Články / Offtopic / / Komix

Co je to láska? (Sága 3)

Co je to láska? (Sága 3)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2016

Víc sis toho z mého 453stránkového románu nevzala? Psal jsem to tři roky a tys vyčetla, že chci, aby lidi nic nedělali?”

Láska je slunce vrhající své paprsky na zelenou louku, hřejivé teplo ženského těla (nebo mužského, záleží) přivinuvšího se k vám pod pokrývkou nebo dobře mířená rána pěstí ve vhodnou dobu, na vhodné místo. Vůle by mohl vyprávět. Ve druhém sebraném vydání Ságy jsme se dostali až na místo početí. Ne početí Hazel, ale k inseminátorovi myšlenek a praotci příběhu D. Oswaldu Heistovi, který nejen že nabízí poměrně kryptické odpovědi, ale ještě se potácí z alkoholového deliria vstříc své nové lásce, která má však k jeho nejslavnějšímu dílu vyhraněný názor.

“Četla jsem tu krávovinu, kterou jsi nacpala do hlavy mému synovi.”

Vaughan a Staplesová nás vrací v čase a ve stylu ne nepodobném seriálu Ztracení, zčásti proto, abychom byli ztracení, a v závěru knihy se dostali zpět na konec druhé knihy a pak přestali být... ztraceni. Metoda flashbacku je v poslední době poměrně rozšířenou komoditou, ale ne vždy je použita vhodně nebo za jiným účelem, než je instantní šok, že je něco trochu jinak, protože nám to tvůrci zatajili. Zde je využita smysluplně, a i když se může dostavit jistá frustrace, že jsme se vlastně nepohnuli z místa, dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Především konečně poznáváme mysl člověka (nebo spíš mimozemšťana), který mezidruhového Romea a Julii přivedl k životu a je tak přímo zodpovědný za život malé Hazel. Vzpomínky na smrt jeho první milé i babiččina přízeň jsou katalyzátory hlavní linie knihy. Vzpomínky a ještě Nun tuj nun, což je hra na způsob pozemského evergreenu Aktivity.

“Restartuji. Může to trvat několik minut.”

Vůle, Gwendolyn a malá otrokyně si mezitím užívají nucené dovolené v ráji a loví na obloze žraloky. Halucinace, byť v zemi zaslíbené, ale nemusí mít úplně kladné úmysly. Mohou i zabít. Linie se proplétají až do ohromného střetu z konce druhé knihy a dovádí do dech beroucího finále. Zvraty se vrší a jakákoliv informace připíchnutá na nástěnce se okamžitě stává spoilerem. Vaughan dokonale pracuje s postavami a figurky na šachovnici postrkuje nepředvídatelnými směry, čehož Staplesová maximálně využívá a její fantaskní ilustrace jsou stále pastvou pro oči. I když nestvůr je tentokrát poskrovnu.

“Pššt. Ať se fanoušci vykecají.”

Sága neztrácí na zábavnosti a stále dokáže překvapit. Nabízí nové postavy, které mohou výrazně zamíchat dějem, a ty staré nechává v situacích s nejistým koncem. Svůj status výjimečnosti si drží i nadále a závěr pro další knihu slibuje větší posun časem. Ideální seriál na dlouhé zimní večery. Napište Ježíškovi.

Info

Fiona Staples, Brian K. Vaughan - Sága 3 (BB/Art v brožované vazbě, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3170

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.