Články / Recenze

Broken Bells a život po párty

Broken Bells a život po párty

Tereza Tůmová | Články / Recenze | 06.03.2014

Broken Bells drží směr prvního alba a nevzdávají se příležitosti pokračovat ve spolupráci a přátelství. Uvolněnost je z druhé, únorové desky cítit. Takhle pomalu, plynule a měkce padají sněhové vločky za tichého rána. James Mercer (The Shins) a Brian Burton (Danger Mouse) se rozhodli zkompletovat výsledky komunikace za poslední tři roky a přesvědčit nás, že to se svým projektem myslí vážně.

Vydávají sérii sci-fi minifilmů a u Davida Lettermana si dokonce namísto propagace desky dovolí cover The Beatles (stylově v době padesátiletého výročí prvního vystoupení Beatles ve Státech). Broken Bells nemají ambice přinášet nové motivy, ale nechat lidi tančit a bavit hlavně sami sebe možností kooperace. Motivace ve formě upřímně dotažené spolupráce 50/50 dává šance vymknout se vedoucím pozicím v dalších projektech a díky tomu je tu After the Disco s otevřenými slovy o všední existenci.

Hudebně sledují směr eponymního alba z roku 2010 a úsporně nechávají ve hře jen pár nástrojů. Bez zbytečně širokých aranžmá dávají vyniknout prožitkům prostřednictvím charakteristicky plechového hlasu Jamese Mercera. Nejde tu o přílišnou euforii, excitaci emocí, ale klidné rytmy konejšící k uvolněnému pohybu. Lehké taneční kroky doprovázejí pochmurnější slova, inteligentní projev a ladnost vyjádření. Vyzrálost je vzhledem k domněnkám o krizi středního věku na místě.

„After the Disco má být o tom, že po party začíná život, že jednou zestárnete a zemřete, a s tím se nedá nic dělat. Na rozdíl od prvního je toto poněkud temnější album.“ Z většiny songů promlouvají (s jistou mírou sarkasmu) rozpaky, jak naložit se životem, ustát zklamání a jiné ordinérní, ovšem kruciální otázky. Děkujeme za upřímnost.

Oba singly, po instrumentální stránce nejvýraznější, After the Disco a Holding on for Life následují úspěch The High Road z prvního alba a táhnou desku výš. Přidává se ovšem i úvodní Perfect World, zbytek plyne až k závěrečné, ironizující The Remains of Rock And Roll. Nahrávky charakterizují jednoduché linky bicích, kytara a efekty slouží jen k podkreslení dojmů, hlavní slovo má James Mercer a jeho variabilní intonace. A precizní produkce Briana Burtona vymezuje jeho padesátiprocentní podíl na úspěchu.

Pokud je úmyslem projektu Broken Bells bavit publikum a nechat ho zasněně podupávat v rytmu, těším se na živé setkání. Pro škatulku pop sakra dobrý.

Info

Broken Bells - After the Disco (Columbia Records, 2014)
http://www.brokenbells.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace