Články / Recenze

Clarinet Factory - oslava inspirace

Clarinet Factory - oslava inspirace

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 20.02.2014

Nadužívané spojení „jedinečný projekt“ popisuje retrospektivní oslavu Clarinet Factory naprosto dokonale. Jedinečný je totiž soubor sám, idea vázaná k oslavě 20 let existence i význam nového kusu. Charakter projektu získává vícerozměrná asambláž množstvím práce vložené různými subjekty z celého světa.

Byla to iniciativa Roberta Sedloně, DJe, hudebního znalce a svého druhu producenta, která podnítila vznik mezinárodního 2CD s původními i remixovanými nahrávkami, nelehká realizace byla dokončena i díky sbírce na portálu Hithit.cz. Dvojalbum kvintetu (počítaje i stálého hosta Alana Vitouše) obsahuje skladby z předchozích desek (Out of Home, Echoes of Colors i Ozvěny z kamene), bonusy z živého vystoupení (zpěvavá Měsíční zem, B-A-C-H), doposud nevydané skladby (Nautilus, Do Not Stress) a v druhé části sérii nových aranžmá. Sedloň o ně požádal např. Christophera Willitse, Hidden Orchestra, Sylvaina Chauveau, Floexe nebo Pavla Bidla. Právě druhá polovina je vzácným úkazem: akcentuje možnosti hudebních spoluprací, hovoří řečí kreativity a přitahuje hyperžánrovými variacemi. K původní „surovině“ přikládá jak orchestrální, tak písňové a elektronizující prvky.

K vrcholným okamžikům patří už letité přepracování Vltavy. Nejde o pouhý přívěšek do sbírky popularizačních připomínek, do Vltavy Clarinet Factory vrostly veškeré aspekty jejich působení: artovost, improvizace, vyzrálá instrumentace i autentická elegance. Originální zvuk a libost notoricky známého motivu působí narkoticky. A ani druhá verze, ta písňová Sylvaina Chauveau, není jen výstřelkem nebo zpestřením. Stínomilný, mladý a plodný Francouz přistoupil ke klasickému veledílu svobodně a baladicky a výsledek vystihuje určující vlastnost Sedloňova plánu: Clarinet Factory jako symbol múzické volnosti.

Vydařila se i „vesmírná“ abstrakce na přebalu. Uvozuje rozptyl klarinetového vesmíru, který se spojil se svým vlastním začátkem a rozprostřel do dalších forem. Clarinet Factory spirálovitě zachycují elementy progresivní i artificiální hudby a vytváří zářivé hudební obrazce. Pečlivé náslechy nenápadně hypnotizují, část nahrávek vyniká meditativní silou. Posluchači nepřivyklí originalitě Clarinet Factory budou příjemně překvapeni skluzem a tokem jejich hudebnosti. Vlnění mnoha frekvencí působí na každého posluchače jinak, na někoho zabírají sofistikovaná nástrojová užití, na jiného pohádkové krajiny vybarvené polyfonií.

Komplet netratí intimitu, funguje jak v celku, tak po částech a má budoucnost. Disponuje promyšleným scénářem: Worx and Reworx nejsou sentimentálním rekapitulací, prostým „best of“, ani sbírkou nekompaktních remixů. Celý koncept odráží naplněnou tvůrčí svobodu: skladby nejsou hluchými místy, existence není uzavřenou etapou a dosavadní práce inspiruje obnovitelnou potencí. Clarinet Factory nemohli vstoupit do dalších let lépe.

Info

Clarinet Factory – Worx And Reworx (Supraphon, 2014)
http://www.clarinet-factory.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.