Články / Offtopic / / Movie/dox

Černé díry, sperma / High Life

Černé díry, sperma / High Life

Jakub Kurnas | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.05.2019

Sex řešíme všichni. Otázku, jak moc rozmnožovací pud formuje lidské vědomí, pokládá režisérka Claire Denis. Ve svém filmu High Life se přiklání ke krajnímu názoru, že reprodukce je jedinou nutnou lidskou potřebou. Ovšem snaha prodat takový pohled na věc jako provokativní působí v roce 2019 anachronicky.

High Life spadá do vědeckofantastického žánru: skupina vězňů vymění pozemské doživotní tresty za účast na experimentální vesmírné expedici k černým dírám. Zbudou z nich jen dva, astronaut Monte (Robert Pattinson) a jeho dcera, jejichž vzpomínky budují příběh. Jádro filmu tvoří vztah sexuality, reprodukce a přijetí bezcílnosti života, která je v izolované vesmírné lodi palčivá. Z žánrových propriet si snímek bere jen kulisy, mezigalaktické putování se tematicky drží při zemi. V oprýskaném korábu, který bez možnosti návratu pluje prostorem, udržuje disciplínu mezi morálně pochybnými charaktery možnost dokonalého sexuálního uspokojení. Vyšší pudy ve filmu zastupuje vedoucí výpravy, ztvárněná Juliette Binoche, která se s dávkou zvrácené zarputilosti snaží zplodit dítě ze zkumavky.

Snímek se neštítí fyzických detailů. Dosažení orgasmu umožňuje trestancům bizarní autoerotická tělocvična, ze které po použití vytékají tělesné tekutiny. V kontrastu k agresivní sexualitě stojí Monte, jednak svojí sexuální abstinencí, jednak citlivým a starostlivým vztahem k dceři. Film je vhodně obsazen, každý z trestanců vypadá jako originálně pokřivený jedinec. Dobrý první dojem z postav ale kazí plytký scénář, který jim nedává prostor rozvinout se, navíc děj je vyprávěn od konce, což už tak pomalý snímek obírá o dramatičnost. Znásilňování fyzikálních pojmů a procesů působí parodicky a snaha vytvořit snovou atmosféru stojí zejména na podmanivém soundtracku Tindersticks. Výprava postrádá originalitu, omšelost dystopických vesmírných plavidel vykreslil lépe i třeba lowcostový srbský film A.I. Rising.

High Life se snaží provokovat, ale nepřináší dost podnětů k zamyšlení, dvouhodinová stopáž nedokáže myšlenkové vakuum zaplnit jinak než explicitností jednotlivých scén. Claire Denis ve své exploraci lidských pudů jen opakuje známá klišé a má daleko k režisérům jako Kubrick nebo Tarkovskij, kteří do sci-fi vnesli originální myšlenky a řemeslnou dokonalost. Bizarní pasáže zaujmou, jako celek je ale High Life ubíjející a na hranici koukatelnosti.

Info

High Life
režie: Claire Denis, 2018
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Křehkost úsměvů (Genesis)

redakce 09.06.2019

Kanadský režisér Phillipe Lesage ve filmu Genesis vymodeloval plastický obraz dospívání. Trojici jeho mladých hrdinů pojí touha po samostatnosti, která nevyhnutelně ústí v osamělost.

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

redakce 01.06.2019

Joe Berlinger zpracoval příběh pro Netflix jako čtyřdílný dokumentární seriál, pro kina ale vytvořil přístupnější produkt, hraný film Zlo s lidskou tváří.

Význam slova „neuvěřitelný“ (Tři blízcí neznámí)

redakce 26.05.2019

Příběh, který vrací význam nadužívanému slovu „neuvěřitelný“, popisuje dokumentární film Tři blízcí neznámí.

Nevyhnutelný trest za lidskou chamtivost (Velvet Buzzsaw)

redakce 10.05.2019

Dalo by se jednoduše shrnout, že Velvet Buzzsaw tematizuje nevyhnutelný trest za lidskou chamtivost a nerespektování etických zásad. Z produkce Netflixu.

Dlouhé prsty války a boty předků (Milost)

redakce 04.05.2019

Intimní portrét manželství, do kterého se obtiskla válka, připomíná, že traumata nemizí, ale dědí se. Dvojrecenze na nový film Jana Jakuba Kolského je jako noc a den.

Síla druhých plánů (Mirai, dívka z budoucnosti)

redakce 09.04.2019

Kun je plný pomíjivé, prudké dětské zloby, kterou adresuje svým rodičům, zároveň ke své rodině ve snových sekvencích přirozeně tíhne.

Blahoslavení chudí duchem? (Šťastný Lazzaro)

redakce 02.04.2019

Šťastný Lazzaro navazuje na tradici italského neorealismu. Alegorický snímek Alice Rohrwacher si odnesl z festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář.

Všetci to vedia?

redakce 22.03.2019

Herci boli od začiatku oboznámení s tým, že postavy sa im budú písať priamo na mieru. Cruz vs Bardem.

Uhrančivý trip (Climax)

redakce 23.07.2018

Gaspar Noé dospěl. Climax je filmem, který představuje v jeho dosavadní tvorbě strhující vrchol.

Rebel s příčinou Freddy Lim (Taiwan Metal Politics)

redakce 03.06.2018

Dokument mapující roční politickou kariéru zpěváka tchajwanské heavymetalové skupiny Chthonic Freddyho Lima? I tohle se může stát, i tohle se děje.