Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 09.11.2018

Moderní tanec a moderní hudba. Americká producentka Jlin nahrála hudební doprovod k tanečnímu představení britského choreografa a režiséra Waynea McGregora a setkání dvou osobností dalo vzniknout také albu Autobiography (Music From Wayne McGregor´s Autobiography), které je dalším důkazem vizionářství a kvality Jliny produkce. Deska nabízí dvě tváře. Pomalé, propracované skladby, klidná místa, kde atmosféru tvoří jen jemné preludování, klavír, zvuky přírody, něžné perkuse a další. Energické footworkové juke elektronické experimentování pak tvoří větší část celku. Tvrdé sekané beaty, prskající elektronika, basové podklady, to vše v kreativních aranžmá. Výjimečně se do instrumentálních tracků ozve i lidský hlas, který je pouze dalším atmosférickým úkazem, který zapadá do zvuku a energie okamžiku. Jak řekla sama Jlin, do díla se pustila s velkou chutí, s uznávaným choreografem našla společnou řeč už od prvního setkání.

Ostravský label Deafmutet Records patří mezi zavedené značky taneční scény a kdo rád tvrdé a temné drum’n’bassové a jungleové vize koketující se současnými styly, měl by bez okolků zamířit právě sem. Nejnověji tu najdete singl High and Low/Nerv projektu Mellifera.

Noise elektronické plochy a melodie, hroutící a valící se loopy ve vzájemných harmoniích, pod tím klasický techno beat. Tittingur je slovenské producentské duo, které momentálně sídlí v Kodani. Novinka Beings je dosti temná věc, která ale zároveň jede a baví všudypřítomnou energií. Experiment, hluk, halucinogenní zvuková deka, skřípající rez, zdánlivý chaos a běs. Vše dokonale vyvážené a produkčně ošetřené tak, že ve finále vlastně všechno dává smysl. Jen si tu dekadenci připustit k tělu!

Pražský producent Dizzcock vydal novinku Unreal u Baba Vanga. Ta nabízí taneční jízdu s prvky trapu a footworku. Noc, ulice, klub. Pod temnými barvami a náladami instrumentálních tracků bliká spousta energie. Nervní loopy, samply a zvuky tu žijí ve společných smyčkách a kdo se odváží vstoupit, zahltí ho i jemné melodie a nohy podbije valivý bass. Silná a hustá halucinogenní mlha. Ospalost střídají přívaly taneční energie, hypnotické stavy krmí útržky reálných zvuků, svět kolem se točí i zpomaluje jako experimentální film. Nebo je to jenom sen?

Malý návrat do léta - album vyšlo v srpnu, ale bylo by škoda ho opomenout. Britský producent Felix Manuel aka Djrum zní na letošním Portrait With Firewood zadýmeně, atmosféricky i barevně. Méně je někdy více a Djrum dává méně progresu, ale nabízí dotaženou producentskou práci. Svěží dub techno elektronika i zasmušilost, kde se tanečno přirozeně přelévá v ambientní i lehce jazzovou snivost a naopak. Současně znějící UK undergroundová klubová pohlednice z dob, kdy se tomu všemu ještě říkalo dub (bez stepu), techno, ambient nebo trip hop a basy nezněly pořád dokola v těch až legračních vrtulovitých dronech.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.

Sharpe Moon 2019

redakce 22.04.2019

Showcasová unifikovanost? Ale kdepak. Vybíráme to vyhraněnější z programu bratislavského Sharpu.