Články / Recenze

Boxeři se opálili, vyzráli a změkli

Boxeři se opálili, vyzráli a změkli

Anna Pleslová | Články / Recenze | 10.09.2013

Rebelující boxeři z Londýna v květnu vydali své čtvrté studiové album Promises. Název i pozitivní, ostře projasněná fotografie na obalu napovídají, že tentokrát to nebude taková deprese. Album se nahrávalo v L.A. a tam vás to sluníčko prostě dostane.

Otvírák a také první song, který se dočkal i videoklipu, Diamonds, zní slibně. Jako by ho zpěvák Nathan opravdu zpíval na skokanském můstku – od stěn útesů se odráží jeho zpytující hlas: I'm no good next to Diamonds. When I'm too close to start to fade. Are you angry with me now. Are you angry cause I'm to blame. Vyzařuje z něho klid a pohoda, takový „zlepšovák nálady“ se hodí vždycky.

Fragile je rovněž zamlžená sluncem, jen je tu už moc velké dusno z příliš mnoha nástrojů. Kdyby tam nechali jen čistý a výrazný basový tón – jenže ten je po chvíli utopen v nejasných mnohovrstevných aranžmá. Možná za to může Kalifornie, možná místní pomeranče nebo se tam něco sype z palem, já nevím... ale kde je ta britská jednoduchost a přímost?

Always je rovněž zaměnitelná s jakoukoli písní tisíce průměrných poprockových kapel. Zpozorníte až při slibném začátku Take Me Back. Ó, díky kytaristovi Toddovi, který to vždycky zachrání odvahou trochu více hrábnout do strun a udržet to. Jednodušší a jadrnější stavbou se podobá Diamonds, v těchhle dvou písních vidím sílu Boxer Rebellion, melodie je pěkně rozbalená a ne zašuměná do ztracena. Low je ale zase klišovitá popina bez nápadu, jak v hudbě, tak v textu. V následující skladbě Keep Moving vyniká bublající basa, ale pachuti připomínající to, co dnes zbylo z Coldplay, se neubráním.

Následují dvě podobně romantické písně – kvalitní pop, který se dobře poslouchá, jen mám pocit, že se vždy s jedním nástrojem vymyslí něco zajímavého, ale jako by se v tu chvíli na ostatní instrumenty zapomnělo a je z toho hot dog bez hořčice. Promises slibuje něco zajímavějšího, jen už nemá co, neboť je to skladba poslední.

Některé skladby mají potenciál, bohužel je mezi nimi hodně popových klišé, navíc jsou až moc vypíglované a precizně zahrané. Proč někdy neudělat chybu? Promises je rozhodně jejich nejměkčí deska, kluci jsou tak hodní, až to bolí. I když se hrdě řadí do žánru indie rock, tak jsou málo indie a málo rock. Dá se však předpokládat, že na živém vystoupení budou všechny skladby dravější, takže se 21. září nechme překvapit v pražské Lucerně.

Info

The Boxer Rebellions – Promises (Absentee Recordings, 2013)
www.theboxerrebellion.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace