Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 09.11.2018

Moderní tanec a moderní hudba. Americká producentka Jlin nahrála hudební doprovod k tanečnímu představení britského choreografa a režiséra Waynea McGregora a setkání dvou osobností dalo vzniknout také albu Autobiography (Music From Wayne McGregor´s Autobiography), které je dalším důkazem vizionářství a kvality Jliny produkce. Deska nabízí dvě tváře. Pomalé, propracované skladby, klidná místa, kde atmosféru tvoří jen jemné preludování, klavír, zvuky přírody, něžné perkuse a další. Energické footworkové juke elektronické experimentování pak tvoří větší část celku. Tvrdé sekané beaty, prskající elektronika, basové podklady, to vše v kreativních aranžmá. Výjimečně se do instrumentálních tracků ozve i lidský hlas, který je pouze dalším atmosférickým úkazem, který zapadá do zvuku a energie okamžiku. Jak řekla sama Jlin, do díla se pustila s velkou chutí, s uznávaným choreografem našla společnou řeč už od prvního setkání.

Ostravský label Deafmutet Records patří mezi zavedené značky taneční scény a kdo rád tvrdé a temné drum’n’bassové a jungleové vize koketující se současnými styly, měl by bez okolků zamířit právě sem. Nejnověji tu najdete singl High and Low/Nerv projektu Mellifera.

Noise elektronické plochy a melodie, hroutící a valící se loopy ve vzájemných harmoniích, pod tím klasický techno beat. Tittingur je slovenské producentské duo, které momentálně sídlí v Kodani. Novinka Beings je dosti temná věc, která ale zároveň jede a baví všudypřítomnou energií. Experiment, hluk, halucinogenní zvuková deka, skřípající rez, zdánlivý chaos a běs. Vše dokonale vyvážené a produkčně ošetřené tak, že ve finále vlastně všechno dává smysl. Jen si tu dekadenci připustit k tělu!

Pražský producent Dizzcock vydal novinku Unreal u Baba Vanga. Ta nabízí taneční jízdu s prvky trapu a footworku. Noc, ulice, klub. Pod temnými barvami a náladami instrumentálních tracků bliká spousta energie. Nervní loopy, samply a zvuky tu žijí ve společných smyčkách a kdo se odváží vstoupit, zahltí ho i jemné melodie a nohy podbije valivý bass. Silná a hustá halucinogenní mlha. Ospalost střídají přívaly taneční energie, hypnotické stavy krmí útržky reálných zvuků, svět kolem se točí i zpomaluje jako experimentální film. Nebo je to jenom sen?

Malý návrat do léta - album vyšlo v srpnu, ale bylo by škoda ho opomenout. Britský producent Felix Manuel aka Djrum zní na letošním Portrait With Firewood zadýmeně, atmosféricky i barevně. Méně je někdy více a Djrum dává méně progresu, ale nabízí dotaženou producentskou práci. Svěží dub techno elektronika i zasmušilost, kde se tanečno přirozeně přelévá v ambientní i lehce jazzovou snivost a naopak. Současně znějící UK undergroundová klubová pohlednice z dob, kdy se tomu všemu ještě říkalo dub (bez stepu), techno, ambient nebo trip hop a basy nezněly pořád dokola v těch až legračních vrtulovitých dronech.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.