, že se to k Billie hodí. Holka přede mnou streamuje na insta a když odpovídá na zprávy, skloní mobil tak, že není nic vidět. Kdysi hipícká véčka, posléze rockoví paroháči, dnes displeje mobilů. Tvoří pozemskou oblohu, za každým světélkem se skrývá příběh a riziko rychle vybité baterky, přesto nepolevují.

Finneas má celou dobu na zádech bágl. Přemýšlím, o co jde: buď camel back, ze kterého usrkává skinny bitch bůhvíjak chlazenou, nebo sub pack, osobní subwoofer prokládající celé tělo basy. Vhodné pro dubstep, ale tady?

JGrrey dostala nepříjemnou roli předskokana, lidi si ale raději dávají kuřecí nugety, hranolky a limonádu. Sázka na podobnou umělkyni ale nakonec nebyla tak hrozná, početné publikum čekající na svou bad guy se nechalo rozehřát. Nebo možná nevědělo coby, když v hokejovém sále došlo pivo ještě před koncertem.

Nevím, co znamená, když osmnáct tisíc fanynek zpívá „So you're a tough guy“, ale líbí se mi to. Premiéře Billie Eilish v Praze by se dalo vytknout mnoho, ale v jádru zahrála dobré písničky a vypadala u toho dobře, jsem spokojený já, rozmazlený redaktor, i rodiče dětí, které šly na svůj první koncert.

Info

Billie Eilish (us) + JGrrey (uk)
20. 8. 2019, O2 Arena

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...