Články / Offtopic / / Komix

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.01.2015

V dubnu 1945 měly Spojené státy americké zaútočit na Hirošimu a Nagasaki. Dokázaly ale vyrobit jen jednu bombu, atomovou pumu Little Boy. Druhou pumu Fat Man nahrazoval objekt podléhající přísnému utajení. Tajná zbraň strýčka Sama, skutečný nadčlověk.

Konec skrejvání!

Pokud máte úspěch, vrazí vám u DC do rukou rodinné zlato a škemrají, ať jim oprášíte zašlé ikony. Tak se po ohromném úspěchu Batmana stal Scott Snyder tahounem další významné série New 52. V Superman: Nespoutaný bere největší přednosti Muže z oceli a dělá z nich přítěž, problém, se kterým se Kal-El bude muset vypořádat. Celkový tón nového Supermana je jiný. On sám působí osaměleji a není tak přátelský, možná je i méně arogantní. Změn doznalo i jeho alter ego Clark Kent. Už to není figurka, co je všem pro legraci, odešel z Daily Planet a dělá sám na sebe. Modernizace mu přidala šrámy na duši, do vínku dala zbrklost a mladickou nejistotu. Snyder s tímto variováním dokáže pracovat, aniž by narušoval Supermanovy klasické hodnoty. A hlavně neuráží intelekt. Jistě, od reality je pořád na míle vzdálený, ale tu svou verzi si dokáže vždy bez problémů obhájit. Dále pracuje s fiktivní historií, upravenou dle změn vynucených příběhem, a její odhalování je to nejlepší, čeho se v novém Supermanovi dočkáme. Vzpomínky na Kansas, Coldera a jeho seník patří k vrcholným momentům první knihy. Těžítku, které drží příběh při zemi i ve chvíli hrozícího nukleárního holocaustu.

... protože se bojíš udělat věci, které bys udělat měl. Nevšímavě se nad tím vznášet a zachraňovat koťátka je snazší.

Primární konflikt se týká armády. Samozřejmě je zde Lex Luthor spřádající své plány na pomstu, ten ale bude mít co říci spíše v druhém aktu. Jde o sympatickou akční detektivku odehrávající se na nadnárodním poli s trochou té konspirační teorie navrch. S pátráním samozřejmě pomáhá Batmanova maličkost. Na koho jiného se v této věci obrátit než na nejlepšího detektiva na zemi s téměř neomezenými prostředky? Vyšetřování vede do Utahu, kde speciální sekce armády USA, pod vedením jistého generála Lanea, pomáhala formovat minulé století. Likvidovala, postrkovala, zabíjela. Lhala světu, který nic takového netušil, a k tomu má Superman co říct.

No, tak mluv v kleče, synku.

Otázka obrany světa je ve špionážních románech poměrně provařené téma, Snyder k tomu ovšem přidává podivný vztah Supermana a jeho nového soudruha ve zbrani. Dialogy těchto dvou podobných, přesto odlišných bijců se příjemně čtou a vplétají do příběhu neshody, které, zdá se, povedou k něčemu většímu - na to si ale počkejme do příští knihy. Grafickou stránku dostal na starost dnes už legendární komiksový kreslíř Jim Lee (Batman: Ticho). Ten typ člověka, který dokáže nakreslit shnilou hromadu odpadků, aby vypadala jako umělecké dílo. Ostrá hrdinská kresba, která je pastvou pro oči, je ve vzpomínkových pasážích (a epilozích) nahrazena malovaným stylem Dustina Nguyena, který je milou změnou v Leeově mainstreamovém přístupu. Čtivý a vizuálně působivý rozjezd. V překladu Marka D. Antonína vydal BB/Art s pevnou i brožovanou vazbou v roce 2014.

Info

Jim Lee, Scott Snyder – Superman: Nespoutaný (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3059

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace