Články / Recenze

Coldplay baví barevný svět

Coldplay baví barevný svět

Eliška Zamouřilová | Články / Recenze | 22.01.2016

OHODNOŤTE DESKU

Je to jedna z mála kapel na hudebním poli, která se drží na předních příčkách hitparád s každým novým albem, Coldplay jsou mašina na melodické a neškodné písně. Někomu se nemusí zamlouvat jejich pohodovost, ale musí uznat, že zpěváku a frontmanovi Chrisu Martinovi tyto skladby svědčí. Když minulý rok vyšla jejich šestá nahrávka Ghost Stories, nikdo netušil, že ta další přijde tak brzy. A je tady.

Album A Head Full of Dreams vydali na začátku prosince a jak už název napovídá, celé je povznášející a zasněné. I sami Coldplay přiznali, že na něm jde hlavně o hravost a barvitost (jak i obal naznačuje), což je v přímém kontrastu s Ghost Stories, které bylo spíše ponuré a baladické.

Zajímavostí je koncept poloviny skladeb, v jejichž úvodu zazní ptačí zpěv, asi aby upevnili pozitivní podstatu díla, a také spolupráce s dalšími umělci. Například v nečekaně R&B písni Hymn for the Weekend funguje Beyoncé coby křoví, jakkoliv výrazné, a není to jediná skladba, která vybočuje z kapelního stereotypu. Track Kaleidoscope není ani tak regulérním songem, jako spíše proslovem amerického prezidenta Baracka Obamy na pohřbu jihokarolinského reverenda, v němž rezonují ožehavá témata dnešního světa – válka, násilí a rasová diskriminace. Na jeho konci Obama zpívá píseň Amazing Grace. Titulní skladba je pak nápadně podobná někdejší Sky Full of Stars, Adventure of a Lifetime je zas adept na rádiový hit. Důvod je jasný - funky harmonie, kterou podtrhují ženské vokály, riffy elektrických kytar a energická výbušnost. Zato Everglow nebo Amazing Day se vracejí do starých kolejí Coldplay, jde o pomalé balady, které uklidní, ale nemají co nového nabídnout.

Coldplay se na desce A Head Full of Dreams pokusili posunout zase někam dále. Experimentovat v rámci mezí může být zásadní a Coldplay se to zatím daří, deska dokáže nabudit a povzbudit. Někomu se možná nebude líbit jejich aktuální poloha, ale nahrávka se povedla, i když s několika přešlapy. Ty se s trochou dobré vůle dají snadno prominout.


Info

Coldplay - A Head Full of Dreams (Parlophone, 2015)
www.coldplay.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace