Články / Reporty

Co zbylo z Autechre

Co zbylo z Autechre

prof. Neutrino | Články / Reporty | 12.11.2016

Do středy jsem říkal, že anglické legendy elektronických experimentů Autechre jsem na živo ještě nikdy neviděl. Nic se na tom nemění ani po návštěvě jejich koncertu v MeetFactory. Autechre splnili, co slíbili, a zahráli v naprosté temnotě, tak jak to deklarují v požadavcích na svá vystoupení propagující letošní pětialbum Elseq 1- 5. Trochu to připomnělo dnes už nefungující legendy žánru The Future Sound of London, kteří za sebe kdysi posílali převodníky ISDN a hudbu přes ně aktuálně vysílali ze svého londýnského studia.

Ocitl jsem se v premordiální sonické jeskyni, ze které se nedalo jen tak utéct. Temnota nekompromisně pohltila i barový pult, a tak nebylo úniku ani tam. Autechre měli v úmyslu zastavit běžný chod věcí a umrtvit přetěžované vizuální vjemy všech přítomných, nicméně v době smartphonů to není tak jednoduché. Temnotou probleskovaly displeje jak světlušky a hledaly svůj záchytný civilizační bod. Na pódiu byly k vidění jen dvě rozmazané šmouhy velmi potemnělého světla a já zavzpomínal na četbu Meyrinkova Golema, kterak se v po nocích zjevoval za okny místnosti bez dveří. Byl to návrat do prenatální zkušenosti, průlet černou dírou nebo pokus o zhudebnění temné hmoty? U Autechre je těžké odhadnout, které skladby ze svého nespočetného repertoáru zahráli, nicméně dá se předpokládat, že se jednalo o fragmentární improvizace či selektivní výběr jejich sequencerových presetů. Ke slovu přišla spletitá skrumáž povětšinou atonálních a arytmických zvuků, ze kterých občas vyplula konkrétnější figura, aby ji zas pohltila propast odcizené temnoty. Po nenápadném konci nastalo opět světlo, na pódiu však zbylo prázdno.

Součástí zvukového rituálu byli i Andy Maddocks, zakladatel labelu Skam, a hlukový experimentátor Russell Haswell, kteří se kdysi setkali s Autechre ve společném projektu Gescom. Na letošní evropské tour se jejich dráhy po letech protnuly. Maddocks tentokrát zastával roli dýdžeje, když zabrousil až hluboko do minulosti a pustil i starší tracky od Autechre, které ještě dodržovaly určitý rytmický kodex. Haswell pak zůstal věrný extrémní kombinaci noisových hradeb a pokřivených techno beatů, které nekompromisně servíroval ještě za světla. Akce budiž pochválena.

Info

Autechre (uk) + Russell Haswell (uk) + Andy Maddocks (uk)
9. 11. 2016 MeetFactory, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace