Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Co právě v elektru kutěj: Parties o samotě i snivé bloudění Ostravou

Richard Kutěj | Články / Seriály | 18.03.2021

Tomáš Knoflíček je ostravský pedagog a kurátor výtvarného umění, tvůrce sound artu, svébytný skladatel a producent, známý nejen jako člen mezinárodně ceněné sestavy Gurun Gurun či někdejšího elektro-dreampopového projektu Miou Miou. Jeho sólový debut Vaguely Delimited Targets vyšel u slovenského labelu LOM. Ačkoli se bavíme o experimentální hudbě, album stojí také na silných melodiích. Jejich šat tvoří vrstvy field recordings, samply i hudební nástroje, lidský hlas. Tomáš Knoflíček vše komponuje do ojedinělých skladeb, jejichž melodika a hudebnost se odhalují postupně, něžně. Deset tracků tvoří originální kolekci, která zní jako okouzlující bloudění Alenky, pomalu ztrácející hranice mezi realitou a fantazií.


Svět se mění, hnije a my jsme v něm jako figurky, které putují neznámo kam a rotují v útrobách nepoznání. Takto popisují inspiraci pro svůj současný zvuk slovenští dark elektro klasici dISHARMONY. Po letech mlčení se vloni ozvali singlem s všeříkajícím názvem Reborn. Nové album Resonance vyšlo v březnu u Aliens Production, ale k poslechu jsou na Bandcampu pouze některé tracky. Iʻll Find the Way se nese v opiátovém elektro soundu, který doprovází pro dISHARMONY typický zkresleně zlověstný přidušený vokál, zatímco Vacuum představuje atmosféricky zádumčivý mix industriální a IDM elektroniky okořeněné decentními perkusemi.


Také o osamělých nocích můžou probíhat party. Albem Messier odstartoval sezonu label Deafmuted Records. Jde o desku projektu Razcals, který tvoří zkušení reprezentanti brněnské scény, producenti a DJs Sayko a Afterlife. Zní tvrdý a přímočarý drumʼnʼbass, duní pumpující energie, kterou obalují hypnoticky ponuré melodie a riffy. Noc v klubu navozuje i druhý letošní releas ostravsko-pražského labelu: Legacy EP nahráli další stálice, Psyek a Negone. Energií nabité tracky nabízí více minimal a step.


Slovenský producent Dead Janitor nepřestává hledat v široké škále možností, kterou práce s elektronikou nabízí. Novinku Pendulum, která vychází u labelu Urbsounds, ocení vyznavači abstrakce. Ta má v podání Dead Janitora svůj řád. Jeho vzorce umí znít energicky a zdravě agresivně, některá místa stojí jen na kulometném dialogu perkusí. Sound nahrávky se ale neustále mění, skřípe a jiskří, v atmosférické jízdě s další škálou zvuků a samplů.


Kde jsou ty časy, kdy tento label měl oficiální pobočku v Česku, nejen díky zdejší široké základně fanoušků Depeche Mode. Sylph, to je nové jméno v katalogu legendární značky Mute. A Sylph je projekt zpěváka Thomase Cohena (S.C.U.M.), který se na prvním singlu Braid spojil se švýcarským techno/EBM producentem Terencem Fixmerem a společně vyprodukovali mix minimalisticky pulsujícího techna se zvláštně vtahujícím dekadentním zpěvem. Track má i přes svou zastřenou dark atmosféru hitové ambice, celé EP Silver As It Was Before vyjde v květnu.


Novinku u Ninja Tune ohlásil londýnský producent a DJ Leon Vynehall, který je doma v klubech, kde se hraje bass music či house. Ke slyšení jsou zatím dva tracky. Ecce! Ego! plave na nabasovaném podloží, atmosféru tvoří smyčce i elegantně taneční downtempo. Mothra má jinou náladu, je hravou fúzí elektronických linek, pod kterými postupně roste poklidný beat, který spolehlivě roztočí vše kolem. Album Rare, Forever vyjde 30. dubna.

Info

foto © archiv Gurun Gurun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Cesta kolem světa za půl hodiny

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 12.05.2021

Z nových tracků vybíráme samé průsečíky, Donovan s Davidem Lynchem v nás probouzí vnitřní hippíky, Nine Inch Nails by s Health by nejraději všechno spálili, kdo další?

Katetr: Samý žal

Jarmo Diehl 09.05.2021

Vypsaná fixa zní, jako kdyby se Květy a Hm… sešli na smutném večírku. „Já chtěla bych žít v tom stromu,“ zpívá Márdi. Co na to rappeři? O životě po životě.

Radio FMz: Billie Eilish, Fvck_Kvlt a hledání štěstí

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina 05.05.2021

Traumata zpracovává v intimní baladě Billie Eilish a na domácím hřišti se duševní nerovnováze pověnuje také Fvck_Kvlt. Ale je i veseleji.

Vstupní prohlídka: Très

redakce 04.05.2021

Pražské instrumentální trio vzniklo, když se jejich členové shodli na tom, že country i jazz jsou fajn, ale málo.

Katetr: Navždy poznamenaní

Jarmo Diehl 02.05.2021

Cenu za hymnu týdne s přehledem získává Radical Chef z Fck Them. Je slovenský hip hop napřed? Co na to dalajláma, malej Péťa nebo Robin Zoot. A najde se Dori?

Radio FMz: Simz, Smerz, Squid a další slasti

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 28.04.2021

Nový singl hlásí Squid, Little Simz, Smerz, The Chemical Brothers, Iceage a frontwoman The Sweet Release of Death. Vybíráme za vás!

Katetr: Bičiz, bejzbol, brunn, z dálky píseň tesklivá

Jarmo Diehl 25.04.2021

Škvoři, rappeři i hodně lásky žen. Smutný jinoch zpívá a Helena se svými chlapci zívá. Junkie Sex Appeal.

Radio FMz: Šťavnaté riffy, polotučné beaty a zaprášené R&B

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 21.04.2021

Redakční tipy na nové singly, Tirzah a Mica Levi, A Place to Bury Strangers, Bicep a Huey Mnemonic. Tuc tuc.

Vstupní prohlídka: Acoustic Needles

redakce 19.04.2021

Projekt tří bubeníků, profesora a jeho dvou žáků? Seznamte se s Acoustic Needles. Ve vstupní prohlídce bilancujeme nad současným světem i ideální backstagí.

Pod pultem Kabinetu #7

David Mikeš 16.04.2021

Brněnská skupina Bare Escape je v Kabinetu múz jako doma, aby taky ne. Co vytáhl z distra bubeník David Mikeš?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace