Články / Offtopic / / Komix

Co je Kůstek zač?

Co je Kůstek zač?

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2019

Kůstek Jeffa Smithe začal vznikat na počátku 90. let a okamžitě vystřelil mezi komiksové hity. Postupně se proměnil v kultovní dílo a vycházel neuvěřitelných třináct let. Původně byl černobílý, ale v prvním desetiletí nového milénia získal barvy a jeho sláva tak mohla pokračovat. Přestože jde o dílo primárně určené dětem, Smith dokázal vybudovat poutavý a neskonale vtipný příběh, který přesahuje jakékoliv věkové vymezení. Třetí kolorovaný svazek, z celkových devíti, nyní vyšel pod názvem Oči bouře.

V Údolí, kam z Kůstkova prchli bratranci Ferda, Podfa a Švanda Kůstkovi, značně přituhuje. Velké kraví dostihy, pečlivě a podrobně zmapované v druhém svazku série Kůstek, naplno odhalily Podfovu kšeftařskou náturu, s níž se nebojí tahat peníze (respektive vejce, které jsou v Údolí oficiálním platidlem) z nebohých vesničanů. Jenže velký podfuk se sázkami na falešnou krávu nakonec skončil fiaskem a před lynčem Podfu a Švandu zachránil hostinský Lucius. Ten si na oplátku vybírá svou odměnu, a oba Kůstky tak čeká několikaměsíční šichta v Luciově podniku U Sudu. Nebyl by to ale Podfa, aby se nepokusil z blížící se otročiny vytřískat něco pro sebe…

Do toho se naplno začínají projevovat schizofrenní nálady křehké Trnky, do které je až po uši zamilovaný Ferda. Její střípkovité noční můry dostávají pevnější obrysy, a aby toho nebylo málo, znervózňující sny má i Ferda. Oba zrovna dlí u Babči Ben, která rozhodně není, čím se zdá být. Tedy hodnou a starostlivou důchodkyní, která pečuje o svou vnučku Trnku. To ostatně ukázaly i zmiňované kraví dostihy, které dokázala opět s přehledem vyhrát. Neptejte se, jak je možné, aby dobytčí závody vyhrál člověk. U Jeffa Smithe je možné úplně všechno.

Autor ságu Kůstek prošpikovává gagy, situačním i slovním humorem, zvesela například rozvíjí Ferdovu lásku k Bílé velrybě. Ten čte z Melvillova románu všem na potkání a je mu jedno, jak moc je s tím otravný. Jeho fascinace tímto dílem vrcholí snem, v němž Ferda zastupuje jednu z postav knihy a zároveň naráží na problémy, které řeší v Údolí.

Svět, v němž se postavy pohybují, odhaluje svá tajemství postupně. Ve třetím svazku se vyjeví Trnčina i Babčina minulost a některé náznaky z předchozích dílů začínají zapadat do celkového obrazu. Vše v divokém rytmu akčních situací, které střídají téměř statické strany s břitkými a úspornými dialogy pointovanými do gagů, které se tvůrci naučili využívat před sto lety ve filmových groteskách.

Přestože Jeff Smith vytvořil komiks pro děti, rozhodně nešetřil na plnokrevných dějových linkách, které ke knize připoutají i mnohem starší čtenáře. Oproti zběsilé dvojce je třetí kniha Oči bouře přeci jen poněkud temnější a nabízí mnohem více děje, zároveň si drží výraznou nadsázku. Uvidíme, jestli se někdy dozvíme, co jsou vlastně Kůstci za živočišný druh. Zatím to pro nás zůstává záhadou.

Info

Jeff Smith - Kůstek 3: Oči bouře (Crew, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Může Superman uzdravit naši planetu?

redakce 16.10.2019

Objevily se stíny, které konečně dodaly Supermanovi plasticitu, a zájem o něj mezi čtenáři znovu ožil.

Případ naruby (Lobo: Soukromý očko)

redakce 07.10.2019

Crew nezapomíná. Lobo, věčně ožralý (anti)hrdina, který nejde pro ránu daleko, figuroval už na obálce prvního magazínu oblíbeného komiksového vydavatelství.

Maika Půlvlčice jde po svém původu (Netvora)

redakce 09.08.2019

Komiksová fantasy série Netvora je mimořádným počinem mimo jiné i téměř absolutním vymazáním mužského elementu z celého fikčního světa.

Smrt a… daně? (Thanos II: Lom bohů)

redakce 28.07.2019

Děsivé volby, nečekané zvraty a povedená vizuální stránka jsou hlavními klady pokračování o cestě zla, které je nevyhnutelné a má ve vesmíru své místo.

Dobro i zlo, Ocelový alchymista

redakce 14.07.2019

Vážný popis postapokalyptického světa a snah hlavních postav o nápravu vlastních omylů z minulosti se ostře střetává s groteskními prvky, kterými je zhusta prokládaný a vyprávěný.

Správňák (Deadpool: Osa)

redakce 30.06.2019

Deadpool, nesmrtelný žoldák s mutací, která mu sice dala život věčný, ale taky ho učinila neobyčejně ohyzdným, zjistil, že je otec.

Barokní nabubřelost říznutá wagnerovskou velkolepostí (Requiem: Upíří rytíř)

redakce 16.06.2019

Specialitou Pata Millse je vytváření propracovaných a komplexních fikčních světů a tento modus operandi uplatnil i ve chvíli, kdy obrátil svou pozornost k upírským legendám.

Zázrak zrození (Ocelový alchymista 5)

redakce 14.06.2019

Arakawa úvod následujícího dílu pojala tak, že když něco umře, musí se něco nového zrodit. Domácí porod, groteskní situace, tragické situace. Ocelový alchymista, manga pokračuje.

Dobytí Salemu (Alita 4)

redakce 30.05.2019

Jukito Kiširo dál tká příběh okatého zabijáka, který hledá svého „otce“, a jednolitost příběhu rozbíjí nečekanými pointami.

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...