Články / Offtopic / / Komix

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.01.2015

V dubnu 1945 měly Spojené státy americké zaútočit na Hirošimu a Nagasaki. Dokázaly ale vyrobit jen jednu bombu, atomovou pumu Little Boy. Druhou pumu Fat Man nahrazoval objekt podléhající přísnému utajení. Tajná zbraň strýčka Sama, skutečný nadčlověk.

Konec skrejvání!

Pokud máte úspěch, vrazí vám u DC do rukou rodinné zlato a škemrají, ať jim oprášíte zašlé ikony. Tak se po ohromném úspěchu Batmana stal Scott Snyder tahounem další významné série New 52. V Superman: Nespoutaný bere největší přednosti Muže z oceli a dělá z nich přítěž, problém, se kterým se Kal-El bude muset vypořádat. Celkový tón nového Supermana je jiný. On sám působí osaměleji a není tak přátelský, možná je i méně arogantní. Změn doznalo i jeho alter ego Clark Kent. Už to není figurka, co je všem pro legraci, odešel z Daily Planet a dělá sám na sebe. Modernizace mu přidala šrámy na duši, do vínku dala zbrklost a mladickou nejistotu. Snyder s tímto variováním dokáže pracovat, aniž by narušoval Supermanovy klasické hodnoty. A hlavně neuráží intelekt. Jistě, od reality je pořád na míle vzdálený, ale tu svou verzi si dokáže vždy bez problémů obhájit. Dále pracuje s fiktivní historií, upravenou dle změn vynucených příběhem, a její odhalování je to nejlepší, čeho se v novém Supermanovi dočkáme. Vzpomínky na Kansas, Coldera a jeho seník patří k vrcholným momentům první knihy. Těžítku, které drží příběh při zemi i ve chvíli hrozícího nukleárního holocaustu.

... protože se bojíš udělat věci, které bys udělat měl. Nevšímavě se nad tím vznášet a zachraňovat koťátka je snazší.

Primární konflikt se týká armády. Samozřejmě je zde Lex Luthor spřádající své plány na pomstu, ten ale bude mít co říci spíše v druhém aktu. Jde o sympatickou akční detektivku odehrávající se na nadnárodním poli s trochou té konspirační teorie navrch. S pátráním samozřejmě pomáhá Batmanova maličkost. Na koho jiného se v této věci obrátit než na nejlepšího detektiva na zemi s téměř neomezenými prostředky? Vyšetřování vede do Utahu, kde speciální sekce armády USA, pod vedením jistého generála Lanea, pomáhala formovat minulé století. Likvidovala, postrkovala, zabíjela. Lhala světu, který nic takového netušil, a k tomu má Superman co říct.

No, tak mluv v kleče, synku.

Otázka obrany světa je ve špionážních románech poměrně provařené téma, Snyder k tomu ovšem přidává podivný vztah Supermana a jeho nového soudruha ve zbrani. Dialogy těchto dvou podobných, přesto odlišných bijců se příjemně čtou a vplétají do příběhu neshody, které, zdá se, povedou k něčemu většímu - na to si ale počkejme do příští knihy. Grafickou stránku dostal na starost dnes už legendární komiksový kreslíř Jim Lee (Batman: Ticho). Ten typ člověka, který dokáže nakreslit shnilou hromadu odpadků, aby vypadala jako umělecké dílo. Ostrá hrdinská kresba, která je pastvou pro oči, je ve vzpomínkových pasážích (a epilozích) nahrazena malovaným stylem Dustina Nguyena, který je milou změnou v Leeově mainstreamovém přístupu. Čtivý a vizuálně působivý rozjezd. V překladu Marka D. Antonína vydal BB/Art s pevnou i brožovanou vazbou v roce 2014.

Info

Jim Lee, Scott Snyder – Superman: Nespoutaný (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3059

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.