Články / Sloupky/Blogy

Chvíle beznaděje: ANOHNI (na Colours)

Chvíle beznaděje: ANOHNI (na Colours)

Veronika Mrázková | Články / Sloupky/Blogy | 19.07.2016

Je luxus mít na Colours představitele, resp. představitelku údajné desky roku chvíli po jejím vydání. Ale ANOHNI vyzpívala tíhu celého světa a odehrála jedno z historicky nejcennějších vystoupení festivalu, aniž by si toho většina návštěvníků všimla. Považuju to za zásadní moment jinak duhových Colours. Na jedné straně hudební fašisti, na straně druhé nepochopení, nadávky a výsměch. Nesmím nikomu vnucovat, že ANOHNI zastínila vše, co se tento ročník dělo. Nad ohleduplností zlomyslně vítězil argument ukecaných: "jsme na svobodné festivalové půdě".

ANOHNI rozhodla o osudu svého vystoupení dřív, než vstoupila na pódium. Takřka hluché video se záběry na Naomi Campbel, lascivně se kroutící v podzemní garáži, se zdálo nekonečně dlouhé. Možná nemělo zobrazovat nic než samo sebe, ale spíš než jako pokyn ke ztišení to většina přijala jako provokaci, srovnatelnou např. s vystoupením The Knife o pár let dříve na tomtéž místě. A když pak ANOHNI vyšla na scénu, jako první průvodní klip běžel detail zkrvavené, zrůdně pomalované hlavy. Citlivé drama započalo a klid byl ten tam. Monumentalita zvuku a hlas ANOHNI vedly do mrákot. Silné beaty, minimalistické elektro a digitalizované smyčce se valily ze stage jako potopa. Hleděla jsem na střídající se ženy v artovém filmu a velmi bolestně snášela texty plné beznaděje, katastrof, neštěstí a teskna. Přiznávám, že při poslechu desky jsem se více věnovala produkční genialitě Hudsona Mohawkea a Daniela Lopatina, povahu a poselství jsem si odmítala připustit. V pátek večer mě ale spoustalo a dohnalo k slzám. Řada čímsi symptomatických žen na vizuálu zatím obsáhla všemožné rasy, různý věk i vzhled a plakala spolu s námi. Němým zpěvem doprovázely ANOHNI a odhalovaly své intimní emoce, suplovaly tu část sdělení, kterou nám neukázala ANOHNI zahalená v kápi. Niterná sdělení paradoxně obnažená v projasněném detailu obří obrazovky. Jejich pláč, jejich krása, zranitelnost, dlouhé pohledy a upřímné dojetí sugestivně umocňovalo každičkou větu.

V tu chvíli nepojmenovávala fatality doby jen jedna, nedávno zrozená žena, ale všechny ženy zlomeného světa. Ti, kteří si nenašli čas na poslech, spí určitě lépe.

Info

ANOHNI
15. 7. 2016 Colours of Ostrava

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace