Články / Reporty

Co zbylo z Autechre

Co zbylo z Autechre

prof. Neutrino | Články / Reporty | 12.11.2016

Do středy jsem říkal, že anglické legendy elektronických experimentů Autechre jsem na živo ještě nikdy neviděl. Nic se na tom nemění ani po návštěvě jejich koncertu v MeetFactory. Autechre splnili, co slíbili, a zahráli v naprosté temnotě, tak jak to deklarují v požadavcích na svá vystoupení propagující letošní pětialbum Elseq 1- 5. Trochu to připomnělo dnes už nefungující legendy žánru The Future Sound of London, kteří za sebe kdysi posílali převodníky ISDN a hudbu přes ně aktuálně vysílali ze svého londýnského studia.

Ocitl jsem se v premordiální sonické jeskyni, ze které se nedalo jen tak utéct. Temnota nekompromisně pohltila i barový pult, a tak nebylo úniku ani tam. Autechre měli v úmyslu zastavit běžný chod věcí a umrtvit přetěžované vizuální vjemy všech přítomných, nicméně v době smartphonů to není tak jednoduché. Temnotou probleskovaly displeje jak světlušky a hledaly svůj záchytný civilizační bod. Na pódiu byly k vidění jen dvě rozmazané šmouhy velmi potemnělého světla a já zavzpomínal na četbu Meyrinkova Golema, kterak se v po nocích zjevoval za okny místnosti bez dveří. Byl to návrat do prenatální zkušenosti, průlet černou dírou nebo pokus o zhudebnění temné hmoty? U Autechre je těžké odhadnout, které skladby ze svého nespočetného repertoáru zahráli, nicméně dá se předpokládat, že se jednalo o fragmentární improvizace či selektivní výběr jejich sequencerových presetů. Ke slovu přišla spletitá skrumáž povětšinou atonálních a arytmických zvuků, ze kterých občas vyplula konkrétnější figura, aby ji zas pohltila propast odcizené temnoty. Po nenápadném konci nastalo opět světlo, na pódiu však zbylo prázdno.

Součástí zvukového rituálu byli i Andy Maddocks, zakladatel labelu Skam, a hlukový experimentátor Russell Haswell, kteří se kdysi setkali s Autechre ve společném projektu Gescom. Na letošní evropské tour se jejich dráhy po letech protnuly. Maddocks tentokrát zastával roli dýdžeje, když zabrousil až hluboko do minulosti a pustil i starší tracky od Autechre, které ještě dodržovaly určitý rytmický kodex. Haswell pak zůstal věrný extrémní kombinaci noisových hradeb a pokřivených techno beatů, které nekompromisně servíroval ještě za světla. Akce budiž pochválena.

Info

Autechre (uk) + Russell Haswell (uk) + Andy Maddocks (uk)
9. 11. 2016 MeetFactory, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace