Články / Rozhovory

Chelsea Wolfe: Má hudba není pro každého

Chelsea Wolfe: Má hudba není pro každého

David Čajčík, ScreamJay | Články / Rozhovory | 20.07.2018

"Dostala se do fáze, kdy jediné, co ji může limitovat, je síla a rozměr vlastních emocí. Výrazovou autenticitu má přirozeně vžitou, nemusí na ni upozorňovat ani hřešit," psali jsme v recenzi na její předešlé album Abyss. Chelsea Wolfe se nenechala ukonejšit stoupajícím zájmem o svou tvorbu ani řadou pochvalných kritik a na loňské novince Hiss Spun svůj tvůrčí potenciál bezezbytku zúročila. Křehce působící žena se silným hudebním odkazem, která se stala jednou ze zásadních postav současné temné alternativy, se k nám ráda vrací. Před jejím pražským koncertem v Lucerně jsme si povídali o překvapivém turné s metalovými Ministry i o jejím vztahu k sociálním sítím.

Vzpomeneš si ještě na specifické prostředí vojenské pevnosti Josefov, kde jsi vystoupila v rámci festivalu Brutal Assault? Zahrála sis i na dalších místech s podobně unikátní atmosférou?
Samozřejmě, především v Evropě. Není vždy úplně snadné přizpůsobit koncert tolika různým prostředím, ale Brutal Assault fungoval skvěle. Ta pevnost je zajímavá, zablácená a hlavně cool. Jedním z mých dalších oblíbených míst je i staré kino UT Connewitz v Lipsku.

Nějaké další místo, kde sis ještě nezahrála, ale hned bys uvažovala o potenciálním koncertě?
V Chorvatsku jsem navštívila jeden hrad a na jeho vršku bylo malé pódium. S radostí bych na něm zahrála akustický set, s výhledem na moře.

Nadžánrovost byla a je jako tvé genius loci. Poslední deska Hiss Spun je protkaná těžkými kytarami – je právě tenhle zvuk tvým uměleckým cílem nebo spíše mezičlánkem?
Vždy následuji hudební směr, který je mi v daný moment nejbližší, vím, že právě tímto způsobem dokážu skládat nejlépe. Pokud cokoliv násilně tlačíš jedním směrem, výsledek nikdy nebude moc dobrý. V poslední době jsem však napsala spoustu akustických skladeb, které jsou takovou reakcí na řadu turné s tvrdými deskami. Zatímco album Abyss bylo v té své tvrdosti experiment, Hiss Spun bylo už uvědomělejší – chtěla jsem prostě udělat rockovou desku.

Jedním z ústředních motivů Hiss Spun je téma insomnie – jak moc chronická nespavost ovlivnila tvou kariéru a tvorbu?
Mé problémy se spánkem a sny, hlavně teda spánková paralýza, ovlivnily můj skladatelský rukopis celkem zásadně. Často skrze hudbu zprostředkovávám pocit, kdy nevím, jestli jsem ještě vzhůru, nebo už sním. Zda je to realita, nebo surrealita. Přesně tohle pochází z mezistavů, ve kterých často funguju, ať už kvůli nedostatku spánku nebo kvůli pokurveným snům.

JAGUÁŘI A TRŮNY
Je dnes ještě smysluplné dělit hudbu na mainstream a alternativu, když se tyto dva světy v umění tak často potkávají? Před časem jsem slyšel tvou píseň Carrion Flowers v reklamě na automobilku. Ještě předtím jsi propůjčila Feral Love do traileru Hry o trůny.
Jsem si jistá, že to dává smysl, tedy hlavně pro ty bohaté staré bílé muže, kteří v hudebním průmyslu rozhodují. I když to se taky mění. Vždycky jsem byla otevřená tomu propůjčovat svou hudbu seriálům a filmům, protože mě kinematografie celkově baví. Jsem z toho podobně nadšená, jako když slyším svůj song hrát v rádiu. Vždy jsem měla to štěstí, že má hudba doprovázela umělecké vizuály, takže pokud se nebavíme o něčem, s čím bych měla vyloženě problém, tak nevidím důvod, proč odmítat peníze. Celá kapela pracuje velmi tvrdě a finance, které jsme vydělali díky věcem, jakou je reklama pro Jaguar, jsme použili na nové vybavení, opravení toho starého, opravu kostýmů na stage, na klipy, na tvorbu malého domácího studia a tak dále. Vždy šly zpátky do hudby.

Sleduješ vysokorozpočtové seriály vyprodukované v posledních letech, jako je právě Hra o trůny?
Hra o trůny mě baví, ale můj oblíbený seriál je Legion. Je to vizuální klenot s důmyslným scénářem. Doufám, že se mi jednou podaří přispět do seriálu nebo filmu původní písní nebo dokonce celým soundtrackem. Už se mi naskytly nějaké příležitosti kolem videoher. Pravdou je, že aktuálně pracuju ještě na něčem jiném, vzrušujícím, o tom ale nemůžu mluvit.

Celý rozhovor najdete v magazínu Full Moon #87-88

Info

Živě: Chelsea Wolfe (us) + Brutus (be)
5. 8. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Foto © Kristin Cofer

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Josef Kyněra (Sound44)

redakce 21.05.2019

První klubovou noc pořádali Sound44 už před jedenadvaceti lety, své aktivity znovu vzkřísili na konci roku 2017.

Robert Kozler: V Bohnicích jsem jako doma

redakce 20.05.2019

Festival Mezi Ploty už se po sedmadvacáté vrací do areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. O jeho historii, současnosti i dotacích. Rozhovor.

Pořadatelská: Vojtěch Marek (Světozor)

redakce 19.05.2019

Kino Světozor slaví patnáct let, pročež jsme položili pár pořadatelských dotazů produkčnímu Vojtěchu Markovi.

Robin Wattie (Big Brave): Mám strach z hodně věcí

redakce 18.05.2019

Zjistila jsem, že být ženou v téhle branži, a o to víc v její tvrdší odnoži, není jednoduché, dokáže to člověka izolovat od ostatních, říká Robin Wattie z Big Brave.

Petr Kalousek (Meeting Brno): Před všemi totalitními režimy je třeba stále dokola varovat

redakce 16.05.2019

Trochu jiný festival? Meeting Brno sestává z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma. Rozhovor.

Pořadatelská: Roman Dorňák (Artu Kus)

redakce 14.05.2019

Roman a Tereza Dorňákovi s týmem nadšenců již rok spravují, provozují a oživují legendární areál na Bojišti v Trutnově.

Save the Emotion: To je vždycky dilema

redakce 13.05.2019

Česká indierocková kapela v čele s americkým frontmanem. Save the Emotion právě vyhráli Objev United Islands. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Lebanon

redakce 12.05.2019

Nevyzpytatelní. Synonymum pro olomouckou čtveřici Lebanon, která zároveň stojí za kolektivem 8848. Co na sebe prozradili?

Romain Tardy: Digitalita je samozřejmá, jen jí dát smysl

redakce 09.05.2019

S jeho tvorbou jsme se mohli setkat na festivalech Signal a Lunchmeat. Nyní ho oslovili kurátoři Pražského Quadriennale. Co tam bude dělat?

Douška vydavatelská: Happy Mutant

redakce 08.05.2019

Kytary a emoce? I tak se to dá ve zkratce říct, ostatně dlouhá slova nehledají ani pro přiblížení vlastních aktivit. Tuhle partu sledujte.