Články / Reporty

Chci zpátky za svými kamarády ze Swans

Chci zpátky za svými kamarády ze Swans

Gobb Koitus | Články / Reporty | 17.03.2013

Pamatujete, jak jste jezdili na školu v přírodě nebo na tábory, se všemi svými malými kamarády? Užili jste si spoustu legrace, něco pro vás možná bylo i formativní, třeba první cigareta nebo pusa. Ale pak jste museli odjet, za rodiči, a první odpoledne jste strávili v depresi v posteli a i na tu posranou školu jste se těšili víc než domů.

O tom, že se ze Swans po vzkříšení stal kult skoro přes noc, vypovídalo i složení publika. Lidi, kteří o nich četli v kulturní příloze novin, lidi, kteří se přišli podívat na hradbu aparatury, zvědaví hipsteři, matky, které mohly klidně zažít jejich první brněnské vystoupení v roce 87. Nezáleželo na tom. Během první minuty vypadali všichni stejně: hlava zakloněná dozadu, jemně stékající slina v koutku, která však brzy vyschla, protože opravdu málokdo se odvážil jít si v průběhu show pro pití. Bytosti z masa a kostí se měnily v pouště a orchestr na sebe bral nelehký úkol, během dvou hodin je opět zalít vodou.

Napsal jsem show, ovšem to, co jsem ve čtvrtek zažil, se podobalo spíše výjevu z amerického kostela třicátých let minulého století. Ze strany kapely, zpět, ze strany Giry vládla totalita, které neunikl nikdo, ať už na pódiu či pod ním. Pokud začala jedna z kytar hrát pozdě, neprošlo to bez povšimnutí. Oba bubeníci se před každým úderem skoro až bázlivě podívali na kapelníka, jestli můžou. Ten řídil pouhým kopnutím nebo skokem. Při kontaktu jeho kovbojské boty se zemí se do publika rozsypala pečlivě budovaná hradba zvuku. Zakrývat si před ní hlavu by nikoho ani nenapadlo.

Nešlo o samoúčelný teror. Swans mají osmdesátá léta narozdíl od některých kapel už dávno za sebou a nebáli se nadělovat tiché, klidné pasáže. Nejvíce na mě zapůsobila ta zhruba uprostřed setu, kdy si Gira vzal harmoniku – aspoň na chvíli se mi splnilo přání být pašerákem metamfetaminu na hranicích s Mexikem. Z tohoto krátkého, krásného zasnění mě vytrhla lehkost, s jakou si Thor vykládal na rameno trombón. Skoro jako bazuku.

Bylo by jednoduché dočista se rozplynout v extatických tancích s Michaelem Girou a nechat ze sebe kůži opadávat pod náporem vln jako omítku, tahle kapela ale notně závisí na zvukaři a ten podal jen podprůměrný výkon. To, že na začátku konstantně vazbil mikrofon i rozbitý kytarový aparát, se dá přejít jako čas potřebný k adaptaci na nové prostředí, zvuk se ale nepodařilo zcela dorovnat až do konce, široké zastoupení nástrojů by si zasloužilo něco lepšího. Notorická hlasitost naštěstí nezklamala: bicí zněly krásně a basa mi celou dobu nadzvedávala tu levou, tu pravou, většinou však obě nohavice.

Nerad bych přešel předskokana Jamieho Stewarta (Xiu Xiu): formát písničkáře s kytarou je dočista vyčerpaný a takhle vystupovat si může dovolit jenom někdo, kdo má kolem sebe dostatečnou auru, reputaci, respekt, ghetto, bratře, Ice Cube. Pardon, nechal jsem se unést volnou asociací, podobně jako během Jamieho vystoupení, které na mně nezanechalo jakoukoli stopu nebo snad dojem. Snad příště.

Nikdy jsem nebyl nábožensky založený. V hodinách katechismu jsem si četl pod lavicí komiksy a z ministrování mě vyhodili, protože mě přistihli při plivání do svěcené vody (bylo to z hecu). Moje třídní na katolické základce pak o mně všude říkala, že jsem antikrist. První zpověď jsem si pochopitelně vymyslel. Kdybyste se mě zeptali na vyznání dnes, nejdřív bych vás poslal do prdele, pak bych vám řekl, že jsem nihilista, a nakonec, po dlouhém bruslení kolem, bych kápl božskou. Mým vyznáním jsou už několik let Swans a Michaelu Girovi bych u zpovědi nikdy nelhal.

Chci zpátky za svými kamarády ze Swans.

Info

Swans, Jamie Stewart
14.3.2013, Fléda, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 13.11.2021

Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu... No a co!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace