Články / Recenze

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Texty, které používaly prostředky typické pro poezii, na jednu stranu zaznamenávaly úzkosti spjaté s městským životem, na druhou tak činily s hravostí a humorem. Na ramenatost nezbylo místo. Pokud se dávala na odiv vlastní moc, tak ve schopnosti introspekce bez sentimentu, jako by tradiční flexení byla naopak jen zástěrka nevyrovnanosti a slabosti. Pokud se chopili klišovitých žánrových témat, tak aby je zavedli na hranu trapnosti. Nový počin mění poměr ingrediencí, ze kterých byl sestaven jeho předchůdce.

Tinnitus je temnější i uhlazenější. Naléhavé elektronické podklady a agresivní raveové jízdy ustoupily do pozadí, přednost dostaly atmosférické ponory. V titulní skladbě jsou za sebou skládány zveličené obrazy nekonečného úsilí („Dej si prášek odděl noc/ Zapři svý pocity pro úspěch/ Dělej, šichta nemá strop“) i konzumního úspěchu („Chci sto milion wievs, Chci stokilovej chain, Chci stokilovej cock“), tolik typické pro vykreslení ideálního rapového lifestyleu. Jako u několika dalších skladeb je ale znát sarkasmus a ironie, skrze které se k těmto ideálům přistupuje ofenzivně. Přesto jde spíše o vzdor, vyjádření nelibosti i bezradnosti než o projev nadřazenosti nebo snahu zvítězit.

V Planetě B se odráží vliv EP Hybris, které kapela nahrála před dvěma lety pro divadelní představení Šílený Herkules – pro P/\ST bylo překvapivé, ale pro dané účely pochopitelné, že v nich byl dán prostor patosu. Toto vyznání environmentálního žalu se odehrávalo v hudební rovině, zatímco na novince, v paranoidní skladbě Omuamua je v té textové a na hraně parodie. V písních Egotrap a Dech fasád patos zostřuje popisovanou melancholii, humor vyznívá jako posmutnělý povzdech. Zcela opačně je na tom track Projekt, který si dobírá umělecký snobismus. Svůj part tu má Cheso Kriss, což vedle hostovaček 6polnic nebo Gambrz Reprs funguje jako důkaz sympatií k rapové různorodosti, možná ale těmto featům schází důvtip.

Album Tinnitus zaznamenává širší spektrum témat i nálad než debut. Vyprázdněnost ani zacyklenost není v tvorbě P/\ST problém a trápit je nemusí ani zahořklost nad stavem scény. Někdy jde i rap dělat jinak než jen stokrát opakovat, že chci stokilovej chain.

Info

P/\ST - Tinnitus (P/\ST|Musicraft, 2023)
Bandcamp

živě: Pop Messe
28.–⁠29. 7. 2023
Za Lužánkami, Brno
Fb událost

foto © se souhlasem P/\ST

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čo mu život prinesie... (Meizyy)

Dušan Šuster 29.11.2023

Nielenže sype bary v pozoruhodne vysokej kadencii, navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym beatom, vo vhodnej chvíli pozmeniť rytmiku a šikovne akcentovať rýmy.

Velmi těžké blues (Gravelroad)

Jiří V. Matýsek 14.11.2023

Postupem času se Gravelroad podařilo vytvořit svébytné pojetí těžkotonážního blues. Na Duty to Warn již nastolené dále prohlubují a přidávají nové prvky.

Jedinečný skladateľ Slauson Malone 1

Richard Michalik 13.11.2023

Jasper Marsalis aka Slauson Malone 1 si okolo svojej osoby za krátky čas dokázal vytvoriť malý kult nasledovateľov a to i napriek tomu...

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace