Články / Recenze

Boj i smíření (Gojira)

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka | Články / Recenze | 03.09.2021

OHODNOŤTE DESKU

Extrémní metal, spirituální verše a otevřená podpora ekologického aktivismu. Gojira, čtyřčlenná kapela z francouzského jihozápadu, jež se pojmenovala po fiktivním prehistorickém ještěru zrozeného z nukleárního odpadu, představila na jaře své sedmé studiové album Fortitude. Po téměř pěti letech tak obrací posluchačskou pozornost k čerstvému materiálu, který nabízí širokou paletu poloh jako heavy metal, surový death, pulzující groove ale i lehčí rock postavený na chytlavých melancholických motivech. Každá z těchto poloh dostala na albu svůj jasně vymezený prostor, přičemž se v rámci jednotlivých songů často dynamicky prolínají. Výsledek – vynikající svou pestrostí – tak zároveň působí jako sevřený celek.

Po hudební stránce se nová deska nejvíce blíží předcházejícímu albu Magma (2016), kde už je odklon od rané, ortodoxně deathmetalové tvorby nikoliv jen matně tušeným náznakem, ale nesporným faktem. Těžkopádné kytary ustoupily zajímavým harmonickým postupům přinášejícím někdy až metafyzicky prorockou atmosféru a uvolněnějším rockovým rytmům. I když Gojira stále bezpečně spadá do metalových vod (gradující Born for One Thing, energická Amazonia či deathmetalová Sphinx), je Fortitude ještě méně hard & heavy, neboť je zde více zastoupena ona rocková melancholie a čistý zpěv (The Trails, The Chant). Vyznění ovšem, i díky propracovaným textům, neztrácí nic ze své naléhavosti.

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti. Oproti předchozím nahrávkám vystavěných převážně na vnitřním zápasu s vlastním já, je na Fortitude mnohem více akcentována ekologie a společné soužití. Patrné je to zejména v groovemetalové skladbě Amazonia, kde se kapela za zvuků brazilského berimbau a domorodých píšťal (nelze nevzpomenout na legendární album Roots od Sepultury) vymezuje proti pokračujícímu vypalování pralesa.

Ačkoliv by se zaměření jednotlivých skladeb mohlo zdát široce rozkročené, lze zvolené tematické okruhy snadno vzájemně propojit a styl, jímž jsou texty napsány, je často umožňuje interpretovat přes vícero z uvedených perspektiv. Odkazuje se metalově melancholický Another World k vnitřní podstatě člověka, nebo k životnímu prostoru okolo nás? Záleží na posluchači.

Deska Fortitude (v překladu statečnost, síla ducha) tak i po textové stránce působí naprosto uceleně a spolu s pestřejší hudební složkou, která dává posluchači po tvrdých partech vydechnout, představuje skupinu opět v o něco vyzrálejší formě. Kromě zkázy a hněvu s sebou Gojira přináší i sílu a naději. Můžeme doufat v osobní i společenské semknutí, můžeme se odhodlat k nikdy nekončícímu boji za jejich dosažení. U břehů našich duší se zjevil emocionálně bohatý zážitek, který je radost doposlouchat do konce.

Info

Gojira – Fortitude (Roadrunner Records, 2021)
web kapely

živě:
Gojira (fr)
25. 1. 2022 20:00
Forum Karlín, Praha
Fb událost

foto © Gabrielle Duplantier

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace