Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Richard Kutěj | Články / Seriály | 18.03.2021

Tomáš Knoflíček je ostravský pedagog a kurátor výtvarného umění, tvůrce sound artu, svébytný skladatel a producent, známý nejen jako člen mezinárodně ceněné sestavy Gurun Gurun či někdejšího elektro-dreampopového projektu Miou Miou. Jeho sólový debut Vaguely Delimited Targets vyšel u slovenského labelu LOM. Ačkoli se bavíme o experimentální hudbě, album stojí také na silných melodiích. Jejich šat tvoří vrstvy field recordings, samply i hudební nástroje, lidský hlas. Tomáš Knoflíček vše komponuje do ojedinělých skladeb, jejichž melodika a hudebnost se odhalují postupně, něžně. Deset tracků tvoří originální kolekci, která zní jako okouzlující bloudění Alenky, pomalu ztrácející hranice mezi realitou a fantazií.


Svět se mění, hnije a my jsme v něm jako figurky, které putují neznámo kam a rotují v útrobách nepoznání. Takto popisují inspiraci pro svůj současný zvuk slovenští dark elektro klasici dISHARMONY. Po letech mlčení se vloni ozvali singlem s všeříkajícím názvem Reborn. Nové album Resonance vyšlo v březnu u Aliens Production, ale k poslechu jsou na Bandcampu pouze některé tracky. Iʻll Find the Way se nese v opiátovém elektro soundu, který doprovází pro dISHARMONY typický zkresleně zlověstný přidušený vokál, zatímco Vacuum představuje atmosféricky zádumčivý mix industriální a IDM elektroniky okořeněné decentními perkusemi.


Také o osamělých nocích můžou probíhat party. Albem Messier odstartoval sezonu label Deafmuted Records. Jde o desku projektu Razcals, který tvoří zkušení reprezentanti brněnské scény, producenti a DJs Sayko a Afterlife. Zní tvrdý a přímočarý drumʼnʼbass, duní pumpující energie, kterou obalují hypnoticky ponuré melodie a riffy. Noc v klubu navozuje i druhý letošní releas ostravsko-pražského labelu: Legacy EP nahráli další stálice, Psyek a Negone. Energií nabité tracky nabízí více minimal a step.


Slovenský producent Dead Janitor nepřestává hledat v široké škále možností, kterou práce s elektronikou nabízí. Novinku Pendulum, která vychází u labelu Urbsounds, ocení vyznavači abstrakce. Ta má v podání Dead Janitora svůj řád. Jeho vzorce umí znít energicky a zdravě agresivně, některá místa stojí jen na kulometném dialogu perkusí. Sound nahrávky se ale neustále mění, skřípe a jiskří, v atmosférické jízdě s další škálou zvuků a samplů.


Kde jsou ty časy, kdy tento label měl oficiální pobočku v Česku, nejen díky zdejší široké základně fanoušků Depeche Mode. Sylph, to je nové jméno v katalogu legendární značky Mute. A Sylph je projekt zpěváka Thomase Cohena (S.C.U.M.), který se na prvním singlu Braid spojil se švýcarským techno/EBM producentem Terencem Fixmerem a společně vyprodukovali mix minimalisticky pulsujícího techna se zvláštně vtahujícím dekadentním zpěvem. Track má i přes svou zastřenou dark atmosféru hitové ambice, celé EP Silver As It Was Before vyjde v květnu.


Novinku u Ninja Tune ohlásil londýnský producent a DJ Leon Vynehall, který je doma v klubech, kde se hraje bass music či house. Ke slyšení jsou zatím dva tracky. Ecce! Ego! plave na nabasovaném podloží, atmosféru tvoří smyčce i elegantně taneční downtempo. Mothra má jinou náladu, je hravou fúzí elektronických linek, pod kterými postupně roste poklidný beat, který spolehlivě roztočí vše kolem. Album Rare, Forever vyjde 30. dubna.

Info

foto © archiv Gurun Gurun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Anketa – festivalová, díl 2.: „Hrajeme s tím, co máme.“

redakce 29.07.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Karous

redakce 27.07.2021

Snad se Brňáci poučí od Pražáků, kteří svůj boj o veřejný prostor a architekturu už prohráli, říká Pavel Karous.

Vstupní prohlídka: Anika Nilles (Nevell)

redakce 26.07.2021

Přednáší na uměleckých školách doma, ale i ve Velké Británii nebo Kanadě, média její tvorbu označují jako "progressive pop". Naživo i u nás na Dobršské bráně.

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

Jiří Přivřel 23.07.2021

Zlínský kreativní spolek Zvěřinec zve na Slavnost v houští, festival rychlé a pomalé hudby. Co v něm číhá?

Vstupní prohlídka: Cacao Mental

redakce 22.07.2021

Zběsilá směs, unikátní koncerty, psychedelická elektro-cumbia z Milána. Ještě než v Poličce vystoupí, jsme z nich dostali pár unikátních náhledů na tento svět.

Kam na rajz s Bárou Olšanovou

redakce 21.07.2021

Festival Pop Messe se po pandemických bolestech a odkladech konečně dočká prvního ročníku. Členka pořadatelského týmu Bára Olšanová nám dala své tipy na to, kam dál o prázdninách vyrazit!

Vstupní prohlídka: Bibione

redakce 19.07.2021

Debutové album vydáné u Stoned to Death sklízí úspěchy, naživo si je můžete vychutnat třeba hned na prachatickém festivalu Vivat vila.

Tak daleko, tak blízko: Raptor Koch

redakce 18.07.2021

Multiinstrumentlista Stano Sninský zvaný též Raptor Koch hnízdí ve slovenské vesničce Jasenov v oblasti Humenné nedaleko Prešova. Jak odtamtud vidí svět?

Kam na rajz s Luďkem Strašákem

redakce 14.07.2021

Jeden z pořadatelů Folkových prázdnin a vedoucí Městského kulturního střediska Náměšť nad Oslavou Luděk Strašák zve na sympatické akce tohoto léta.

Vstupní prohlídka: Rest in Haste

redakce 13.07.2021

Písničky odráží polarizovaný a roztříštěný svět, co odráží jejich odpovědi na pár základních otázek?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace