Články / Recenze

The xx poprvé: Blízká setkání třetího druhu

The xx poprvé: Blízká setkání třetího druhu

Lidská Havěť | Články / Recenze | 16.11.2012

Od druhých alb se očekává posun. Zlepšení. Něco jiného. The xx je to ale jedno. Od svého zvuku ani nálady první desky se neposunuli, a ani o to neusilovali. Jak uvedli v rozhovoru pro Pitchfork, na nové nahrávce se nesnažili dělat něco jinak, ani se nesnažili zůstat stejnými. Prostě tvořili písničky, které šly z nich, z jejich nitra. Jsou stále stejná kapela a jsou rádi, že mají svůj vlastní, rozpoznatelný zvuk. Pro skalní fanoušky dobrá zpráva, pro kritiky důvod, proč kapelu potopit. Na druhém albu jsou The xx ještě minimalističtější a jemnější, zpověď je niternější a intimnější. Přesto není pochyb, že i dvojka se stane kultem. Kultem X.

Dalo by se říct, že Coexist, které vyšlo 10. září 2012, je volné pokračování eponymního debutu. Pomalejší a trochu víc elektro brácha. Další depresivní citové výlevy, silně ovlivněné vlastními milostnými zkušenostmi. Na textech se značně podepsal fakt, že vokalisté Romy Madley Croft a Oliver Sim jsou bývalými milenci. Slova jsou jednoduchá a lehce srozumitelná, nesou se v duchu sentimentálních výpovědí a sdělných lidských emocí. Každý si v nich najde svůj příběh a dokáže se s nimi ztotožnit, což je s posluchači semkne.

Hned na začátku se představuje křehký hlas Romy v Angels, která je spolu s Chained nejsilnějším momentem alba. Jako jedna z mála písní není koncipována jako duet a její zpěv, křehký jak porcelán, vyniká osobitou prezentací. Tajemná a romantická skladba nasadí poetickou laťku celé desky. Na dalších tracích se přidává už i Oliver, aby spolu vyšeptali svá popová tajemství.

Chained, výborně vystavěný song, začíná pomyslným zařinčením řetězu a ke slovu se konečně dostává i Oliverův sametový hlas. Píseň funguje dokonale, tedy až na finále, které jako by někdo utnul. V Missing je psychedelický duet doplněn o simulaci tlukotu srdce a naléhavé kytary. Dvojice zpívá spolu, a přesto každý zvlášť. Zdá se, že příběh je dvojí, ale i tak zůstává celistvý, funguje samojediný. Problém je, že všechny pecky si britští „pohodáři“ vystřílí hned na začátku a kvalita alba postupně upadá až zůstane jen vata. Pomalá smrt. Sporadický hudební projev graduje a slévá se. The xx se topí ve sladkých tónech a prohlubují melancholii. A zdánlivé pokračování první desky mizí a vy si toho ani nevšimnete, zmizí a rozplyne se, nezanechá žádnou výraznou stopu.

Trh je přesycený rámusem a nahrávkami, které se snaží těžit z hutného, nerozpoznatelného zvuku. The xx na to jdou z jiného konce. Jejich hudba je jen jakousi kostrou písní, okousaným stehýnkem pop music. Přinášejí klid a uvolnění a balzám na duši. Natřete si bubínky jemnou směsicí romantiky a sklíčenosti (a hoďte se do klidu).

Info

Thexx: Coexist (Young Turks, 2012)
www.thexx.info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace