Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Richard Kutěj | Články / Seriály | 18.03.2021

Tomáš Knoflíček je ostravský pedagog a kurátor výtvarného umění, tvůrce sound artu, svébytný skladatel a producent, známý nejen jako člen mezinárodně ceněné sestavy Gurun Gurun či někdejšího elektro-dreampopového projektu Miou Miou. Jeho sólový debut Vaguely Delimited Targets vyšel u slovenského labelu LOM. Ačkoli se bavíme o experimentální hudbě, album stojí také na silných melodiích. Jejich šat tvoří vrstvy field recordings, samply i hudební nástroje, lidský hlas. Tomáš Knoflíček vše komponuje do ojedinělých skladeb, jejichž melodika a hudebnost se odhalují postupně, něžně. Deset tracků tvoří originální kolekci, která zní jako okouzlující bloudění Alenky, pomalu ztrácející hranice mezi realitou a fantazií.


Svět se mění, hnije a my jsme v něm jako figurky, které putují neznámo kam a rotují v útrobách nepoznání. Takto popisují inspiraci pro svůj současný zvuk slovenští dark elektro klasici dISHARMONY. Po letech mlčení se vloni ozvali singlem s všeříkajícím názvem Reborn. Nové album Resonance vyšlo v březnu u Aliens Production, ale k poslechu jsou na Bandcampu pouze některé tracky. Iʻll Find the Way se nese v opiátovém elektro soundu, který doprovází pro dISHARMONY typický zkresleně zlověstný přidušený vokál, zatímco Vacuum představuje atmosféricky zádumčivý mix industriální a IDM elektroniky okořeněné decentními perkusemi.


Také o osamělých nocích můžou probíhat party. Albem Messier odstartoval sezonu label Deafmuted Records. Jde o desku projektu Razcals, který tvoří zkušení reprezentanti brněnské scény, producenti a DJs Sayko a Afterlife. Zní tvrdý a přímočarý drumʼnʼbass, duní pumpující energie, kterou obalují hypnoticky ponuré melodie a riffy. Noc v klubu navozuje i druhý letošní releas ostravsko-pražského labelu: Legacy EP nahráli další stálice, Psyek a Negone. Energií nabité tracky nabízí více minimal a step.


Slovenský producent Dead Janitor nepřestává hledat v široké škále možností, kterou práce s elektronikou nabízí. Novinku Pendulum, která vychází u labelu Urbsounds, ocení vyznavači abstrakce. Ta má v podání Dead Janitora svůj řád. Jeho vzorce umí znít energicky a zdravě agresivně, některá místa stojí jen na kulometném dialogu perkusí. Sound nahrávky se ale neustále mění, skřípe a jiskří, v atmosférické jízdě s další škálou zvuků a samplů.


Kde jsou ty časy, kdy tento label měl oficiální pobočku v Česku, nejen díky zdejší široké základně fanoušků Depeche Mode. Sylph, to je nové jméno v katalogu legendární značky Mute. A Sylph je projekt zpěváka Thomase Cohena (S.C.U.M.), který se na prvním singlu Braid spojil se švýcarským techno/EBM producentem Terencem Fixmerem a společně vyprodukovali mix minimalisticky pulsujícího techna se zvláštně vtahujícím dekadentním zpěvem. Track má i přes svou zastřenou dark atmosféru hitové ambice, celé EP Silver As It Was Before vyjde v květnu.


Novinku u Ninja Tune ohlásil londýnský producent a DJ Leon Vynehall, který je doma v klubech, kde se hraje bass music či house. Ke slyšení jsou zatím dva tracky. Ecce! Ego! plave na nabasovaném podloží, atmosféru tvoří smyčce i elegantně taneční downtempo. Mothra má jinou náladu, je hravou fúzí elektronických linek, pod kterými postupně roste poklidný beat, který spolehlivě roztočí vše kolem. Album Rare, Forever vyjde 30. dubna.

Info

foto © archiv Gurun Gurun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Vstupní prohlídka: Nika

redakce 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace