Články / Offtopic / / Komix

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 29.04.2024

Dcerka měla pohádku o červené karkulce, babičce a zlém vlkovy vždycky moc ráda. Vyprávěl jsem ji před spaním… po spaní a v několika verzích, zkrácené i delší, kde si věci, co měla Karkulka v košíčku, vymýšlela ona, a že se tam těch věcí vešlo, od barbín až po čokoládový jogurt a deku. Tahle verze se jí za pár let bude určitě líbit taky.

Sbírka povídek Afterpunk nabízí postapokalyptickou verzi klasické pohádky, několik krátkých stripů a jeden happy end, na kterém si pánové dali obzvláště záležet, protože šťastných konců prý najdete na konci světa jako šafránu. Není vysvětleno, co přesně se stalo se světem, ale stalo se to všechno najednou, protože tu máme zombíky, mimozemšťany, roboty, a to všechno v dystopické krajině ve stylu Šíleného Maxe. George Miller jistě pošle děkovný dopis za propagaci Furiosy.

Duo Michal Suchánek s Jonášem Ledeckým přišli s nápadem na společný komiks na jednom z Future Gate festivalů, kdy slovo dalo slovo a bylo třeba vymyslet, o čem budou psát a kreslit. Téma znělo „postapokalypsa”. Dějiště bylo dané, rekvizity taky. Zombies, lidožrouti, radioaktivní máslové sušenky. Inspirovali se béčkovými klasikami z let osmdesátých a zlaté éry VHS v Československu a ono to vyšlo. Vzteklí psi jako reimaginace příběhu o Červené karkulce zasazeného do madmaxovského světa, Zlatý časy o posledním pivu v Zombielandu, Máslový sušenky jako moralita o hodnotě života a krásných vzpomínkách, Hope o naději, krátké stripy a úvaha na závěr.

Povídky napsal Jonáš Ledecký, vizuální styl pak střídá Suchánkovou ostrou detailní, až filmovou kresbu s Ledeckého punkovým rozvolněným pojetím. Rozličné styly, ale skvěle se doplňují. Právě Ledeckého rozšafný přístup k tematice konce světa dokonale pasuje, zatímco od Suchánka vynikají hrdinské akční pasáže.

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více. Ochutnávka pro potenciální publikum. Suchánek s Ledeckým jako by se ptali, jestli chceme více, a podle ohlasů se dá říci, že ano. Chceme.

Info

Michal Suchánek, Jonáš Ledecký – Afterpunk (Crew, 2024)
web

foto © Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace