Články / Recenze

Co to znamená, když se řekne „alternativní punk“? (Worldhood)

Co to znamená, když se řekne „alternativní punk“? (Worldhood)

Jarmo Diehl | Články / Recenze | 29.01.2013

Při úvahách o „alternativním punku“ začněme matematikou a veďme iluzorní průsečík kapelama, z nichž trojice Worldhood vzešla: Thalidomide, Hissing Fauna, Goro, V.A.P., 4 Word Letter nebo P.S. Ano, teď už nám je to všechno jasnější, ale přesto. Mají za sebou EP you NEVER get a second chance to MAKE the first impression (2011) a you ALWAYS get a second chance to RUIN the first impression (2012) a vydali bezejmenný sedmipalec (2012), o kterém se od přednáškové plotny říká „nejvyzrálejší materiál“. Což zní přibližně stejně dobře jako „alternativní punk“.

Punkové základy tu samozřejmě jsou a nemluvím jen o hudbě, Worldhood jsou agilní v pořádání DIY akcí, podporují Good Night White Pride, osvojili si rovněž volný přístup k vlastním nahrávkám a taky osobitou distribuci (snad inspirováni Bourkovým Sportem a dalšími). Nejen volné downloady od samého začátku, ale taky využití tzv. mrtvých schránek (dead drop usb) nebo MC kazety (staré kazety s novým obalem, na jedné straně obě EP, druhá strana nepřehraná, každý kus originál).

První dvě nahrávky z roku 2011 jsou tvrdší, mají důraznější zvuk, více se opírají o singalong, vůbec ne zaměnitelné, spíš slibné a slibující. Aktuální pětice songů je jako láhev, která letěla vzduchem a konečně se rozbila, tisíce kousků letí vzduchem, přičemž nejde o chlast, ale o barevnou skládačku. Výhoda toho, když umíte skládat chytlavé songy ve středním tempu, je to, že každá rychlejší věc má dvojnásobný účinek a naopak pomalejší zas působí nenásilně. V zásadě je to punk rock nasáknutý alternativním rockem ve smyslu rafinovanějších nástrojových partů i odlehčené nálady a vůbec celkové oproštěnosti od klišé a jalového očekávání refrénu, i když to jsou klasické písničky. Je tu podprahová melancholie Leatherface, jsou tu barvy hostujících muzikantů (Burning Steps, Prague Conspiracy), vznětlivé kytarové riffy, vděčné přechody, vícehlasy i zajímavý vokál.

Ale to, co je výrazně odlišuje od punkrockových kolovrátků (tím spíš tuzemského ražení), to jsou texty. „What do you expect from a song?/ apart from hooks, rhymes and rythm?/ should it be just fun all along?/ or do you expect a voice of reason/ to present on the PA/ some package-deal philosophy?“ V kontrastu s hitovou lehkostí, s jakou se odehrává song Just Songs, to působí stejně přirozeně, jako když si pouliční hejsek obuje skejt. Čímž nechci říct, že je tu málo bolesti, Pan Amplifier je více hardcore, a to včetně textu a jeho ladného frázování: „It is funny how you never expect/ being a friend is the most you can get/ you cross the line you lose even that/ by being in lust with you I keep on losing you.“ Už jste slyšeli o škatulce „nerd-punk“? Co takhle geek-house? Nebo freak-core? Jasně, je to legrace, ale ne tak hlasitá. „They say the time will heal the pain the booze can't kill/ amplify!“

Info

Worldhood - 7" EP (DIY, 2012)
www.worldhood.bandcamp.com

foto © Tomáš Šrejber (Aardvark.cz)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace