Články / Offtopic / / Komix

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

Colderův skok (Superman: Nespoutaný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.01.2015

V dubnu 1945 měly Spojené státy americké zaútočit na Hirošimu a Nagasaki. Dokázaly ale vyrobit jen jednu bombu, atomovou pumu Little Boy. Druhou pumu Fat Man nahrazoval objekt podléhající přísnému utajení. Tajná zbraň strýčka Sama, skutečný nadčlověk.

Konec skrejvání!

Pokud máte úspěch, vrazí vám u DC do rukou rodinné zlato a škemrají, ať jim oprášíte zašlé ikony. Tak se po ohromném úspěchu Batmana stal Scott Snyder tahounem další významné série New 52. V Superman: Nespoutaný bere největší přednosti Muže z oceli a dělá z nich přítěž, problém, se kterým se Kal-El bude muset vypořádat. Celkový tón nového Supermana je jiný. On sám působí osaměleji a není tak přátelský, možná je i méně arogantní. Změn doznalo i jeho alter ego Clark Kent. Už to není figurka, co je všem pro legraci, odešel z Daily Planet a dělá sám na sebe. Modernizace mu přidala šrámy na duši, do vínku dala zbrklost a mladickou nejistotu. Snyder s tímto variováním dokáže pracovat, aniž by narušoval Supermanovy klasické hodnoty. A hlavně neuráží intelekt. Jistě, od reality je pořád na míle vzdálený, ale tu svou verzi si dokáže vždy bez problémů obhájit. Dále pracuje s fiktivní historií, upravenou dle změn vynucených příběhem, a její odhalování je to nejlepší, čeho se v novém Supermanovi dočkáme. Vzpomínky na Kansas, Coldera a jeho seník patří k vrcholným momentům první knihy. Těžítku, které drží příběh při zemi i ve chvíli hrozícího nukleárního holocaustu.

... protože se bojíš udělat věci, které bys udělat měl. Nevšímavě se nad tím vznášet a zachraňovat koťátka je snazší.

Primární konflikt se týká armády. Samozřejmě je zde Lex Luthor spřádající své plány na pomstu, ten ale bude mít co říci spíše v druhém aktu. Jde o sympatickou akční detektivku odehrávající se na nadnárodním poli s trochou té konspirační teorie navrch. S pátráním samozřejmě pomáhá Batmanova maličkost. Na koho jiného se v této věci obrátit než na nejlepšího detektiva na zemi s téměř neomezenými prostředky? Vyšetřování vede do Utahu, kde speciální sekce armády USA, pod vedením jistého generála Lanea, pomáhala formovat minulé století. Likvidovala, postrkovala, zabíjela. Lhala světu, který nic takového netušil, a k tomu má Superman co říct.

No, tak mluv v kleče, synku.

Otázka obrany světa je ve špionážních románech poměrně provařené téma, Snyder k tomu ovšem přidává podivný vztah Supermana a jeho nového soudruha ve zbrani. Dialogy těchto dvou podobných, přesto odlišných bijců se příjemně čtou a vplétají do příběhu neshody, které, zdá se, povedou k něčemu většímu - na to si ale počkejme do příští knihy. Grafickou stránku dostal na starost dnes už legendární komiksový kreslíř Jim Lee (Batman: Ticho). Ten typ člověka, který dokáže nakreslit shnilou hromadu odpadků, aby vypadala jako umělecké dílo. Ostrá hrdinská kresba, která je pastvou pro oči, je ve vzpomínkových pasážích (a epilozích) nahrazena malovaným stylem Dustina Nguyena, který je milou změnou v Leeově mainstreamovém přístupu. Čtivý a vizuálně působivý rozjezd. V překladu Marka D. Antonína vydal BB/Art s pevnou i brožovanou vazbou v roce 2014.

Info

Jim Lee, Scott Snyder – Superman: Nespoutaný (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3059

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace