Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Richard Kutěj | Články / Seriály | 22.01.2021

Vše, co jste chtěli vědět o experimentální elektronické hudbě, na jednom albu. Martin Režný a jeho one-man projekt Säkkikangas si na desce 29 Dietlů ukrojil řádně velké sousto. Třicet tracků. Jejich základy vznikly při rezidenčním pobytu v pardubickém Divadle 29. Autor tu pracuje s vlastními nápady, se samply, terénními nahrávkami, improvizuje s prostředím - zní třeba konstrukce divadelní šatny - a vše míchá do fantazijně bezbřehých útvarů. Slyšíme ambient, drony, hlukařinu i jemnou práci s konkrétními zvuky a loopy a nechybí ani typický Režného humor a um pohybovat se mezi tím vším s noblesou a nadhledem. Komu by třicet tracků bylo málo, může si pak na Soundcloudu dát tříhodinovou sadu, tedy vše, co v Pardubicích vzniklo. Najednou.


RytmiKstr je jeden z mnoha projektů, za kterými stojí experimentátor, kompozitor a noiser Radek Kopel (Napalmed, Eine Stunde Merzbauten...). Ten patří k nejaktivnějším tvůrcům české hudební avantgardy a ročně vydává několik alb, ať již DIY nebo na labelech v Česku i zahraničí. Novinku Dumbient Rhymes vydalo v lednu 2021 nakladatelství Polí5 a jedná se o záznam Kopelových improvizací, bez další postprodukce. Povedlo se. Ačkoli živelně, vznikly propracované skladby, kterým nechybí práce s dynamikou a atmosférou. Je to temné, hypnotické a zábavné, zní barevné tracky s dubovým odérem, industriální syrovostí i ambientní magií.


Noc a den. NBDY se vydal do bunkrů, pod mosty a do lesů a přinesl odtamtud nahrávky, které smíchal do dvou tracků. Field recordings, kazetové smyčky, piano. Obě kompozice jsou povedeným mixem terénních záznamů a skřípajících nájezdů a stěn, šumy jako by přicházely ze tmy, tu a tam se ozve zlověstně jednoduchá melodie. Na finálním zvuku lednové novinky Survivalism se podílel další ze zajímavých producentů u nás, Talk=Trouble.


Britská producentka Meemo Comma se předchozím albem Sleepmoss v roce 2019 usídlila u respektovaného labelu Planet Mu. Její novinka Neon Genesis: Soul Into Matter² je první letošní release. Na Bandcampu jsou zatím k poslechu dva tracky, mystické vokály, poklidné kompozice a breakbeatové i techno spodky. Zní to svěže i atmosféricky, vychází v březnu. Samotná Lara Rix-Martin, jak zní civilní jméno umělkyně, která ráda zkouší nové postupy a mění nálady, mimo jiné sama provozuje další zajímavý label, Objects Limited.


Příjemná spolupráce na české scéně, to je v lednu vydaný remix tracku Alive brněnského projektu Plague Called Humanity. Skladbu přemíchali eklektičtí elektro-punkoví Gagarin. Vznikl energický track, který podbijí až punkově strohé bicí. Plague Called Humanity jsou na své cyberpunkové cestě, kde míchají vlivy EBM, crustu a tvrdé elektroniky vůbec, od roku 2014.


Info

foto © Bandcamp Martina Režného

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Anketa – festivalová, léto 2021, díl 1.: „Hele, ono to asi fakt bude.“

redakce 23.06.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Vstupní prohlídka: Blue Chesterfield

redakce 21.06.2021

Blue Chesterfield má andělskou tvář, ale i nabitou pistoli za opaskem. Jak skládá a kam míří?

Katetr: Jednoduché vztahy, mrtvé vteřiny

Jarmo Diehl 20.06.2021

Marek Ztracený i Lipo s Richardem Krajčem opěvují své milé, těžkosti vztahů, které se vždycky dají nějak překonat, protože láska co? Láska je... netečná.

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková 16.06.2021

Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť.

Vstupní prohlídka: Evolet

redakce 14.06.2021

Nejen na to, co by měla obsahovat každá dobrá backstage a jak se chodí s plným břichem, se ptáme ve vstupní prohlídce brněnské skupiny.

Katetr: Sbohem aneb mozková mrtvice

Jarmo Diehl 13.06.2021

Aneta Langerová, Hellwana s Arletou i Ca$hanova Bulhar. Nebo je to Rumun? Mongol?

Kino FMz: Filmové bahno (ne)má dno

Viktor Palák, Jakub Kurnas, Jakub Blaho, Jiří Přivřel 11.06.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Radio FMz: Život je pártoška

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 09.06.2021

Naštvané lvice Hellwana s Arletou, závratě z Blízkého východu, tanečky King Princess, Jessie Ware nebo popíček z rapového undergroundu.

Pod pultem Kabinetu #8

Sabina Coufalová 08.06.2021

Dá se vůbec spočítat, kolikrát člověk zažil partošku v Kabinetu? Za dobrou muzikou se tam chodilo vždycky, teď si ji odtud můžete i odnést.

Vstupní prohlídka: Obligatne

redakce 07.06.2021

... a pochopili svojmu humoru, objali sa, urobili spoločne chichi haha a to šťastne až do smrti... Slovenští Obligatne vtipně i hravě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace