Články / Sloupky/Blogy

blbka na rajzu: Spectaculare I. (bvdub vs Irisarri)

blbka na rajzu: Spectaculare I. (bvdub vs Irisarri)

mexhouse | Články / Sloupky/Blogy | 29.01.2014

Tomuhle říkám hudební smog. Anebo: mám obavy, že to bude servírování kýče. Jiné hlasy, jiné pokoje. Ale těžko se tomu vyhnete, když loňské album Rafaela Antona Irisarriho se jmenuje The Unintentional Sea, tracky Daybreak Come Soon a sám seattleský zvukový hledač vyznává francouzské existencialisty a Malého prince. Když si dáme čistý ubrus pod talíř, je tu projekce (Dan Gregor, Dušan Urbanec) impozantní velikosti a kvadratický prostor DOXu (pokud lze o sociálním rozměru architektury mluvit matematicky). Projekce s obligátně přiléhavými přírodními motivy se nabízela, naštěstí to nebyla jen zprasená National Geo. V nejlepších momentech propojení zvuku a obrazu se odkrývaly špehýrky, ve kterých jste nepoznávali ani vlastní hudební zkušenost, ani zasuté představy. Irisarri tkal barevné dronové koberečky a vyšíval v nich kytarou, praskání lemovalo a pulzní beat do něj dělal krásné dírky. Vůbec by mi nevadilo, kdyby dostal prostor srovnatelný s bvdubem.

Ne že by si ho Brock Van Wey aka bvdub nezasloužil nebo ho neuměl využít, dokonce v nastaveném čase, kdy už jako by dokončil sestavený program, ale nikdo se neměl k odchodu k šatnářům, přidal i něco 2-stepu. Protože to umí. Jinak se jeho set, stejně jako aktuální album I'll Only Break Your Heart, nese ve znamení vokálů. Oč rozmanitější jsou beatové vzorce a přidávané zvukové vrstvy, o to delší a nanicovatější jsou ambientní pasáže, ten vesmírný chumel před velkým třeskem, až příliš doslovné a dlouhé zárodečné něco. Když k tomu přidáte ještě vokály a efektně abstraktní projekci, je zaděláno na malér. Pokud vydržíte, neustálé zmnožování vokálů se dostane přes level "sladké", nakumuluje se do tvárného moře hlasů, které se vcelku hravě přesunou do vaší hlavy a vydávají se za váš vlastní šelest, nemáte nic proti, znáte je, pak se z toho stane ultrahutné pozadí a teprve na něm začíná bvdub přidávat další zvuky/vrstvy, ano, middle of nowhere IDM má svoji sílu. Je otázka, jestli to musí být právě takhle, jestli chcete holku, které je blbě oblečená. Ale když už jste v ní, uvnitř jejího srdce, mluvíme-li v intencích alba, není co řešit. (Obal desky je citovej rýč jako prase.)

Meditovat nad kýčem u takové příležitosti, jakou je Spectaculare? Je to luxus, vím. (A židle! Zapomněl jsem na židličky...)

ps: Gatefold card sleeve k desce I'll Only Break Your Heart: “In the depth of winter, I finally learned that there was in me an invincible summer.” Albert Camus

Info

Festival Spectaculare 2014:
bvdub (usa) + Rafael Anton Irisarri (usa)
28. 1. 2014, DOX, Praha

foto © Michal Hradecký

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace