Články / Rozhovory

Být oázou mezi drahými restauracemi (Skautský institut)

Být oázou mezi drahými restauracemi (Skautský institut)

Jakub Šíma | Články / Rozhovory | 16.04.2017

V pražském centru není příliš prostorů, které by nemusely vycházet vstříc množství turistů a dokázali si udržet nezávislost a komunitního ducha. Právě takový je ovšem Skautský institut na Staroměstském náměstí, který otevírá dveře současné hudbě a zároveň ukazuje, co vše se aktuálně ve skautu děje. V této souvislosti jsme si povídali s Ianem Mikyskou (skladatel, hudebník, básník, překladatel) a Tomášem Ročkem (audiovizuální umělec, divadelník a student pražské FAMU), kteří připravují dramaturgii koncertní řady nazvané Bobřík odvahy.

Skautský institut se nachází na Staroměstském náměstí. Jaká je historie tohoto místa a co všechno se tam nachází?
Tomáš: Skautský institut je v Domě u Zlatého rohu, který se datuje do počátku 15. století a je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Je skvělé, že se do něho dostali právě skauti a nestaly se z toho luxusní kanceláře, jakých je historické centrum plné. Jsem zastáncem toho, že by kultura a vzdělanost měla patřit do středu města, které by nemělo být pouze komerční atrakcí. Skautský institut tak vybočuje z toho, co se děje okolo, oázou mezi drahými restauracemi.

Na jaké koncerty se mohou posluchači těšit?
Ian: Cyklus se jmenuje Bobřík odvahy, což odkazuje ke kuráži vystupujících, ale i diváků. Chceme prezentovat rozmanitost pražské (potažmo české) scény experimentální hudby. To znamená elektronické projekty, performativní soubory, soudobou vážnou hudbu a multimediální či instalační práce. Společným jmenovatelem bude vždy snaha poskytnout nevšední zážitek, a to s vědomím šířky pojmu „experimentální hudba“.

Jak jste se dostali k možnosti pořádat koncerty? Je za tím snaha přinášet svěží kulturní vítr i do skautské organizace?
Tomáš: Začal jsem se teď ve Skautském institutu starat o kulturní dramaturgii, a protože není v centru Prahy moc míst, které by dávaly prostor experimentu, oslovil jsem Iana, který má přehled. Skauti mají v plachtách čerstvého větru docela dost a chtěli bychom jej ukázat širší veřejnosti.

Ian: Za mě jde hlavně o velkou důvěru v publikum, které má Skautský institut. Spojují se v něm klíčové kvality: otevřenost novým vjemům, zvídavost a taky určitá poctivost a vytrvalost. To je nejlepší základ pro proniknutí do experimentální scény. A každé propojení jakýchkoli scén, okruhů či skupin lidí vnímám jako pozitivum – historicky mezi skautingem a experimentální hudbou příliš vazeb není.

Čím program ve Skautském institutu odstartujete?
Ian: Minifestivalem. Ten se skládá ze tří koncertů: 21. 4. Stratocluster, 25. 4. Děti mezi reprákama a 28. 4. Loliny Loopy. Stratocluster, kde hraju, se věnuje převážně multimediální a performativní improvizaci a náš koncert bude navazovat na „bojovku“, kterou jsme v roce 2014 připravili pro festival Alternativa. Začneme na pavlači a postupně se za pomocí různých táborových her a prvků přemístíme do Studia, kde bude pokračovat koncert. Děti mezi reprákama je kapela Dominika Zezuly (post-hudba), která volně proplouvá vlnami elektroniky, folkovým písničkářstvím s místy epickými popovými aranžemi. A Loliny Loopy je duo Jáchyma a Matěje Šenkyříka. Vychází z populární hudby - její harmonie a postupy jsou abstrahovány a narušovány, povědomost i líbivost zůstávají.


Jaký je výhled případného koncertního provozu?
Ian: Studio Skautského institutu nabízí velmi tvárný, jednoduchý prostor se spoustou možností, včetně zvukové a světelné techniky a proměnlivých dispozic. Taky chceme vystupujícím nabídnout možnost vystupovat i na pavlači či v jiných prostorách budovy a dát tak možnost i site specific projektům, buď upravených pro dané prostory nebo vzniknuvší přímo pro ně. Nebojte se ozvat!

Tomáš: Přesně tak, ideálně bychom chtěli, aby okolo pavlače vznikla experimentující komunita.

Info

21. 4. Stratocluster
www.facebook.com/events/276460459478342

25. 4. Děti mezi reprákama
www.facebook.com/events/115327152348843

28. 4.Loliny Loopy
www.facebook.com/events/1625836217434335

Skautský Institut, Staroměstské nám. 4/1, 110 00 Praha 1-Staré Město
www.skautskyinstitut.cz/staromak

foto © Skautský institut

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace