Články / Recenze

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 04.09.2017

OHODNOŤTE DESKU

Lana Del Rey obohatila naše hudební knihovny o desítky posmutnělých, ale zároveň vzletných písní. Oblíbili jsme si její uhrančivě velkolepé songy, zakoukali se do jejích nepřítomných očí a nechávali se unášet. Talentem, s nímž do současné populární hudby vnesla nostalgický patos a možná trochu nečekaně si získala zástupy posluchačů.

Ani jedna ze skladeb na jejím pátém albu není vyloženě hitová a více než hodinová stopáž nepřipraveného posluchače snadno ukolébá. Navíc nám připomene, že Lana Del Rey dovede skládat i kusy, které nejsou velikášsko-truchlivými hymnami, ale spíše propracovanými, klidnými baladami. A přesně z takových písní je složená nová deska.


Lust for Life nefunguje na první dobrou, zpočátku se dokonce dostavují rozpaky, ovšem po několika posleších album roste. A jinak než dříve – poprvé se výrazněji objevuje elektronika a rap, a zpěvačka, které bývají vytýkány rozpačité koncerty, tu přes prvotní nenápadnost ukazuje, jak dovede pracovat s hlasem. Už ji neposloucháme jen pro jeho barvu, ale proto, že i ve své stále smutně zabarvené osudovosti dovede zachytit pestrost, kterou život nese. Je tklivá jako vždy, poprvé nám ale ukazuje, že nic není černobílé. Vokálem, s nímž dovede zakouzlit, hudbou, kterou umí přirozeně obohatit, i texty, v nichž bezprostředně promlouvá k současné generaci: „Co vy, děti, se svou vintage hudbou, kterou posloucháte přes satelity – jste součástí minulosti, ale teď jste i budoucnost.“

Info

Lana Del Rey - Lust for Life (Interscope, 2017)
www.lanadelrey.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace