Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Richard Kutěj | Články / Seriály | 22.01.2021

Vše, co jste chtěli vědět o experimentální elektronické hudbě, na jednom albu. Martin Režný a jeho one-man projekt Säkkikangas si na desce 29 Dietlů ukrojil řádně velké sousto. Třicet tracků. Jejich základy vznikly při rezidenčním pobytu v pardubickém Divadle 29. Autor tu pracuje s vlastními nápady, se samply, terénními nahrávkami, improvizuje s prostředím - zní třeba konstrukce divadelní šatny - a vše míchá do fantazijně bezbřehých útvarů. Slyšíme ambient, drony, hlukařinu i jemnou práci s konkrétními zvuky a loopy a nechybí ani typický Režného humor a um pohybovat se mezi tím vším s noblesou a nadhledem. Komu by třicet tracků bylo málo, může si pak na Soundcloudu dát tříhodinovou sadu, tedy vše, co v Pardubicích vzniklo. Najednou.


RytmiKstr je jeden z mnoha projektů, za kterými stojí experimentátor, kompozitor a noiser Radek Kopel (Napalmed, Eine Stunde Merzbauten...). Ten patří k nejaktivnějším tvůrcům české hudební avantgardy a ročně vydává několik alb, ať již DIY nebo na labelech v Česku i zahraničí. Novinku Dumbient Rhymes vydalo v lednu 2021 nakladatelství Polí5 a jedná se o záznam Kopelových improvizací, bez další postprodukce. Povedlo se. Ačkoli živelně, vznikly propracované skladby, kterým nechybí práce s dynamikou a atmosférou. Je to temné, hypnotické a zábavné, zní barevné tracky s dubovým odérem, industriální syrovostí i ambientní magií.


Noc a den. NBDY se vydal do bunkrů, pod mosty a do lesů a přinesl odtamtud nahrávky, které smíchal do dvou tracků. Field recordings, kazetové smyčky, piano. Obě kompozice jsou povedeným mixem terénních záznamů a skřípajících nájezdů a stěn, šumy jako by přicházely ze tmy, tu a tam se ozve zlověstně jednoduchá melodie. Na finálním zvuku lednové novinky Survivalism se podílel další ze zajímavých producentů u nás, Talk=Trouble.


Britská producentka Meemo Comma se předchozím albem Sleepmoss v roce 2019 usídlila u respektovaného labelu Planet Mu. Její novinka Neon Genesis: Soul Into Matter² je první letošní release. Na Bandcampu jsou zatím k poslechu dva tracky, mystické vokály, poklidné kompozice a breakbeatové i techno spodky. Zní to svěže i atmosféricky, vychází v březnu. Samotná Lara Rix-Martin, jak zní civilní jméno umělkyně, která ráda zkouší nové postupy a mění nálady, mimo jiné sama provozuje další zajímavý label, Objects Limited.


Příjemná spolupráce na české scéně, to je v lednu vydaný remix tracku Alive brněnského projektu Plague Called Humanity. Skladbu přemíchali eklektičtí elektro-punkoví Gagarin. Vznikl energický track, který podbijí až punkově strohé bicí. Plague Called Humanity jsou na své cyberpunkové cestě, kde míchají vlivy EBM, crustu a tvrdé elektroniky vůbec, od roku 2014.


Info

foto © Bandcamp Martina Režného

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katetr: Je těžké brát věci tak, jaké jsou, bejb

Jarmo Diehl 07.03.2021

Přehled nového a ne-vkusného na česko-slovenské scéně aneb bangery, impotentní metafory, plíživé pohledy za starou saunou a urapovaní zástupci dětské ligy.

Food Moon: Eaternia

redakce 04.03.2021

Recepty milované Eaternie si můžete vyzkoušet i doma. Jídelna se s námi podělila o veganské verze českých klasik - buchet a rajské!

Radio FMz: Terapie k tiskovkám

Aneta Martínková, Maria Pyatkina, Michal Pařízek, Kateřina Cumin, su 03.03.2021

Nová webová rubrika přináší každý týden nové tracky, které by vám neměly uniknout. Aneb posloucháme v kanclu dnem i nocí právě tohle.

Singls: Glaare - Young Hell

Jiří Vladimír Matýsek 02.03.2021

Američané Glaare se po třech letech vrací s novým albem. Jak ukazuje první singl Young Hell, zasněnost debutu se mění v krvavou noční můru.

Vstupní prohlídka: Minoq

redakce 01.03.2021

Loni v létě jsme narazili na osobitý cover skladby Piggy od Nine Inch Nails. Nahlédnout značku Minoq, za níž stojí slovenský producent Miňo Holík, nebylo jednoduché.

Katetr: Lockdown dance, česká pošta a dospělí kluci

Jarmo Diehl 28.02.2021

Pandemické tanečky mají různé podoby, ale téměř ze všech čiší optimismus. Skořápky na řece i hustý slova pro řídké publikum.

Pod pultem Kabinetu #6

redakce 26.02.2021

Zpěváka a kytaristu Vellocet Roll jsme posledně viděli s velkými kufry plnými vinylů. Které by vybral v Kabinet Records?

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace