Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Richard Kutěj | Články / Seriály | 18.03.2021

Tomáš Knoflíček je ostravský pedagog a kurátor výtvarného umění, tvůrce sound artu, svébytný skladatel a producent, známý nejen jako člen mezinárodně ceněné sestavy Gurun Gurun či někdejšího elektro-dreampopového projektu Miou Miou. Jeho sólový debut Vaguely Delimited Targets vyšel u slovenského labelu LOM. Ačkoli se bavíme o experimentální hudbě, album stojí také na silných melodiích. Jejich šat tvoří vrstvy field recordings, samply i hudební nástroje, lidský hlas. Tomáš Knoflíček vše komponuje do ojedinělých skladeb, jejichž melodika a hudebnost se odhalují postupně, něžně. Deset tracků tvoří originální kolekci, která zní jako okouzlující bloudění Alenky, pomalu ztrácející hranice mezi realitou a fantazií.


Svět se mění, hnije a my jsme v něm jako figurky, které putují neznámo kam a rotují v útrobách nepoznání. Takto popisují inspiraci pro svůj současný zvuk slovenští dark elektro klasici dISHARMONY. Po letech mlčení se vloni ozvali singlem s všeříkajícím názvem Reborn. Nové album Resonance vyšlo v březnu u Aliens Production, ale k poslechu jsou na Bandcampu pouze některé tracky. Iʻll Find the Way se nese v opiátovém elektro soundu, který doprovází pro dISHARMONY typický zkresleně zlověstný přidušený vokál, zatímco Vacuum představuje atmosféricky zádumčivý mix industriální a IDM elektroniky okořeněné decentními perkusemi.


Také o osamělých nocích můžou probíhat party. Albem Messier odstartoval sezonu label Deafmuted Records. Jde o desku projektu Razcals, který tvoří zkušení reprezentanti brněnské scény, producenti a DJs Sayko a Afterlife. Zní tvrdý a přímočarý drumʼnʼbass, duní pumpující energie, kterou obalují hypnoticky ponuré melodie a riffy. Noc v klubu navozuje i druhý letošní releas ostravsko-pražského labelu: Legacy EP nahráli další stálice, Psyek a Negone. Energií nabité tracky nabízí více minimal a step.


Slovenský producent Dead Janitor nepřestává hledat v široké škále možností, kterou práce s elektronikou nabízí. Novinku Pendulum, která vychází u labelu Urbsounds, ocení vyznavači abstrakce. Ta má v podání Dead Janitora svůj řád. Jeho vzorce umí znít energicky a zdravě agresivně, některá místa stojí jen na kulometném dialogu perkusí. Sound nahrávky se ale neustále mění, skřípe a jiskří, v atmosférické jízdě s další škálou zvuků a samplů.


Kde jsou ty časy, kdy tento label měl oficiální pobočku v Česku, nejen díky zdejší široké základně fanoušků Depeche Mode. Sylph, to je nové jméno v katalogu legendární značky Mute. A Sylph je projekt zpěváka Thomase Cohena (S.C.U.M.), který se na prvním singlu Braid spojil se švýcarským techno/EBM producentem Terencem Fixmerem a společně vyprodukovali mix minimalisticky pulsujícího techna se zvláštně vtahujícím dekadentním zpěvem. Track má i přes svou zastřenou dark atmosféru hitové ambice, celé EP Silver As It Was Before vyjde v květnu.


Novinku u Ninja Tune ohlásil londýnský producent a DJ Leon Vynehall, který je doma v klubech, kde se hraje bass music či house. Ke slyšení jsou zatím dva tracky. Ecce! Ego! plave na nabasovaném podloží, atmosféru tvoří smyčce i elegantně taneční downtempo. Mothra má jinou náladu, je hravou fúzí elektronických linek, pod kterými postupně roste poklidný beat, který spolehlivě roztočí vše kolem. Album Rare, Forever vyjde 30. dubna.

Info

foto © archiv Gurun Gurun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Polí5

redakce 07.12.2021

Trojanova 9, Nové Město, Praha. Naše oblíbená adresa prodejny Rekomando a sídlo široce rozmáchnutého vydavatelství Polí5. Vánočka, nákupy!

Moon Crew #56: Martin Kozumplík

redakce 06.12.2021

Jsou nejlepší kapely na světě z Brna? Čtěte v Moon Crew s naším roadiem!

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 01.12.2021

Je libo všežravé experimentátory Boris a Richards Dawsona, ambasadorku ženského sebevědomí Sevdalizu nebo jen trochu dobré nálady z Moskvy?

Vstupní prohlídka: Hello Incognito

redakce 29.11.2021

Nahrávka Greenhorn, kterou tvoří sedm skladeb, staví především na silném písničkářském projevu, rozmanitá je ale i zvukově. Kdo je Hello Incognito?

Radio FMz: Brzy se stmívá

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková 24.11.2021

Brzo se stmívá, na hyperpop už není nálada a atmosféra ve společnosti nic s bpm nad 90 nesnese.

Vstupní prohlídka: Frankie & The Deadbeats

redakce 22.11.2021

Členové kapel jako Prague Conspiracy, Unholy Preachers nebo Inventa Storca. Krize středního věku, punk, country a folk. A co dále?

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Kateřina Cumin, Maria Pyatkina, su 17.11.2021

Co nového za poslední týden? Bangery, hledání samotných hranic lidského vnímání i hořící lesy. Horsegirl!

Radio FMz: Charli XCX, Arca, Fvlcrvm a další bangery

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 10.11.2021

Redakce tentokrát zamířila do elektronického záhonku. Arca, Charli XCX, Fvlcrvm, Annet X, Hudson Mohawke. Neber to!

Pořadatelská: Renata Goryszewská (Underdogs’)

redakce 08.11.2021

Renata Goryszewská je součástí party, která provozuje klub Underdogs’. Kam se chystá, kam bychom se měli chystat my a kde v létě nebyli?

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace