Články / Reporty

Bratři jak se patří. Step Brothers.

Bratři jak se patří. Step Brothers.

Jakub Šíma | Články / Reporty | 24.01.2014

Společné album Evidence a Alchemista je jednou z těch skutečností, o kterých každý ví, že k nim jednou prostě musí dojít. A taky že jo. Jejich spolupráce nenese označení Step Brothers náhodou. V roce 2001 vydali Dilated Peoples (kterých je Evidence členem) album Expansion Team, na kterém nechyběl track Live on Stage. Ten se o několik let později objevil na soundtracku k filmu Step Brothers s Willem Ferrellem. Vodítko první.

Druhé je daleko podstatnější. Ev s Alchemistem spolu vyrůstali a jejich cesty tak byly vzájemně zkříženy ještě dříve, než se vrhli do hry zvané rap. Ostatně při nahrávání v Alchemistově domě údajně panovala velmi uvolněná atmosféra a hosté se na desku dostali tak, že se stavili na návštěvu. Společné album Lord Steppington předjímal zveřejněný tracklist a originální semišový obal. Release date byl stanoven na 21. ledna, tedy na datum pražského koncertu. Očekávání tak nebyla upnuta jen k pódiové spolupráci starých známých, ale hlavně k prvnímu představení nového materiálu, s nímž měla Praha tu čest ve světové premiéře.

Kalifornská dvojka byla toho večera na line-upu osamocena, a tak si dala trochu načas. Chvíli po desáté Evidence nenápadně, bez cavyků vyšel na pódium a nevlastní bratr Alchemist jej zanedlouho následoval. Pod kšilty přesně vsazenými do čela sledovala příjemně početné publikum čtveřice profesionálně přivřených očí. První ruce letěly rychle ke stropu a Ev se po stagi potuloval s typickými gesty pódiového vizionáře. Dominantní basy Alchemistových beatů duněly prostorem, který byl v tu dobu už zaplněn hutným kouřem kvalitní marihuany. Tu si neodpustili ani Ev & Al, kteří si zároveň nemohli vynachválit chuť Prazdroje a z lahví ho pravidelně upíjeli vydatnými doušky. Vše bylo, jak má být. V setlistu podle očekávání nefigurovala jen současná novinka, ale došlo i na několik položek z Evidencových sólovek a samozřejmě na Dilated Peoples, kterým Alchemist produkoval více než jeden klasický zářez. Alchemist se zhruba v polovině show postavil za gramofony, aby se za nimi se svou nevelkou postavou takřka ztratil, a předvedl ne zrovna přesvědčivou DJskou vložku. Fanoušci celý večer s chutí reagovali, a přestože se místy komunikace s pódiem nedařila, jindy a až překvapivě často doplňovali texty tracků. Ev přezdívaný Mr. Slow Flow neuspěchaně, ale přesně sázel rýmy, zatímco Alchemist byl jako rapper přeci jen méně přesvědčivější. Ovšem vzájemná chemie fungovala dobře a ze vzájemného hecování nakonec vyplynul Evidencův stage dive, zatímco Alchemist se ke svému údajně prvnímu stále neodhodlal. Po pětasedmdesáti minutách rapové masáže byla show u konce. Pak se ke slovu dostalo podepisování různých hudebních nosičů a především nového alba, kterého se na místě prodalo solidních osmdesát kousků.

Vystoupení, stejně jako album, nebylo opulentní ani velkolepé. Nebylo ani dokonalé, ale rozhodně bylo přesné, výživné a velmi přátelské. Stejně jako celý večer. Tenhle přístup neomrzí.

Info

Evidence & Alchemist (usa)
21. 1. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

foto © kurabeznohy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.