Články / Sloupky/Blogy

Clinic, klinická smrt a naděje

Clinic, klinická smrt a naděje

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 14.07.2016

Čičaci už potřetí exponovali svoji celoroční klubovou snahu na Hlubině v rámci Chee Chaak Festu. Letošní ročník sliboval hodně, s Clinic a No Joy jako headlinery šel mnohem dál, než si tenhle promotérský kolektiv kolem lidí z At Bona Fide mohl před dvěma lety na prvním ročníku představit.

Začínat s OTK, kteří v Ostravě nehráli několik let, se ukázalo jak dobrý tah, takže už v sedm večer se nezdál areál prázdný - k tomu, že mám špatný odhad na počet lidí, se dostanu později. Ondřej Ježek klasicky rozevíral svůj špalíček laskavě dementního humoru, který v tamdemu s noise rockem v podstatě definoval náladu obou dnů. Hit za hitem, cover Naquei Manou a dobrá forma spolehlivě ukojily absťák, který se tady absencí koncertů OTK vyskytoval.

Les Spritz od poslední návštěvy v Planu B v prosinci 2013 vyměnili kytaru za syntezátor a ukázalo se, že to je jen dobře - minimal, noise, energie a pizza pasta stereotypní vtipy. Místo odpadnuvších New Candys proběhlo nahecované předkolo na sobotu avizovaného flunky ballu. Těžko popisovat, tuhle alkoholickou variantu vikingských šachů je třeba vyzkoušet, i když sám na to nemám odvahu.

No Joy, pátečnímu headlinerovi, absolutně nesedly zvukové podmínky prostoru na Hlubině, což ale nemění nic na tom, že tenhle kanadský shoegazový revival zahrál asi nejnudnější koncert festivalu. Věřím, že v klubu to bude o sto procent lepší, ale po takovém koncertě člověk ztratí zájem kapelu dál sledovat. Náladu spravili Don Vito, německá sázka na jistotu. Kapela se přesunula ven, kolem ní a aparátu se utvořil kruh diváků a energie stříkala vysoko nad areál. Jasně, možná jde o prvoplánový a divácky vděčný koncept, ale právě tu energii nepopřete. V pátek jsem stihl už jen The Dirties, namachrovaný, ale zároveň zábavný italský rock'n'roll. Nic proti ničemu.

Sobotu samozřejmě provázela všudypřítomná kocovina, která se pomalu vlévala do spokojených vod jedné či další promile. India čím dál víc dokazuje, že je naprosto světová kapela dokonale nevtíraným způsobem, obratně se zažírá do povědomí i podvědomí. India působí jako kapela s velkým K, jako vyústění všech předchozích, které Kopáček, Sokol a Bejbiš měli. A rozhodně jich nebylo málo.

Roztomilá pozornost Čičaků pro kapely, totiž domácí slivovice s etiketou uzpůsobenou konkrétní kapele, společně s příliš mnoho kámošema zaměstnala až do koncertu Clinic, který byl z mojí strany absolutním vrcholem festivalu i celého snažení pořádajících. Dokonalý set, průřez takřka celou diskografií, úsměvy tak tak viděné skrze povinné kapelní roušky. Velká kapela v malém rybníku - bohužel, tady analogie nefunguje tak, jak to známe ve rčeních. Sobotu jsem zakončil zápasem Gride se Sheeva Yogou, soubojem generací. Zábavná a vděčná podívaná, vypralo se řádně.

Párkrát jsem v textu lehce naznačil určitou hořkost z návštěvnosti. Nebudu k tomu nic psát, ale připojím vzkaz od Chee Chaak Tips:

Dík, že jste přišli a užili jste si to. Letošní Číčak byl provar jako prase. Riskli jsme to s velkýma kapelama, pozvali Clinic, kteří přiletěli přímo z Liverpoolu, a bohužel se to nesešlo s návštěvností. Zábava to byla ale tak či tak, akorát se teď uvidíme dost málo, jelikož vyděláváme kasu, jak se dá. Pokud se vám nás zželelo, nebo nám prostě jen chcete pomoct, protože jsme fajní, máte dvě možnosti:

- uspořádat benefit. První už je naplánovaný na 20. července v Praze, zahrajou Planety, Laundered Syrup a Světlo. Další bude v Ostravě a Přerově. Kámoši pro kámoše.
- klidně nám poslat kasu. Číslo účtu je 2900976008/2010, ale nemůžeme vám zaručit, že vám za pětikilo pošleme Peťovu prasklou strunu.

Dík, jste nejlepší.

Info

Chee Chaak Festival 2016
9. - 10. 6. 2016, Hlubina, Dolní Vítkovice

text © Radiomir

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.