Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 31.05.2018

Dokonalou ambientní zvukovou architekturu přinášejí němečtí elektronici Omsk Information a Dr. Walker, tedy Chad Carrier a Ingmar Koch, známí také pod jmény řady dalších projektů. Album Mescaline Muzzikkk tvoří dva více než půlhodinové tracky. Plynule navazující konkrétní zvuky, plochy, útržky lidských hlasů i náznaky melodií. Experiment zní nápaditě, jeho energie se v dlouhých stopážích neztrácí, naopak drží a plyne po celou dobu povedeného alba. To není jejich první kolaborací, jen letos vydali stylově zcela odlišné, taneční EP Cafe Keese. Mescaline Muzzikkk vyšlo digitálně i kazetově u brněnského labelu Nona.


Experimentální future trip hop/pop s duchovním feelingem? Švýcarská producentka a zpěvačka nepálského původu Aïsha Devi (dříve tvořila coby Kate Wax) na novince DNA Feelings uhrane od první sekundy. Omamný klid i síla hudební estetiky, kde si podávají ruce spiritualita a dokonale propracovaný a ostrý zvuk. Cíl je uhrančivá a originální píseň, jejíž „future“ energii ještě povyšuje hlasový projev. Meditativní zamlžený vokál, melodický zpěv, deklamace s rapovým feelingem, jako z těch nejzakouřenějších triphopových klubů.


Slezské punkové podzemí, tepající 8bitová elektronika podmáznutá breakcorovými rytmy. Polský Kajaxian Hero hraje na veselejší notu, kde se nervně střídají jednoduché, až veselé melodie a vyhrávky. Domácí teh(A)nu přináší propracovanější, temnější a tvrdší polohu. Split vyšel u Korobushka Records.


Rhys Fulber z Front Line Assembly má techno rád. Májové album Your Dystopia, My Utopia láká na taneční parket, nesmíme ale zapomínat, že jde o starého industrialistu. Spíše než pod kvetoucími stromy se tady líbá v sevření ocelové šedi, pravidelných rytmů, nasamplovaných hlasů a strojové přesnosti. Old school techno industrial pro tohle tisíciletí vychází příznačně u labelu Sonic Groove, jehož domovem je i jeden z domovů daných stylů - Berlín.


Humma Humma, Ograja, Luft a další. To vše jsou experimentální projekty vycházející na labelu Jedno velké ucho, za kterým stojí od 90. let zvukový dobrodruh Víťa Švec. Album See You on the Other Side je o příjemně vyprázdněné mysli, hlubokém dechu a plutí na oblacích zvukových ploch. Titulní track je podáván ve dvou předlouhých dávkách, po poklidné základní verzi přichází zvukově "špinavější" drone only mix, klid a hluboký nádech-výdech je ale zachován i zde.


Belgičtí experimentátoři Pablo’s Eye svůj mix ambientní a downtempové elektroniky s živými nástroji hrají už tři dekády, debutové eponymní album vyšlo v roce 1989. Spring Break je kompilací z dosavadní tvorby a nabízí tu více ambientní, poklidnou a arty tvář kapely. Pablo’s Eye to ovšem umí tak, že ani v nejzasněnějších okamžicích neztrácejí energii a neutápějí se ve vzduchoprázdnu. Totální vyklidněnost, ke které se přidává i ženský recitativ, viola, dechy, kytary a další prvky, ambient a downtempo, které se nebojí ani jazzu. Na červen má pak belgický label Stroon připravenou i další kompilaci, Bardo for Pablo.Info

foto: Aïsha Devi (facebook umělkyně)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace