Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 30.07.2018

Nový singl vypustil stále svěží veterán dark industriální a experimentální scény, v Praze usazený americký producent Schloss Tegal. Procession of the Dead (Undead) obsahuje stejnojmenný industriální song. Prazákladní rytmus a melodie, skřípot a řez ocelových i elektronických zvuků, temný, vypjatý zpěv. Na hypnotické, masivní a prokomponované dílo navazuje track Whatch Me Flop Arround, záznam z koncertu v pražském klubu 007. Ten je více experimentální a táhlý. Loopová melodie v pozadí a kolem ní svištící železa, samply hlasů a další zvuky a vjemy v temné kompozici. Každý release Schloss Tegal je trochu jiný, co zůstává, je trvalá intenzita i pestrost, jak tvůrce s temnou a těžkou tvorbou zachází.


Kosmické setkání radioamatérů na halucinogenním čaji. Společné hraní zkušených improvizátorů a experimentátorů Petra Vrby, Kurta Liedwarta a Andreje Popviského není k poslechu na první dobrou. Kdo si ale dvě dlouhé zvukové kompozice alba A Long The pustí k tělu, dočká se... Trojčlenné obsazení a hraní na elektroniku, různé i doma vyrobené krabičky a mašinky či kytaru. Tvůrci se vším zacházejí velmi rozvážně, s každým zvukem a ploškou pracují jemně a opatrně, každý zvuk a vjem tu má dostatek času. Ve výsledku jde o dva pomalu psychedelicky a minimalisticky měnivé zvukové obrazce, které neztrácejí atmosféru a děj.


Americká producentka, DJka a skladatelka Laurel Halo na červencovém minialbu Raw Silk Uncut Wood netančí. Naopak, ambientně a meditativně zkoumá táhlé tóny varhan či zvuk klapek klavíru, kterým občas přihrává hostující cello či perkuse. Úvodní více jak desetiminutový titulní track je pomalu plynoucí varhanní etudou. Jinde sice jemné perkuse lehce rozčeří hladinu, celek ale zůstává poklidným a fantazii probouzejícím hraním, které ukazuje, že i zasmušilé experimentování může konejšit, hladit a uklidňovat.


Blackness Overcast se jmenuje nová věc, kterou vydal veterán a jeden ze základů české drum’n’bassové scény, Sayko. Vtahující song tančí na breakbeatově drum’n’bassovém spodku a unáší v pozadí vlajícími záclonovitými melodiemi i důraznými basy. Energická a zároveň dotažená a pestrá věc, která baví i svou decentností a nadhledem.


Raw Deal, mixující elektroniku a živé nástroje, jsou zárukou neuchopitelnosti a jedinečných zážitků. Improvizační kolektiv kolem labelu Stoned to Death na albu Konec bílé whisky přináší záznamy dvou starších koncertů, čas je zde ale relevantní. Každé vystoupení je jiné, a jestli se jim něco daří, pak to, že jejich "výstupy" nikdy nesklouzávají k samoúčelnosti a avantgardě pro avantgardu. Naopak. Album přináší čtyři radostné krautové jízdy na vlně ploch, zvuků, dronů i melodií, energii dodávají účelně jednoduché bicí.


O americkém dubstepu se říká, že zblbnul. Ale i na tomto poli působí projekty, které umí tvrdě, energicky a bez blbého pozlátka a "american hype". Oregonští nováčci Sidice v úvodním tracku Serpent EP vtipně komponují dokonce i metalově industriální kytaru a nezní to špatně. Druhý track respektuje základy, tedy dub i reggae, další dva jsou "jen" jednoduchými dubstep/elektro tanečky. Osvěžující dílko pro všechny, kdo si občas rádi promažou závity ztěžklé umem britských otců stylu něčím ostřejším.


Info

foto © Facebook Schloss Tegal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.