Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 11.05.2018
Aktivní americká bubenice a experimentátorka Ashley Spungin je v současnosti známá především z dvojice Insect Ark. Hudbu tvoří také v drone/ambientním projektu Ormus, ten je mj. i tou nejlepší "výkladní skříní" zvuku oscilátorů a pedálů, které hudebnice sama vlastnoručně vyrábí. Na tyto nástroje nahrála i povedené debutové album Ormus, které vyšlo digitálně pod názvem Negentropic Times, o jeho kazetovou edici Negentropy se pak postaral pardubický label obsedante! Šest silných skladeb tvoří táhlé a takřka nehybné meditativní plochy i psychedelicky rozkmitané oscilující drony, výsledný zvuk doplňují samply. Vše vrcholí takřka dvanáctiminutovou zvukově proměnlivou meditací, kde se elektronika mísí se silou ženského hlasu, která se útržkovitě ozývá také v dalších skladbách této vyrovnaně kvalitní a opojné kolekce.
Švédsko je zemí dark ambientu zaslíbenou a tamní scéna patří k nejsilnějším nejen v evropském kontextu. Mezi její vůdčí osobnosti patří i Peter Andersson a jeho projekt Deutsch Nepal. Na březnové novince Eating the Dust se Deutsch Nepal spojil s ruskými kolegy Reutoff, kteří se postarali o hudební složku, zpěv a texty jsou dílem Anderssonovým. Eating the Dust přináší osm skladeb temné, poklidné, ale také melodické elektroniky s procítěným zpěvem. Některé skladby díky vokální složce dostávají až neo-folkový či gothický ráz.
S novým singlem přišel majitel jednoho z nejsilnějších loňských alb, projekt Blanck Mass, za kterým stojí Benjamin John Power z Fuck Buttons. Progresivita a až psychopatická barevnost a neuchopitelnost z alba zde ustupuje agresivitě přímočaré industriální palby, zůstává zvířecká intenzita a tlak.
Merak je respektovaný producent a DJ, doma nejvíce v temném tanečním dubstepu a drum and bassu, jeho stylový rozstřel je ale širší - remixoval třeba i grime rebela Smacka. Multiverse EP přináší dva nové DnB tracky s přesahy. Apex je atmoféricky zádumčivý, nastřelený přímou rytmickou energií, Integral drží potemnělou atmosféru, rezonuje ovšem přímočařeji. Oba tracky mají i remixy, kde dal Merak sympaticky prostor svěžím talentům scény. Remixovali PWP a Mellifera. Vyšlo u io.lab records.
Volnomyšlenkářský improvizační rej, mix elektroniky a dalších nástrojů. To je split projektů Ruinu a Fokumé, který vyšel u labelu Stoned to Death. Ruinu přinášejí dva tracky, oba záznamy živých vystoupení. Jde o avantgardní free jízdu na elektonické krabičky, kytaru, saxofon i živé bicí. Fokumé jsou ve své více jak dvacetiminutové ploše decentnější, track se rozvíjí pozvolna, experimentující a zkreslenou elektroniku a basu skvěle rozvíjí sólová trubka.
Rovnou tři alba vypustili během dubna Blue Lizard, label úzce spjatý s ambientními Kora Et Le Mechanix, další přidal v květnu. Live at Klub FAMU je záznam letošního lednového sólového aktu Michala Kořána. Sedm skladeb vtahujícího a magického ambientu.
Volné improvizace na tracky z ceněného loňského Kořánova alba Čtyři barvy přináší deska Live at HIS Office, February 8., 2018. Free ambient plný omamnosti, dlouhých ploch i cinkavých ruchů a zvuků, kterému sluší více jak desetiminutové stopáže skladeb. Improvizovali Michal Kořán a Pavel Richter.
Jak zněl tuzemský ambient před třiceti lety? Odpovědi přináší nahrávka Selected Ambient 1988–1989 skupiny Dia Archa. Modrá ještěrka ho vydala 21. dubna k oslavě Record Store Day. A vzhledem k zázemí Blue Lizard asi příliš nepřekvapuje, že Dia Archa byla dřívější skupinou pánů Kořána a Homoly, tedy i předchůdkyní Kora Et Le Mechanix.
Z archivu vychází i album Dia Archa nazvané Koncert pro Davida. Ambient plný ptačího zpěvu byl nahrán v červenci 1988 a vydán 1. května jako příspěvek k oslavám Vítání ptačího zpěvu.
foto © archiv ormus.bandcamp.com (ORM4 pedál z dílny Ormus Electronic)
Veronika Mrázková 03.03.2021
Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.
redakce 09.02.2021
Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.
Michal Pařízek 05.02.2021
Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.
redakce 19.01.2021
Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.
prof. Neutrino 19.01.2021
Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.
redakce 18.01.2021
Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.
redakce 17.01.2021
Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.
redakce 16.01.2021
Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...
redakce 15.01.2021
Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.
redakce 14.01.2021
Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?