Články / Offtopic / / Komix

Co je to láska? (Sága 3)

Co je to láska? (Sága 3)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2016

Víc sis toho z mého 453stránkového románu nevzala? Psal jsem to tři roky a tys vyčetla, že chci, aby lidi nic nedělali?”

Láska je slunce vrhající své paprsky na zelenou louku, hřejivé teplo ženského těla (nebo mužského, záleží) přivinuvšího se k vám pod pokrývkou nebo dobře mířená rána pěstí ve vhodnou dobu, na vhodné místo. Vůle by mohl vyprávět. Ve druhém sebraném vydání Ságy jsme se dostali až na místo početí. Ne početí Hazel, ale k inseminátorovi myšlenek a praotci příběhu D. Oswaldu Heistovi, který nejen že nabízí poměrně kryptické odpovědi, ale ještě se potácí z alkoholového deliria vstříc své nové lásce, která má však k jeho nejslavnějšímu dílu vyhraněný názor.

“Četla jsem tu krávovinu, kterou jsi nacpala do hlavy mému synovi.”

Vaughan a Staplesová nás vrací v čase a ve stylu ne nepodobném seriálu Ztracení, zčásti proto, abychom byli ztracení, a v závěru knihy se dostali zpět na konec druhé knihy a pak přestali být... ztraceni. Metoda flashbacku je v poslední době poměrně rozšířenou komoditou, ale ne vždy je použita vhodně nebo za jiným účelem, než je instantní šok, že je něco trochu jinak, protože nám to tvůrci zatajili. Zde je využita smysluplně, a i když se může dostavit jistá frustrace, že jsme se vlastně nepohnuli z místa, dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Především konečně poznáváme mysl člověka (nebo spíš mimozemšťana), který mezidruhového Romea a Julii přivedl k životu a je tak přímo zodpovědný za život malé Hazel. Vzpomínky na smrt jeho první milé i babiččina přízeň jsou katalyzátory hlavní linie knihy. Vzpomínky a ještě Nun tuj nun, což je hra na způsob pozemského evergreenu Aktivity.

“Restartuji. Může to trvat několik minut.”

Vůle, Gwendolyn a malá otrokyně si mezitím užívají nucené dovolené v ráji a loví na obloze žraloky. Halucinace, byť v zemi zaslíbené, ale nemusí mít úplně kladné úmysly. Mohou i zabít. Linie se proplétají až do ohromného střetu z konce druhé knihy a dovádí do dech beroucího finále. Zvraty se vrší a jakákoliv informace připíchnutá na nástěnce se okamžitě stává spoilerem. Vaughan dokonale pracuje s postavami a figurky na šachovnici postrkuje nepředvídatelnými směry, čehož Staplesová maximálně využívá a její fantaskní ilustrace jsou stále pastvou pro oči. I když nestvůr je tentokrát poskrovnu.

“Pššt. Ať se fanoušci vykecají.”

Sága neztrácí na zábavnosti a stále dokáže překvapit. Nabízí nové postavy, které mohou výrazně zamíchat dějem, a ty staré nechává v situacích s nejistým koncem. Svůj status výjimečnosti si drží i nadále a závěr pro další knihu slibuje větší posun časem. Ideální seriál na dlouhé zimní večery. Napište Ježíškovi.

Info

Fiona Staples, Brian K. Vaughan - Sága 3 (BB/Art v brožované vazbě, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3170

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace