Články / Recenze

Cash i Daněk. Spermbankers.

Cash i Daněk. Spermbankers.

Ivo Mikšovský | Články / Recenze | 08.09.2015

Na konci března pokřtili „pražští“ Spermbankers debut Get Rid of It. Obsahuje sedm skladeb, z toho pět osobitých coverů a dvě autorské věci. Pokud kapela parafrázovala skladby archaického country, blues nebo gospelu, obrátili se k ikonám typu Hanka Williamse, Johnnyho Dowda nebo Reverenda Edwarda W. Clayborna. Zažitá paradigmata ale obohatili o mnohé hudební neologismy.

Covery jsou vždycky risk, ale v případě Spermbankers jsou uvěřitelné. Bez hlubšího pátrání často nelze poznat, které ze skladeb jsou vlastním dílem osy Mäkelä-Růžička-Neven a které jsou výpůjčky. Spojuje je totiž zaprášený, autentický, dřevní zvuk starých nahrávek, pod který se podepsal bubeník Bert Neven a následným masteringem Reza Udhin z ostrovních Killing Joke.

Deska drží pěkně pohromadě. Asi nejlepším kusem je citace J. James Johnnyho Dowda. S touto baladickou látkou o slovutném desperátovi se vypořádali už třeba Johnny Cash, Nick Cave nebo Wabi Daněk, jenže zatímco Wabi stvořil odrhovačku („... ale tenhle přítel hadí, ten vám Jesse zradí, já vím, tenkrát v noci prásk’ ho sám...“), Spermbankers zůstávají věrni původní angličtině. Stejně jako ve všech zbývajících skladbách.

Tihle chlapíci jsou určitě jednou z nejlepších rokenrolových kapel u nás, navíc se jim živý zvuk podařilo dostat na desku. Škoda jen, že jsou to líní dědci, kteří se po třech letech práce spokojí s půlhodinovou nahrávkou.

Info

Spermbankers - Get Rid Of It (diy, 2015)
www.facebook.com/pages/THE-SPERMBANKERS/211768405509704

Live: Cargo Fest, 9. 9. 2015, Cargo Gallery, Praha
www.facebook.com/events/1630169620601701

Recenze vyšla v magazínu Full Moon #49.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace