Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Richard Kutěj | Články / Seriály | 22.01.2021

Vše, co jste chtěli vědět o experimentální elektronické hudbě, na jednom albu. Martin Režný a jeho one-man projekt Säkkikangas si na desce 29 Dietlů ukrojil řádně velké sousto. Třicet tracků. Jejich základy vznikly při rezidenčním pobytu v pardubickém Divadle 29. Autor tu pracuje s vlastními nápady, se samply, terénními nahrávkami, improvizuje s prostředím - zní třeba konstrukce divadelní šatny - a vše míchá do fantazijně bezbřehých útvarů. Slyšíme ambient, drony, hlukařinu i jemnou práci s konkrétními zvuky a loopy a nechybí ani typický Režného humor a um pohybovat se mezi tím vším s noblesou a nadhledem. Komu by třicet tracků bylo málo, může si pak na Soundcloudu dát tříhodinovou sadu, tedy vše, co v Pardubicích vzniklo. Najednou.


RytmiKstr je jeden z mnoha projektů, za kterými stojí experimentátor, kompozitor a noiser Radek Kopel (Napalmed, Eine Stunde Merzbauten...). Ten patří k nejaktivnějším tvůrcům české hudební avantgardy a ročně vydává několik alb, ať již DIY nebo na labelech v Česku i zahraničí. Novinku Dumbient Rhymes vydalo v lednu 2021 nakladatelství Polí5 a jedná se o záznam Kopelových improvizací, bez další postprodukce. Povedlo se. Ačkoli živelně, vznikly propracované skladby, kterým nechybí práce s dynamikou a atmosférou. Je to temné, hypnotické a zábavné, zní barevné tracky s dubovým odérem, industriální syrovostí i ambientní magií.


Noc a den. NBDY se vydal do bunkrů, pod mosty a do lesů a přinesl odtamtud nahrávky, které smíchal do dvou tracků. Field recordings, kazetové smyčky, piano. Obě kompozice jsou povedeným mixem terénních záznamů a skřípajících nájezdů a stěn, šumy jako by přicházely ze tmy, tu a tam se ozve zlověstně jednoduchá melodie. Na finálním zvuku lednové novinky Survivalism se podílel další ze zajímavých producentů u nás, Talk=Trouble.


Britská producentka Meemo Comma se předchozím albem Sleepmoss v roce 2019 usídlila u respektovaného labelu Planet Mu. Její novinka Neon Genesis: Soul Into Matter² je první letošní release. Na Bandcampu jsou zatím k poslechu dva tracky, mystické vokály, poklidné kompozice a breakbeatové i techno spodky. Zní to svěže i atmosféricky, vychází v březnu. Samotná Lara Rix-Martin, jak zní civilní jméno umělkyně, která ráda zkouší nové postupy a mění nálady, mimo jiné sama provozuje další zajímavý label, Objects Limited.


Příjemná spolupráce na české scéně, to je v lednu vydaný remix tracku Alive brněnského projektu Plague Called Humanity. Skladbu přemíchali eklektičtí elektro-punkoví Gagarin. Vznikl energický track, který podbijí až punkově strohé bicí. Plague Called Humanity jsou na své cyberpunkové cestě, kde míchají vlivy EBM, crustu a tvrdé elektroniky vůbec, od roku 2014.


Info

foto © Bandcamp Martina Režného

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace