Články / Reporty

„But it is not CocoRosie, it’s Bianca Casady.”

„But it is not CocoRosie, it’s Bianca Casady.”

Lenka Marie | Články / Reporty | 23.06.2015

Byla to premiéra filmu, který je „ve výrobě”, divadelní představení bez příběhu a performance bez jasného poselství. Začínalo se filmem. The Dead Season je černobílá tryzna za trpícího klauna. Není zřejmé, proč se trpí, není jasný ani vztah mezi jednotlivými postavami. Štěňata za plotem, zhroucená ve dveřích, zhroucená v kuchyni a klaun ve křoví. Do obrazu se často vracejí ptáci, ale těžko říct, zda to má vůbec nějaký význam. Zatímco klaun leze křovím, zhroucená se (pravděpodobně) škrtí v závoji. Tahle sekvence trvá bolestivě dlouho, zvlášť pro začínající epileptiky.

Casady byla v průběhu celé projekce schovaná za malé promítací plátno, společně s perkusemi, basovým saxofonem a pianinem. (Nedokončený?) film nemá žádnou pointu, snad se z klaunů stane pár a trpí pak společně v zaprášeném hotelu i se zaprášeným lustrem. Vizuálně snímek připomíná „found footage”, obraz je roztřepený a rozklepaný, stejně jako hudební doprovod. Najednou konec a v pravém rohu scény leží klaun. Přiléhavě v epileptickém záchvatu, chvíli bojuje se svými vnitřními démony, nebo ho možná točí smítka prachu ve světle reflektoru, až sebou z výšky švihne o zem. A přesně tenhle tanečník, demonstrující sílu břišních svalů, byl jediným výrazným talentem celé show. I když neměl při absenci příběhu příliš co vyprávět, byla radost se na něj dívat. Pokud tedy nechám stranou autoerotický taneček, který, byť mistrně, vystřihl později. Casady plynule navázala na filmovou hudbu, stejně jako na klaunské téma: pozvala klauny „nám pro zábavu” a sama po jevišti vykračovala v kšandách, širokých bílých kalhotách, košili a v černé hučce. Klauni měli jednu chvíli působit jako vtipná oddechová mezihra, ale jejich vystoupení nevyprodukovalo žádný konkrétní gag.

Představení v závěru přešlo do konkrétních písniček, jako byla nová Tumbleweed. Podivná show mohla působit atmosféricky, ale stejně tak i halabala splácaně. Když se Casady v tomhle projektu pokouší o syntézu, chybí jí nějaká páteř, která by celý nápad nesla a předávala dál o něco víc než jen shluk méně či více příbuzných vjemů. V celkovém dojmu jakoby dvouhodinovému představení chybělo vůbec to základní: nějaký obsah.

Info

Pražské quadriennale 2015:
Bianca Casady - The Dead Season – La more saison
19. 6. 2015, Divadlo Archa, Praha
foto © Matias Altbach

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace