Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 30.07.2018

Nový singl vypustil stále svěží veterán dark industriální a experimentální scény, v Praze usazený americký producent Schloss Tegal. Procession of the Dead (Undead) obsahuje stejnojmenný industriální song. Prazákladní rytmus a melodie, skřípot a řez ocelových i elektronických zvuků, temný, vypjatý zpěv. Na hypnotické, masivní a prokomponované dílo navazuje track Whatch Me Flop Arround, záznam z koncertu v pražském klubu 007. Ten je více experimentální a táhlý. Loopová melodie v pozadí a kolem ní svištící železa, samply hlasů a další zvuky a vjemy v temné kompozici. Každý release Schloss Tegal je trochu jiný, co zůstává, je trvalá intenzita i pestrost, jak tvůrce s temnou a těžkou tvorbou zachází.


Kosmické setkání radioamatérů na halucinogenním čaji. Společné hraní zkušených improvizátorů a experimentátorů Petra Vrby, Kurta Liedwarta a Andreje Popviského není k poslechu na první dobrou. Kdo si ale dvě dlouhé zvukové kompozice alba A Long The pustí k tělu, dočká se... Trojčlenné obsazení a hraní na elektroniku, různé i doma vyrobené krabičky a mašinky či kytaru. Tvůrci se vším zacházejí velmi rozvážně, s každým zvukem a ploškou pracují jemně a opatrně, každý zvuk a vjem tu má dostatek času. Ve výsledku jde o dva pomalu psychedelicky a minimalisticky měnivé zvukové obrazce, které neztrácejí atmosféru a děj.


Americká producentka, DJka a skladatelka Laurel Halo na červencovém minialbu Raw Silk Uncut Wood netančí. Naopak, ambientně a meditativně zkoumá táhlé tóny varhan či zvuk klapek klavíru, kterým občas přihrává hostující cello či perkuse. Úvodní více jak desetiminutový titulní track je pomalu plynoucí varhanní etudou. Jinde sice jemné perkuse lehce rozčeří hladinu, celek ale zůstává poklidným a fantazii probouzejícím hraním, které ukazuje, že i zasmušilé experimentování může konejšit, hladit a uklidňovat.


Blackness Overcast se jmenuje nová věc, kterou vydal veterán a jeden ze základů české drum’n’bassové scény, Sayko. Vtahující song tančí na breakbeatově drum’n’bassovém spodku a unáší v pozadí vlajícími záclonovitými melodiemi i důraznými basy. Energická a zároveň dotažená a pestrá věc, která baví i svou decentností a nadhledem.


Raw Deal, mixující elektroniku a živé nástroje, jsou zárukou neuchopitelnosti a jedinečných zážitků. Improvizační kolektiv kolem labelu Stoned to Death na albu Konec bílé whisky přináší záznamy dvou starších koncertů, čas je zde ale relevantní. Každé vystoupení je jiné, a jestli se jim něco daří, pak to, že jejich "výstupy" nikdy nesklouzávají k samoúčelnosti a avantgardě pro avantgardu. Naopak. Album přináší čtyři radostné krautové jízdy na vlně ploch, zvuků, dronů i melodií, energii dodávají účelně jednoduché bicí.


O americkém dubstepu se říká, že zblbnul. Ale i na tomto poli působí projekty, které umí tvrdě, energicky a bez blbého pozlátka a "american hype". Oregonští nováčci Sidice v úvodním tracku Serpent EP vtipně komponují dokonce i metalově industriální kytaru a nezní to špatně. Druhý track respektuje základy, tedy dub i reggae, další dva jsou "jen" jednoduchými dubstep/elektro tanečky. Osvěžující dílko pro všechny, kdo si občas rádi promažou závity ztěžklé umem britských otců stylu něčím ostřejším.


Info

foto © Facebook Schloss Tegal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“