Články / Offtopic / / Komix

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.01.2015

V dubnu 1945 měly Spojené státy americké zaútočit na Hirošimu a Nagasaki. Dokázaly ale vyrobit jen jednu bombu, atomovou pumu Little Boy. Druhou pumu Fat Man nahrazoval objekt podléhající přísnému utajení. Tajná zbraň strýčka Sama, skutečný nadčlověk.

Konec skrejvání!

Pokud máte úspěch, vrazí vám u DC do rukou rodinné zlato a škemrají, ať jim oprášíte zašlé ikony. Tak se po ohromném úspěchu Batmana stal Scott Snyder tahounem další významné série New 52. V Superman: Nespoutaný bere největší přednosti Muže z oceli a dělá z nich přítěž, problém, se kterým se Kal-El bude muset vypořádat. Celkový tón nového Supermana je jiný. On sám působí osaměleji a není tak přátelský, možná je i méně arogantní. Změn doznalo i jeho alter ego Clark Kent. Už to není figurka, co je všem pro legraci, odešel z Daily Planet a dělá sám na sebe. Modernizace mu přidala šrámy na duši, do vínku dala zbrklost a mladickou nejistotu. Snyder s tímto variováním dokáže pracovat, aniž by narušoval Supermanovy klasické hodnoty. A hlavně neuráží intelekt. Jistě, od reality je pořád na míle vzdálený, ale tu svou verzi si dokáže vždy bez problémů obhájit. Dále pracuje s fiktivní historií, upravenou dle změn vynucených příběhem, a její odhalování je to nejlepší, čeho se v novém Supermanovi dočkáme. Vzpomínky na Kansas, Coldera a jeho seník patří k vrcholným momentům první knihy. Těžítku, které drží příběh při zemi i ve chvíli hrozícího nukleárního holocaustu.

... protože se bojíš udělat věci, které bys udělat měl. Nevšímavě se nad tím vznášet a zachraňovat koťátka je snazší.

Primární konflikt se týká armády. Samozřejmě je zde Lex Luthor spřádající své plány na pomstu, ten ale bude mít co říci spíše v druhém aktu. Jde o sympatickou akční detektivku odehrávající se na nadnárodním poli s trochou té konspirační teorie navrch. S pátráním samozřejmě pomáhá Batmanova maličkost. Na koho jiného se v této věci obrátit než na nejlepšího detektiva na zemi s téměř neomezenými prostředky? Vyšetřování vede do Utahu, kde speciální sekce armády USA, pod vedením jistého generála Lanea, pomáhala formovat minulé století. Likvidovala, postrkovala, zabíjela. Lhala světu, který nic takového netušil, a k tomu má Superman co říct.

No, tak mluv v kleče, synku.

Otázka obrany světa je ve špionážních románech poměrně provařené téma, Snyder k tomu ovšem přidává podivný vztah Supermana a jeho nového soudruha ve zbrani. Dialogy těchto dvou podobných, přesto odlišných bijců se příjemně čtou a vplétají do příběhu neshody, které, zdá se, povedou k něčemu většímu - na to si ale počkejme do příští knihy. Grafickou stránku dostal na starost dnes už legendární komiksový kreslíř Jim Lee (Batman: Ticho). Ten typ člověka, který dokáže nakreslit shnilou hromadu odpadků, aby vypadala jako umělecké dílo. Ostrá hrdinská kresba, která je pastvou pro oči, je ve vzpomínkových pasážích (a epilozích) nahrazena malovaným stylem Dustina Nguyena, který je milou změnou v Leeově mainstreamovém přístupu. Čtivý a vizuálně působivý rozjezd. V překladu Marka D. Antonína vydal BB/Art s pevnou i brožovanou vazbou v roce 2014.

Info

Jim Lee, Scott Snyder – Superman: Nespoutaný (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3059

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.