Články / Reporty

V zajetých kolejích: Cigarettes After Sex

V zajetých kolejích: Cigarettes After Sex

Jakub Béreš | Články / Reporty | 12.04.2017

Debutovou desku sice chystají až na červen, ale u nás už stihli vyprodat Chapeau Rouge, Rock Café a nově i Roxy. Čtyřčlenná skupina Cigarettes After Sex okolo Grega Gonzaleze dobývá svět díky YouTubu, kde jejich zadumaný hit Nothing's Gonna Hurt You Baby velmi rychle posbíral téměř padesát milionů zhlédnutí bez toho, aby se skupina musela zaobírat natáčením videa.

Před hlavní hvězdou si střihl devadesátiminutový dj set Radek Brousil z Videos. Když jsem v jeho druhé půli přišel do vyprodané Roxy, klub vypadal jako jindy. Na parketu posedávali diváci a Brousil jim k tomu pouštěl až meditativní hudbu, které dominovaly tracky od spřízněného producenta dné, a jestli jsem předtím litoval toho, že nebudou hrát přímo Videos, rychle mě to přešlo. Aneb jak navnadit na atmosféru celého večera.

Patnáctiminutové zpoždění doprovázely vtípky o tom, že Cigarettes After Sex stejně nemají dostatek songů, aby zahráli dlouhý koncert. Když kapela přišla na stage, ihned spustila skladbu K a komunikace s publikem se nesla ve střídmém duchu až do konce. Stejně tomu bylo i se světly, které namísto efektů pouze pozvolna měnily červený tón za modrý a zase naopak. Tenhle koncert nic víc nepotřeboval. Že by tedy celou hodinu utáhl seriózně vyhlížející frontman? Kdepak, tím nejpodstatnějším byly samotné písničky. Ty sice z nahrávek znějí místy utahaně, jejich živá podoba si ale dokáže podmanit celý sál.

Gonzalez a spol. neměli v úmyslu vykročit ani o půlkrok ze zajetých kolejí, přitom by stačilo jedno dvě gradující shoegazeová sóla nebo pár dreampopových riffů v doprovodu zasněných kláves. Koncert byl sázkou na jistotu, když cílem bylo co možná nejvěrněji předvést studiovky naživo. Možná kdybych minulý týden tolik neposlouchal dojemnou novinku od Mount Eerie, tak by mi jednoduché hříčky ve stylu „Apoca-lips“ přišly obsažnější. Kamenem úrazu se tak staly vyprázdněné texty, které připomínaly reklamní slogany na cool život za slunečními brýlemi, po kterých stékají kapky deště na právě zapálenou cigaretu...

Info

Cigarettes After Sex (us) + Videos dj set
10. 4. 2017 Chapeu Rouge, Praha

foto © Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dock, Bardo a standardy

redakce 20.10.2019

Umíte si představit situaci, kdy se majitel podniku postaví do dveří svého klubu, aby při vybírání vstupného všem vysvětloval, že je potřeba být během koncertu potichu?

Minulost v 16mm, současnost v Brně (Brno 16)

redakce 19.10.2019

Jak jsem se kdysi rozhodovala podle programu, dnes je pro mě důležitější celková atmosféra a socializační aspekt. Brněnská šestnáctka.

Síla představivosti (Laura Mvula)

redakce 17.10.2019

Všem jistě utkvělo její konstatování, že s orchestrem měli před koncertem jen jednu společnou zkoušku, což přirovnala k tomu, mít první sex a hned po něm dítě.

Staré vs. zastaralé: The Mystery of Bulgarian Voices ft. Lisa Gerrard

redakce 17.10.2019

S bohorovným úsměvem Buddhy a pompou Marie Antoinetty sice působila všelijak, její vokální charisma ale konečně dalo setu jasný charakter.

Intimita pro odcizené (Frankie Cosmos / Lina Tullgren)

redakce 14.10.2019

„The world is crumbling and/ I don’t have much to say,“ zpívá v písni Moonsea, která mi připadá důvěrně známá...

Příchod smutného Ježíše (Nick Murphy)

redakce 14.10.2019

Murphyho repertoár překypuje zajímavými hudebními řešeními a výpravami do různých hudebních žánrů, ale tentokrát mu trochu chyběla šťáva.

Jazz Goes to Town podruhé: Jazz bez klišé

redakce 13.10.2019

Možná se ve své představě snobského fanouška jazzu pletu, ale jestli (vůbec) nějací jezdí do Hradce Králové na Jazz Goes to Town...

Suverenita a zároveň zraniteľnosť (Lingua Ignota)

redakce 12.10.2019

Neviem, či ma niekedy prestane fascinovať tá úprimnosť, drásavá krása, monumentálnosť a zároveň intimita...

Jazz Goes to Town: Vládci chaosu (se saxofonem)

redakce 12.10.2019

Festival neskromný v line-upu. Nemá tendenci vozit vyložené jazzové superhvězdy, staví na kvalitě a neotřelých spojeních.

Krátká i dlouhá půlhodina ve finské sauně (Lunchmeat Festival 2019)

redakce 08.10.2019

Představení Cateriny Barbieri nabídlo zasněné arpeggio plochy, ale i pulzující basy v kombinaci s environmentálně laděnou projekcí. Ale bylo toho mnohem víc: detroit techno, gabba, dekonstrukce i hlavolamy.