Články / Recenze

Boj i smíření (Gojira)

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka | Články / Recenze | 03.09.2021

OHODNOŤTE DESKU

Extrémní metal, spirituální verše a otevřená podpora ekologického aktivismu. Gojira, čtyřčlenná kapela z francouzského jihozápadu, jež se pojmenovala po fiktivním prehistorickém ještěru zrozeného z nukleárního odpadu, představila na jaře své sedmé studiové album Fortitude. Po téměř pěti letech tak obrací posluchačskou pozornost k čerstvému materiálu, který nabízí širokou paletu poloh jako heavy metal, surový death, pulzující groove ale i lehčí rock postavený na chytlavých melancholických motivech. Každá z těchto poloh dostala na albu svůj jasně vymezený prostor, přičemž se v rámci jednotlivých songů často dynamicky prolínají. Výsledek – vynikající svou pestrostí – tak zároveň působí jako sevřený celek.

Po hudební stránce se nová deska nejvíce blíží předcházejícímu albu Magma (2016), kde už je odklon od rané, ortodoxně deathmetalové tvorby nikoliv jen matně tušeným náznakem, ale nesporným faktem. Těžkopádné kytary ustoupily zajímavým harmonickým postupům přinášejícím někdy až metafyzicky prorockou atmosféru a uvolněnějším rockovým rytmům. I když Gojira stále bezpečně spadá do metalových vod (gradující Born for One Thing, energická Amazonia či deathmetalová Sphinx), je Fortitude ještě méně hard & heavy, neboť je zde více zastoupena ona rocková melancholie a čistý zpěv (The Trails, The Chant). Vyznění ovšem, i díky propracovaným textům, neztrácí nic ze své naléhavosti.

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti. Oproti předchozím nahrávkám vystavěných převážně na vnitřním zápasu s vlastním já, je na Fortitude mnohem více akcentována ekologie a společné soužití. Patrné je to zejména v groovemetalové skladbě Amazonia, kde se kapela za zvuků brazilského berimbau a domorodých píšťal (nelze nevzpomenout na legendární album Roots od Sepultury) vymezuje proti pokračujícímu vypalování pralesa.

Ačkoliv by se zaměření jednotlivých skladeb mohlo zdát široce rozkročené, lze zvolené tematické okruhy snadno vzájemně propojit a styl, jímž jsou texty napsány, je často umožňuje interpretovat přes vícero z uvedených perspektiv. Odkazuje se metalově melancholický Another World k vnitřní podstatě člověka, nebo k životnímu prostoru okolo nás? Záleží na posluchači.

Deska Fortitude (v překladu statečnost, síla ducha) tak i po textové stránce působí naprosto uceleně a spolu s pestřejší hudební složkou, která dává posluchači po tvrdých partech vydechnout, představuje skupinu opět v o něco vyzrálejší formě. Kromě zkázy a hněvu s sebou Gojira přináší i sílu a naději. Můžeme doufat v osobní i společenské semknutí, můžeme se odhodlat k nikdy nekončícímu boji za jejich dosažení. U břehů našich duší se zjevil emocionálně bohatý zážitek, který je radost doposlouchat do konce.

Info

Gojira – Fortitude (Roadrunner Records, 2021)
web kapely

živě:
Gojira (fr)
25. 1. 2022 20:00
Forum Karlín, Praha
Fb událost

foto © Gabrielle Duplantier

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace