Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Co právě v elektru kutěj: Radiomatéři na halucinogenním čaji

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 30.07.2018

Nový singl vypustil stále svěží veterán dark industriální a experimentální scény, v Praze usazený americký producent Schloss Tegal. Procession of the Dead (Undead) obsahuje stejnojmenný industriální song. Prazákladní rytmus a melodie, skřípot a řez ocelových i elektronických zvuků, temný, vypjatý zpěv. Na hypnotické, masivní a prokomponované dílo navazuje track Whatch Me Flop Arround, záznam z koncertu v pražském klubu 007. Ten je více experimentální a táhlý. Loopová melodie v pozadí a kolem ní svištící železa, samply hlasů a další zvuky a vjemy v temné kompozici. Každý release Schloss Tegal je trochu jiný, co zůstává, je trvalá intenzita i pestrost, jak tvůrce s temnou a těžkou tvorbou zachází.


Kosmické setkání radioamatérů na halucinogenním čaji. Společné hraní zkušených improvizátorů a experimentátorů Petra Vrby, Kurta Liedwarta a Andreje Popviského není k poslechu na první dobrou. Kdo si ale dvě dlouhé zvukové kompozice alba A Long The pustí k tělu, dočká se... Trojčlenné obsazení a hraní na elektroniku, různé i doma vyrobené krabičky a mašinky či kytaru. Tvůrci se vším zacházejí velmi rozvážně, s každým zvukem a ploškou pracují jemně a opatrně, každý zvuk a vjem tu má dostatek času. Ve výsledku jde o dva pomalu psychedelicky a minimalisticky měnivé zvukové obrazce, které neztrácejí atmosféru a děj.


Americká producentka, DJka a skladatelka Laurel Halo na červencovém minialbu Raw Silk Uncut Wood netančí. Naopak, ambientně a meditativně zkoumá táhlé tóny varhan či zvuk klapek klavíru, kterým občas přihrává hostující cello či perkuse. Úvodní více jak desetiminutový titulní track je pomalu plynoucí varhanní etudou. Jinde sice jemné perkuse lehce rozčeří hladinu, celek ale zůstává poklidným a fantazii probouzejícím hraním, které ukazuje, že i zasmušilé experimentování může konejšit, hladit a uklidňovat.


Blackness Overcast se jmenuje nová věc, kterou vydal veterán a jeden ze základů české drum’n’bassové scény, Sayko. Vtahující song tančí na breakbeatově drum’n’bassovém spodku a unáší v pozadí vlajícími záclonovitými melodiemi i důraznými basy. Energická a zároveň dotažená a pestrá věc, která baví i svou decentností a nadhledem.


Raw Deal, mixující elektroniku a živé nástroje, jsou zárukou neuchopitelnosti a jedinečných zážitků. Improvizační kolektiv kolem labelu Stoned to Death na albu Konec bílé whisky přináší záznamy dvou starších koncertů, čas je zde ale relevantní. Každé vystoupení je jiné, a jestli se jim něco daří, pak to, že jejich "výstupy" nikdy nesklouzávají k samoúčelnosti a avantgardě pro avantgardu. Naopak. Album přináší čtyři radostné krautové jízdy na vlně ploch, zvuků, dronů i melodií, energii dodávají účelně jednoduché bicí.


O americkém dubstepu se říká, že zblbnul. Ale i na tomto poli působí projekty, které umí tvrdě, energicky a bez blbého pozlátka a "american hype". Oregonští nováčci Sidice v úvodním tracku Serpent EP vtipně komponují dokonce i metalově industriální kytaru a nezní to špatně. Druhý track respektuje základy, tedy dub i reggae, další dva jsou "jen" jednoduchými dubstep/elektro tanečky. Osvěžující dílko pro všechny, kdo si občas rádi promažou závity ztěžklé umem britských otců stylu něčím ostřejším.


Info

foto © Facebook Schloss Tegal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.