Články

Co nového v Polí5 #3

Co nového v Polí5 #3

Josef Jindrák | Články | 10.10.2013

Do Polí5 se to zase valí. Vlastně to pořád vypadá, že si stěžuju, že toho je hodně. Ale ne – je to naopak, ten frmol, to je život. To za to stojí.

Jako by nestačilo, že všude ve světě vychází tuny skvělý muziky, vydávám si i já. Ani ne tak proto, že bych se chtěl s někým poměřovat, urvat, co jde, ale spíš jen banálně být součástí dění. Čerstvě to je album neúnavného Mojmíra Papalescu a Petra Venkrbce. Já si to tak trochu přirovnávám k podivnému, elektronicky delirickému snu Morphine bez zpěvu. Strohé bicí a ten skvostný saxofon... O prázdninách jsem ještě vydal Sousedy (ty chválí všichni – od Banána po Pavla Klusáka, ještě se stanu slavným vydavatelem) a Bellevue. Na obou deskách se shodou okolností objevuje nepřehlédnutelná Dorka Barová.

A chystám pár dalších zářezů – ve výrobě je už nové album B4 (s výročním bonusem – na DVD stopě je navíc 15 alb v mp3 formátu , tedy více jak 22 hodin muziky), v lisovně ještě čeká improvizační seskupení IQ+1 a vinyl hiphopových Mermomoc (předpokládám, že to bude takové milé Vánoční překvapení – nikdo to nezná, mimopražský projekt vznikal dva roky, natáčelo se u Ondřeje Ježka, hostuje Aran Epochal… – těšme se!).

Ale zpět k tomu, co už je na pultu opravdu, zaměřím se na domácí scénu, ta bývá zbytečně podceňována – velmi mile mě překvapilo debutové album Stinky nazvané Krrrva! Mohla by to být taková druhá, chytřejší Radůza, přeci jen harmonika, ale to by v tom nesměly být slyšet My Blody Valentine nebo Oldřich Janota, trochu klasiky 20. století a výborné texty, které to posouvají o několik kategorií výše. Chválím a doporučuji.

Podobně nadčasové a opět trochu Janoty je také v debutu Lubice Christophory. Písně až, chtělo by se říct, s křehkostí Dead Can Dance, ale jaksi s domácí, důvěrně známou slovanskou náladou, kterou podporuje i použití polštiny. Výborná produkce Evžena Kyšperského (Květy). Jsem zvědav, v kolika žebříčcích objevů se to objeví.

Děti kapitána Morgana mají novou desku. To je jako by se Tom Waits narodil v jižních Čechách, vzal banjo a začal hrát skladby Plastic People. Poprvé po dvaceti letech existence vydali CD brněnští Hrozně – je skvělé. Takový meditativnější Dunaj. Pak máme samozřejmě novinky, co vydávají Silver Rocket a podobní malí domácí vydavatelé, ale o tom se všude píše dost (Or, Unkilled Wolker, Mucha, Karaoke Tundra, Floex, Ty syčáci, Vladimír 518).

Na 3CD teď vyšel (za dvěstěpade) raný Gainsbourgh. A trochu opožděně vydalo Arbor Vitae doprovodnou monografii Jana Švankmajera k výstavě Možnosti dialogu. Z komiksu je nové Věčné světlo, Gaimanovy příběhy mimo hlavní proud sandmanovské série. Tranzit vydal knihu Davida Graebera Fragmenty anarchistické antropologie (velmi zábavný pseudovědecký pamflet). A teď už to budou až do vánoc jen seznamy a seznamy nových skvělých věcí – ovšem u nás na krámu si můžete pochutnat i na kafi z Asie.

Jo, a ještě jedna novinka. Kdo chce, dostane v Rekomandu od Polí5 CD sampler Vlna, tedy průřez tím, co jsme za poslední dva roky vydali.

Info

Autor je hudebník, kulturní iniciátor a majitel vydavatelství Polí5.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace