Články / Offtopic / / Komix

Co je Kůstek zač?

Co je Kůstek zač?

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2019

Kůstek Jeffa Smithe začal vznikat na počátku 90. let a okamžitě vystřelil mezi komiksové hity. Postupně se proměnil v kultovní dílo a vycházel neuvěřitelných třináct let. Původně byl černobílý, ale v prvním desetiletí nového milénia získal barvy a jeho sláva tak mohla pokračovat. Přestože jde o dílo primárně určené dětem, Smith dokázal vybudovat poutavý a neskonale vtipný příběh, který přesahuje jakékoliv věkové vymezení. Třetí kolorovaný svazek, z celkových devíti, nyní vyšel pod názvem Oči bouře.

V Údolí, kam z Kůstkova prchli bratranci Ferda, Podfa a Švanda Kůstkovi, značně přituhuje. Velké kraví dostihy, pečlivě a podrobně zmapované v druhém svazku série Kůstek, naplno odhalily Podfovu kšeftařskou náturu, s níž se nebojí tahat peníze (respektive vejce, které jsou v Údolí oficiálním platidlem) z nebohých vesničanů. Jenže velký podfuk se sázkami na falešnou krávu nakonec skončil fiaskem a před lynčem Podfu a Švandu zachránil hostinský Lucius. Ten si na oplátku vybírá svou odměnu, a oba Kůstky tak čeká několikaměsíční šichta v Luciově podniku U Sudu. Nebyl by to ale Podfa, aby se nepokusil z blížící se otročiny vytřískat něco pro sebe…

Do toho se naplno začínají projevovat schizofrenní nálady křehké Trnky, do které je až po uši zamilovaný Ferda. Její střípkovité noční můry dostávají pevnější obrysy, a aby toho nebylo málo, znervózňující sny má i Ferda. Oba zrovna dlí u Babči Ben, která rozhodně není, čím se zdá být. Tedy hodnou a starostlivou důchodkyní, která pečuje o svou vnučku Trnku. To ostatně ukázaly i zmiňované kraví dostihy, které dokázala opět s přehledem vyhrát. Neptejte se, jak je možné, aby dobytčí závody vyhrál člověk. U Jeffa Smithe je možné úplně všechno.

Autor ságu Kůstek prošpikovává gagy, situačním i slovním humorem, zvesela například rozvíjí Ferdovu lásku k Bílé velrybě. Ten čte z Melvillova románu všem na potkání a je mu jedno, jak moc je s tím otravný. Jeho fascinace tímto dílem vrcholí snem, v němž Ferda zastupuje jednu z postav knihy a zároveň naráží na problémy, které řeší v Údolí.

Svět, v němž se postavy pohybují, odhaluje svá tajemství postupně. Ve třetím svazku se vyjeví Trnčina i Babčina minulost a některé náznaky z předchozích dílů začínají zapadat do celkového obrazu. Vše v divokém rytmu akčních situací, které střídají téměř statické strany s břitkými a úspornými dialogy pointovanými do gagů, které se tvůrci naučili využívat před sto lety ve filmových groteskách.

Přestože Jeff Smith vytvořil komiks pro děti, rozhodně nešetřil na plnokrevných dějových linkách, které ke knize připoutají i mnohem starší čtenáře. Oproti zběsilé dvojce je třetí kniha Oči bouře přeci jen poněkud temnější a nabízí mnohem více děje, zároveň si drží výraznou nadsázku. Uvidíme, jestli se někdy dozvíme, co jsou vlastně Kůstci za živočišný druh. Zatím to pro nás zůstává záhadou.

Info

Jeff Smith - Kůstek 3: Oči bouře (Crew, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.

Démonická hra o trůny (Requiem: Upíří rytíř 2)

3DDI3 07.02.2020

Třináctidílné Requiem je v českém překladu těsně před svou polovinou a zatím to vypadá, že Millsovo tvrzení, že jde o „démonickou Hru o trůny“, sedí.

Sin City (Batman v černé a bílé)

3DDI3 31.12.2019

Zbavit ponurá gothamská zákoutí barev, to je jako zhasnout baterku v domu hrůzy. Z těch směšných vypelichaných figurín jsou oživlé noční můry.

Metal 1: Temné noci aneb Batman zamotaný do kovových strun

Martin Šinkovský 24.12.2019

Podle všeho se nitky sbíhají do těžkotonážní týmovky Metal, ve které čerstvě vylíhnutému vesmíru hrozí totální kolaps a zánik.

Tichá noc (Punisher: Vánoce na odstřel)

3DDI3 23.12.2019

Každé Vánoce Frank Castle alias Punisher hodí na papír soupis mafiánů a metodicky je zabíjí, jednoho po druhém… jako by rozbaloval dárky.

Eurotrip (Batman: Evropa)

3DDI3 18.12.2019

Berlín. Praha. Paříž. Řím. Čtyři evropské metropole ve vedlejší roli Batmanova pátrání po původci smrtícího viru, který mu koluje v žilách.