Články / Recenze

Chytit za srdce pokaždé jinak – Built to Spill

Chytit za srdce pokaždé jinak – Built to Spill

Jakub Koumar | Články / Recenze | 26.08.2015

OHODNOŤTE DESKU

Zní to neuvěřitelně, ale Built to Spill našli zásadní složku svého zvuku už na první desce v roce 1993, a to i přes počáteční kolotoče v sestavě. Lví podíl na tom má zakládající člen Doug Martsch a jeho rozvířené kytary a laxní zpěv s velmi osobitým citem pro melodie. Bavíme se ovšem o melodii raného klubového indie rocku ve Spojených státech. Tedy o grungovým a hardcorovým křikem prokládaném rozvolněném vyprávění. Bylo to ale až druhé, melodičtější a kytarově dráždivé album There’s Nothing Wrong With Love, které vedlo k širšímu ohlasu a podepsání smlouvy s majorem.

Postupně se téměř vytratilo roztřesené kvílení protáhlých vybrnkávaných partů, zvuk rostl a sílil a dostával srozumitelný koncept. Tak vznikly populární a zpropadeně chytlavé kousky Perfect from Now On a Keep It Like a Secret. Písně se časem semkly a staly se přístupnými a zároveň obsáhlými výpověďmi, až vyústily v překvapivě jednoduché a klidné There Is No Enemy. Díky těmto tendencím je Untethered Moon jako Startka po roční tabákové abstinenci. Built to Spill navazují na hutnost kytar, ale samotná struktura písní se vrací velkým obloukem zpátky. Sóla přicházejí v nečekané chvíle, melodie se několikrát obrací a skrze rozklíženou hlasovou linku se derou rozmanité efektové deformace.

Poslouchat kytary je vůbec ďábelská zábava, jsou tak živé, nenucené a rozdováděné... Je to čerstvý vítr do zatuchlé monumentality, v níž se Built to Spill dávili posledních pár let. Untethered Moon má ráz a hlavně jedinečný charakter, který se po devadesátkách začal poněkud vytrácet. Pořád to ještě není úplně ono, desce chybí zásadní moment. Těžiště. Nezapomenutelný bod, díky němuž posluchači tajili dech. Což je dáno kompoziční opatrností, kterou Doug Martsch sice konečně upozadil, ale zcela na ní nerezignoval. Pro Built to Spill platilo, že jejich skladby dokáží chytit za srdce pokaždé trochu jinak. Spoustu pozoruhodných momentů objevíte až na poněkolikáté, nicméně rozkrývání si budete užívat, protože album je plné poctivé kytarové práce (sic).


Built to Spill jsou tak trochu pozapomenuti na koleji odkloněné od jiných indie velikánů, jimž byli částečnou inspirací. Modest Mouse. Těm nemalá skupina fanoušků vyčítá, že nezůstali u svého původního zvuku, velice podobnému právě Built to Spill. Jenže jak je vidět, tahle cesta už je obsazena. Kombinaci kytarové rozjívenosti, nesmělosti, upřímnosti a opilosti má patentovanou Doug Martsch. A už skoro čtvrtstoletí na tom není třeba nic měnit.

Info

Built to spill – Untethered Moon (Warner Bros., 2015)
www.builttospill.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace