Články / Sloupky/Blogy

Clinic, klinická smrt a naděje

Clinic, klinická smrt a naděje

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 14.07.2016

Čičaci už potřetí exponovali svoji celoroční klubovou snahu na Hlubině v rámci Chee Chaak Festu. Letošní ročník sliboval hodně, s Clinic a No Joy jako headlinery šel mnohem dál, než si tenhle promotérský kolektiv kolem lidí z At Bona Fide mohl před dvěma lety na prvním ročníku představit.

Začínat s OTK, kteří v Ostravě nehráli několik let, se ukázalo jak dobrý tah, takže už v sedm večer se nezdál areál prázdný - k tomu, že mám špatný odhad na počet lidí, se dostanu později. Ondřej Ježek klasicky rozevíral svůj špalíček laskavě dementního humoru, který v tamdemu s noise rockem v podstatě definoval náladu obou dnů. Hit za hitem, cover Naquei Manou a dobrá forma spolehlivě ukojily absťák, který se tady absencí koncertů OTK vyskytoval.

Les Spritz od poslední návštěvy v Planu B v prosinci 2013 vyměnili kytaru za syntezátor a ukázalo se, že to je jen dobře - minimal, noise, energie a pizza pasta stereotypní vtipy. Místo odpadnuvších New Candys proběhlo nahecované předkolo na sobotu avizovaného flunky ballu. Těžko popisovat, tuhle alkoholickou variantu vikingských šachů je třeba vyzkoušet, i když sám na to nemám odvahu.

No Joy, pátečnímu headlinerovi, absolutně nesedly zvukové podmínky prostoru na Hlubině, což ale nemění nic na tom, že tenhle kanadský shoegazový revival zahrál asi nejnudnější koncert festivalu. Věřím, že v klubu to bude o sto procent lepší, ale po takovém koncertě člověk ztratí zájem kapelu dál sledovat. Náladu spravili Don Vito, německá sázka na jistotu. Kapela se přesunula ven, kolem ní a aparátu se utvořil kruh diváků a energie stříkala vysoko nad areál. Jasně, možná jde o prvoplánový a divácky vděčný koncept, ale právě tu energii nepopřete. V pátek jsem stihl už jen The Dirties, namachrovaný, ale zároveň zábavný italský rock'n'roll. Nic proti ničemu.

Sobotu samozřejmě provázela všudypřítomná kocovina, která se pomalu vlévala do spokojených vod jedné či další promile. India čím dál víc dokazuje, že je naprosto světová kapela dokonale nevtíraným způsobem, obratně se zažírá do povědomí i podvědomí. India působí jako kapela s velkým K, jako vyústění všech předchozích, které Kopáček, Sokol a Bejbiš měli. A rozhodně jich nebylo málo.

Roztomilá pozornost Čičaků pro kapely, totiž domácí slivovice s etiketou uzpůsobenou konkrétní kapele, společně s příliš mnoho kámošema zaměstnala až do koncertu Clinic, který byl z mojí strany absolutním vrcholem festivalu i celého snažení pořádajících. Dokonalý set, průřez takřka celou diskografií, úsměvy tak tak viděné skrze povinné kapelní roušky. Velká kapela v malém rybníku - bohužel, tady analogie nefunguje tak, jak to známe ve rčeních. Sobotu jsem zakončil zápasem Gride se Sheeva Yogou, soubojem generací. Zábavná a vděčná podívaná, vypralo se řádně.

Párkrát jsem v textu lehce naznačil určitou hořkost z návštěvnosti. Nebudu k tomu nic psát, ale připojím vzkaz od Chee Chaak Tips:

Dík, že jste přišli a užili jste si to. Letošní Číčak byl provar jako prase. Riskli jsme to s velkýma kapelama, pozvali Clinic, kteří přiletěli přímo z Liverpoolu, a bohužel se to nesešlo s návštěvností. Zábava to byla ale tak či tak, akorát se teď uvidíme dost málo, jelikož vyděláváme kasu, jak se dá. Pokud se vám nás zželelo, nebo nám prostě jen chcete pomoct, protože jsme fajní, máte dvě možnosti:

- uspořádat benefit. První už je naplánovaný na 20. července v Praze, zahrajou Planety, Laundered Syrup a Světlo. Další bude v Ostravě a Přerově. Kámoši pro kámoše.
- klidně nám poslat kasu. Číslo účtu je 2900976008/2010, ale nemůžeme vám zaručit, že vám za pětikilo pošleme Peťovu prasklou strunu.

Dík, jste nejlepší.

Info

Chee Chaak Festival 2016
9. - 10. 6. 2016, Hlubina, Dolní Vítkovice

text © Radiomir

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace