Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 29.06.2018
Objednáváš kafe, voní tady stromy a jejich listí a ona pouští v jukeboxu tu nejlepší možnou desku pro tyhle chvíle. Leon Vynehall, Nothing Is Still. Kavárenská experimentální elektronika. V tom nejlepším slova smyslu. Takřka všudypřítomná najazzlá nálada, dech filmových melodií, jemné elektronické vyhrávky, samply lidských hovorů, smyčce, klavír, příroda, zvuky okolí. Britský producent a DJ ale na novince šikovně míchá více vlivů. Části některých tracků znějí ambientně, jinde překvapí nekompromisní taneční podklad. Zvuk desky skvěle zapadá do katalogu experimentům s jazzem a taneční muzikou nakloněnému kultovního labelu Ninja Tune, který v 90. letech patřil k oborovým pionýrům. Tohle je ale současně znějící, pestrá kolekce s příjemnou dávkou melancholie a poklidu.
Abayomi je respektovaný londýnský producent s nigerijskými kořeny, který momentálně zakotvil v Berlíně. Na novém EP Remembrance Part 1 sází tři tracky podmanivého syrového techna klasické školy. Prazákladní bicí-bass loop, atmosférické zvuky a melodie, acidově vtahující mezihry a najednou tančí celý vesmír. Abayomi je mistr v minimalistické práci s náladou i aranžemi, výsledek je pak o to silnější a přímější. Vydal brněnský label Nona Records.
Antoine de Saint-Exupéry a jeho letecký svět jsou nekonečnou inspirací. Příkladem budiž i projekt Interpretace na albu Noční lovec. Let Intepretace je rozdělen do tří proměnlivých Partů, střetů táhlých ploch a impulsivních i abstraktně znějících elektronických zvuků. Part I je tancem kliků a zvuků na táhlém pozadí, Part II je ztěžklý jako průlet nočními mraky a varhanní podklad dává vzpomenout na klasickou hudbu. Part III si pohrává s měnícími se zvukovými vjemy, bizarními melodiemi, v půli se přidávají i jemné, proměnlivé perkuse, zazní i kytarový part. Psychotický těžký ambient Noční lovec vznikl v roce 2006, o jeho letošní release se postarali neúnavní pátrači v undergroundu české experimentální elektroniky a industrialu, label CS Industrial.
Čekání na Evu na Tannhauserské bráně. Takto romanticky nazval úvodní track své letošní kolekce Metahope bristolský nováček Al Tanner, který svůj projekt Silhouette Sect rozjel vloni vydaným debutem Abrolhos. Na novince britský producent pracuje s táhlými temnými a místy hrubými drony a ambientním předivem z naopak jemných zvuků, znějí lehké klavírní melodie, šum, delay, zvuky ptáků, vody a okolí, kterými začíná třeba zmiňovaný úvodní song, aby pak zlehka přešel v rozvíjející se košatý dron s basovým podkladem. Ambient Silhouette Sect nabízí těžce a pomalu se rozplývající plochy, ale i místa, kde zjemní, atmosféru převezmou jemné kosmické zvuky a melodie, drony jen z pozadí hlídají downtempově plynoucí čas. Silhouette Sect je DIY projekt, svou produkci vydává digitálně.
Dílo pro otrlé posluchače. Noise-industriální plochy spojené tak, aby vytvářely co nejintenzivnější a nejzběsilejší atak. Ječící vesmírná bestie chycená v síti experimentu a kolem ní řev strojů, které pracují rychlostí světla. Třetí, zvukově nejbarevnější kus zní jako nejzběsilejší free jazz. Tři bezejmenné ataky jsou debutem projektu Sea of Poppies, s čistě analogovými zvuky tu pracuje producent známý též coby Deprivation Chamber.
Pro fanoušky field recordings. Polský label Szara Reneta pod názvem Dawne Cmentarze Żydowskie 2 / Old Jewish Cemeteries 2 zve na zvukové procházky po starých polských židovských hřbitovech a jejich okolí. Pět tracků dokazuje, že ambientní hudbu může tvořit třeba i zvuk tekoucí vody nebo automobily projíždějící v okolí.
foto © Phil Sharp
Michal Pařízek 20.09.2024
Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…
Michal Pařízek 06.09.2024
Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…
redakce 29.08.2024
Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.
Michal Pařízek 23.08.2024
Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.
Veronika Mrázková 13.08.2024
Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.
redakce 13.08.2024
Letošní Brutal Assault je za námi a vypadá to na jeden z nejvýživnějších ročníků vůbec. A to nejen podle našich vyndaných reportérů.
Michal Pařízek 09.08.2024
Rozhovor s Nubyou Garcia jsem dělal před pár lety, bylo to uprostřed covidu a bylo to tím poznamenané, ale už tehdy to bylo milé...
Michal Pařízek 26.07.2024
Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.
Štěpán Nezbeda 18.07.2024
Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.
Michal Pařízek 14.07.2024
Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.