Články / Offtopic / / Komix

Brakové čtení na mísu? (Sága)

Brakové čtení na mísu? (Sága)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.11.2015

„Posrala jsem se? Mě připadá, že jsem se posrala!”

Ne. Rozhodně ne. Space opera byla vždycky brána jako pokleslý žánr, který k fantasmagorickým výblitkům uhrovitých pisálků přidal romantiku a lásku. Zamilovaný pár, klestící si cestu nebezpečími roztodivných koutů vesmíru. Mohly to i děti, takže obyvatelé nejrůznějších světů byli malí a chlupatí nebo alespoň roztomile kníkali, žádná nahota. Vulgární mluva neexistovala nebo se omezovala na jadrné “proklatě.” Brian K. Vaughan vzal trademarky space opery a přetvořil ji v něco nejen zábavného, ale i hodnotného, kupodivu i překvapivě realistického. Pokud tedy chceme mluvit o realizmu ve světě souložících televizí a usměvavých nohou. Je třeba sledovat vnitřní pohnutky postav, jejich rozhodování a emocionální rozkoly. Skutečnost skrytou uvnitř.

„Je to holčička.”

Rodinných sci-fi není moc. Těch dobrých ještě méně. Nezáleží, na jaké médium se podíváte, když selžou, není to vinou nevalného designu ptáko-pavouka nebo rostlinné bytosti, ale vinou nevěrohodnosti postav. Vaughanovy postavy pod rukama dýchají, derou se na světlo světa z místa mezi matčinýma nohama, s ironickým komentářem ledabyle načmáraným přímo v obraze. Milují, myslí a cítí, ale nejenom to. Jsou žárliví, postižení, někdy i... mrtví… K dobré sci-fi je třeba mít dobré postavy. Dále jsou to neokoukané reálie (a souložící televize), které čtenáře/diváka zavedou do míst, která za a) chtěl vždycky vidět a neuměl si je představit a za b) na místa, kde by nikdy být nechtěl, a dokázal si je představit opravdu velice živě. No a pak je to samozřejmě drajv. Když se neutíká a nestřílí tak se alespoň zábavně hláškuje, děsí anebo odhaluje… nejedno mimozemské ňadro.

„Ležžž.”

Vizuální pastva pro oči je dílem kanadské kreslířky Fiony Staplesové, jedné z nejlepších v branži, a určitě je na místě prohlášení, že jste nic podobného neviděli v kontrastech, ze kterých přechází oči. Vlivy japonské anime a rozmanitých architektur pro interiéry, míchají exotiku s tradičními motivy pohádkových fantasy. Vztah Vaughana a Staplesové funguje na výbornou, jejich dítě žije vlastním životem, přes četné citace (inspirace Hvězdnými válkami je do očí bijící) se dokáže smysluplně a nepředvídatelně vyvíjet a jak bývá u dobrých sérií zvykem, končí v nejlepším. Babičkou a dědečkem.

„Nebudeš toho litovat, paninko.”

Znovu se jedná o rozvydávanou perlu vydavatelství Image (venku je 30 sešitů), u kterého vychází i ZERO Aleše Kota – ti se nestrachují o konformitu, podporují tvořivost a neokoukanost. BB/Art vydal v první polovině roku 2015 první díl v překladu Richarda Podaného a je na čtenářích jestli budou v české konverzi i další (šušká se o, že druhý díl by mohl být na jaře 2016 a třetí na podzim). Byla by škoda, kdyby nebyli. Čtením na hajzl tahle trhlá pecka rozhodně není, neměla by chybět v knihovničkách milovníků vědeckofantastických příběhů a... moment, co je vlastně špatného na čtení na záchodě?

Info

Fiona Staples, Brian K. Vaughan - Sága (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3075

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace