Články / Sloupky/Blogy

 Chybné jako krásné (PAF 2018)

Chybné jako krásné (PAF 2018)

Lucie Tlustošová | Články / Sloupky/Blogy | 07.12.2018

Běžím si pro akreditaci. Cestou mě doprovází zlověstné elektronické zvuky vycházející bůhvíodkud. Ano, PAF je zase v Olomouci, centrum se mění na přehlídku filmů, výstav, performancí a hudebních produkcí.

Během vernisáží ve Vitríně Denisce stojí lidi na chodníku a znemožňují nezainteresovaným projít. Ti jsou pak chtě nechtě konfrontováni s výstavou. Martin Kohout představuje své dílo s roztomilým názvem „Alonso, chci se s tebou mazlit. To je celý.“. Na ploše metr na metr padesát visí klobouk a několik malůvek, které znázorňují Alonse, což je někdo mezi člověkem, zvířetem a strojem. Umělec říká, že vitrínka představuje jakousi stalkerskou poctu Alonsovi, že by ji klidně mohl vytvořit jeho bezmezný obdivovatel. To je ale od Martina Kohouta poměrně skromný popis. Atypické úhly, ze kterých je postavička zachycena, se dotýkají konvencí spojených s portrétováním.

Klub Vertigo nedávno proměnil velké okno na výstavní plochu, teď tu Adrian Altman povídá o své práci „Gotta Go Fast?“. Visí tu černá vesta. Prý nalezená někde ve smetí… Obklopují ji plechovky od energy drinků a ve středu vitríny se něco hýbe na malé obrazovce. Záběry běžeckých závodů, ale taky videohry s rychlým ježkem Sonicem. To vše umocňují pumpující beaty smíchané s nezaměnitelným cinknutím, když Sonic uloví zlatý kroužek, a s opakující se motivační promluvou Emila Zátopka. Vše tu odkazuje na vše, požírá samo sebe jako Uroboros. A já mám pocit, jako když si dám ráno moc silný kafe.

Kaple Božího Těla - nástěnné malby, sochy, vysoký strop a bezkonkurenční akustika. Potkávám známého, drží klarinet a připravuje se na koncert. Běžně hraje ve filharmonii a to do kontextu PAFu moc nezapadá. Trpělivě mi vysvětluje, že dnes je tu jako Veni Academy. Skupina studentů konzervatoře hraje věci, které jim ve školních osnovách chybí, něco od Stockhausena a tak. Kytary, klavír, flétna, housle, klarinet… Nástroje budují napětí, vybuchují. Několikrát sebou trhnu, jak mě nenadálý příval hlasitého zvuku zaskočí. Skřípaní, cvakání, klapání, zpěvačka, která vyluzuje skřeky připomínající chrčení, když vám zaskočí jídlo nebo když si loknete vody z bazénu. Totální syrovej bordel. Deset z deseti. Letošním tématem PAFu je lapsus a Veni Academy předvádí, jakou estetickou sílu může chyba skrývat.

Na hudbu navazuje promítání, kraťas Jubilee 2033 od Zacha Blase nás bere do blízké budoucnosti. Hlavní postava si v roce 1955 dá kapku LSD a pouští se na výlet do roku 2033. Zanikl internet a není to hezké. Snímek se na první dojem tváří legračně a bizarně, ale tematizuje naše nezdravé spojení se sítí i objektivizování žen. Film Ariadne se nevydává do budoucnosti, ale do virtuálního světa, a Jacky Connolly kombinuje hrané segmenty a pasáže ze hry The Sims. Epilepticky probleskující zlověstný obličej, dekorace à la červený pokoj, lynchovina. Příhody postav jsou nám předkládány útržkovitě, složit si je musí každý sám. Film umí být komický i znepokojující. Zdá se, že realita ničí ideální virtuální svět.

Info

PAF Olomouc
6. 12. 2018 Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace