Články / Reporty

Čierna omša Black Sabbath

Čierna omša Black Sabbath

Jana Michalcová | Články / Reporty | 10.12.2013

Sobota ako deň modlitby a odpočinku? Áno, ale na koncerte Black Sabbath! Zvuk sirény ohlasil začiatok dvojhodinovej omše, ktorá dostala publikum do hypnózy a O2 Aréna sa premenila na kaplnku, ktorá dokázala na jeden večer spojiť všetkých: vyznávačov doomu, i psychadelického rocku.

Milí bratia, milé sestry, povstaňte! Presne o deviatej zaznel Ozzyho nosový hlas spoza čierneho závesu. Publikum prestalo dýchat, akoby mala prísť apokalypsa. Tá aj prišla: War Pigs. Už prvý verš z ukážkovo protivojnového songu rozžiaril ochotný dav. Obecenstvo bolo Jeho.

Po treťom Under the Sun/Every Day Comes and Goes, keď začala intonácia mierne kolísat, sa prejavil Tony Iommi. Age of Reason. Bolo velkolepé, s akou ľahkostou prechádzal každým akordom, v okulári dalekohľadu bolo ľahké pristihnúť ho usmievať sa - bolo to nad Ozzyho blaznivým poskakovaním okolo mikrofónu? Hudba je hra a Iommi sa vie hrať aj vo svojich šesťdesiatich piatich. O to viac to vyniklo, keď pár metrov od neho Butler prešiel svojím technicky vyumelkovaným sólom bez jediného úsmevu.

Black Sabbath. I can’t hear you! I can’t hear what you say! Ozzy cupital ďalej okolo mikrofónu. Komické. Bol dokonalou ukážkou zákonu zachovania energie: toľko energie, čo zo seba vydával, žiadal aj od publika. Let’s go crazy tonight! Make some fucking noise!

Svoju chvíľku slávy si užil aj Tommy Clufetos. Nie je to Bill Ward, očividne, ale celkový dojem nebol zlý. Napriek tomu si myslím, že by sa Clufetos uplatnil aj ako maratónsky bežec, svojím takmer desaťminútovým sólom ukázal, že výdrž aj techniku síce má, no nápaditosť tam chýba. To preto sa stratil zvyšok kapely v zákulisí…?

Po dobehnutí do cieľa sa vrátili na scénu a dohrali svoj jednoznačne vydarený koncert. Aj keď bol set list tvorený prevažne klasickými skladbami ako Behind the Wall of Sleep, Fairies Wear Boots alebo Children of the Grave, ktoré publikum milovalo, texty z nového album 13 spievalo od začiatku do konca, akoby boli tými “klasikami”. Dokonale zapadli do celku.

Amen.

Info

Black Sabbath (uk) + Uncle Acid and The Deadbeats (uk)
7. 12. 2013, O2 Arena, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace