Články / Offtopic / / Komix

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.01.2015

V dubnu 1945 měly Spojené státy americké zaútočit na Hirošimu a Nagasaki. Dokázaly ale vyrobit jen jednu bombu, atomovou pumu Little Boy. Druhou pumu Fat Man nahrazoval objekt podléhající přísnému utajení. Tajná zbraň strýčka Sama, skutečný nadčlověk.

Konec skrejvání!

Pokud máte úspěch, vrazí vám u DC do rukou rodinné zlato a škemrají, ať jim oprášíte zašlé ikony. Tak se po ohromném úspěchu Batmana stal Scott Snyder tahounem další významné série New 52. V Superman: Nespoutaný bere největší přednosti Muže z oceli a dělá z nich přítěž, problém, se kterým se Kal-El bude muset vypořádat. Celkový tón nového Supermana je jiný. On sám působí osaměleji a není tak přátelský, možná je i méně arogantní. Změn doznalo i jeho alter ego Clark Kent. Už to není figurka, co je všem pro legraci, odešel z Daily Planet a dělá sám na sebe. Modernizace mu přidala šrámy na duši, do vínku dala zbrklost a mladickou nejistotu. Snyder s tímto variováním dokáže pracovat, aniž by narušoval Supermanovy klasické hodnoty. A hlavně neuráží intelekt. Jistě, od reality je pořád na míle vzdálený, ale tu svou verzi si dokáže vždy bez problémů obhájit. Dále pracuje s fiktivní historií, upravenou dle změn vynucených příběhem, a její odhalování je to nejlepší, čeho se v novém Supermanovi dočkáme. Vzpomínky na Kansas, Coldera a jeho seník patří k vrcholným momentům první knihy. Těžítku, které drží příběh při zemi i ve chvíli hrozícího nukleárního holocaustu.

... protože se bojíš udělat věci, které bys udělat měl. Nevšímavě se nad tím vznášet a zachraňovat koťátka je snazší.

Primární konflikt se týká armády. Samozřejmě je zde Lex Luthor spřádající své plány na pomstu, ten ale bude mít co říci spíše v druhém aktu. Jde o sympatickou akční detektivku odehrávající se na nadnárodním poli s trochou té konspirační teorie navrch. S pátráním samozřejmě pomáhá Batmanova maličkost. Na koho jiného se v této věci obrátit než na nejlepšího detektiva na zemi s téměř neomezenými prostředky? Vyšetřování vede do Utahu, kde speciální sekce armády USA, pod vedením jistého generála Lanea, pomáhala formovat minulé století. Likvidovala, postrkovala, zabíjela. Lhala světu, který nic takového netušil, a k tomu má Superman co říct.

No, tak mluv v kleče, synku.

Otázka obrany světa je ve špionážních románech poměrně provařené téma, Snyder k tomu ovšem přidává podivný vztah Supermana a jeho nového soudruha ve zbrani. Dialogy těchto dvou podobných, přesto odlišných bijců se příjemně čtou a vplétají do příběhu neshody, které, zdá se, povedou k něčemu většímu - na to si ale počkejme do příští knihy. Grafickou stránku dostal na starost dnes už legendární komiksový kreslíř Jim Lee (Batman: Ticho). Ten typ člověka, který dokáže nakreslit shnilou hromadu odpadků, aby vypadala jako umělecké dílo. Ostrá hrdinská kresba, která je pastvou pro oči, je ve vzpomínkových pasážích (a epilozích) nahrazena malovaným stylem Dustina Nguyena, který je milou změnou v Leeově mainstreamovém přístupu. Čtivý a vizuálně působivý rozjezd. V překladu Marka D. Antonína vydal BB/Art s pevnou i brožovanou vazbou v roce 2014.

Info

Jim Lee, Scott Snyder – Superman: Nespoutaný (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3059

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.

Démonická hra o trůny (Requiem: Upíří rytíř 2)

3DDI3 07.02.2020

Třináctidílné Requiem je v českém překladu těsně před svou polovinou a zatím to vypadá, že Millsovo tvrzení, že jde o „démonickou Hru o trůny“, sedí.

Sin City (Batman v černé a bílé)

3DDI3 31.12.2019

Zbavit ponurá gothamská zákoutí barev, to je jako zhasnout baterku v domu hrůzy. Z těch směšných vypelichaných figurín jsou oživlé noční můry.

Metal 1: Temné noci aneb Batman zamotaný do kovových strun

Martin Šinkovský 24.12.2019

Podle všeho se nitky sbíhají do těžkotonážní týmovky Metal, ve které čerstvě vylíhnutému vesmíru hrozí totální kolaps a zánik.

Tichá noc (Punisher: Vánoce na odstřel)

3DDI3 23.12.2019

Každé Vánoce Frank Castle alias Punisher hodí na papír soupis mafiánů a metodicky je zabíjí, jednoho po druhém… jako by rozbaloval dárky.

Eurotrip (Batman: Evropa)

3DDI3 18.12.2019

Berlín. Praha. Paříž. Řím. Čtyři evropské metropole ve vedlejší roli Batmanova pátrání po původci smrtícího viru, který mu koluje v žilách.

Hail Steve! (Steve Rogers Captain America: Hail Hydra)

3DDI3 07.12.2019

Hajlující Captain America je obrázek, který před lety způsobil v americké komiksové komunitě pěkný poprask a scenárista Nick Spencer se dočkal spousty vzkazů...

Sny v pekle (Sandman: Údobí mlh)

3DDI3 23.11.2019

Série Sandman pracuje s univerzálními tématy, ale pohled na ně je jiný. Když změníte perspektivu, získáte něco výjimečného.

Nepočítaně mrtvol (Počítání mrtvých)

Martin Šinkovský 19.11.2019

Na jednoduchém příběhu Eastman upouští páru nahromaděnou za roky, kdy musel koukat, jak se z jeho drsných mutantů stávají figurky na klíčenkách. Želvy Nindža, maso a krev.

Literární Hilda nabírá správný směr (Hilda a parádní slavnost)

Martin Šinkovský 01.11.2019

Modrovlasá Hilda britského autora Lukea Pearsona řádně zčeřila poněkud znuděné vody evropského komiksu této dekády.