Články / Reporty

Coliseum: lebeční vážnost i jistota

Coliseum: lebeční vážnost i jistota

David Vo Tien | Články / Reporty | 14.11.2014

Nevybavuju si konkrétní tvary, ani barvy nebo motiv, ale co do počtu návratů jsou Coliseum rozhodně kluci z plakátu na prvním místě. Nesmlouvavý logo, ostrý rovný linky, polský elko, jako když vyhazovač před klubem třímá v ruce Tommy Gun. Koukneš a vidíš, že dodávka takový kapely jezdí ne na benzín, ale na nihilismus. Protože Coliseum vrátili lebkám vážnost, jakou si zaslouží. Ptám se, kdo a co jsou ty Coliseum. „To jsou hardcorový Motörhead.“ Přehláska nebo elko se svěšeným kulasem podél nohou, vyjde to nastejno. Obě slova vyslovuješ, jak když máš v krku uvízlej kousek šmirglu, a hlavně melodický a rázný basový linky. Vůbec bych se toho přirovnání nebál.

Večer otevřeli kutnohorští Pray for Death. Když se crust snoubí s kytarovým heavy. Těžkej zvuk, kde vysoký tóny udávaj snad jen činely. Demolující basa. Střednětempý zmar, chvílema jsem měl pocit, jako by nejradši začali hrát beatdown. Z omylu mě vyvedla Součást plánu ze splitu s V rukou osudu, kterou otvírá foukací harmonika a celá se odehrává v jižanském duchu „tady nikdo nepospíchá sludge“. Eyehategod jak kdyby.

Na začátku roku jsem si řekl, že letos doženu všechny kapely, co jsem z rozličných důvodů neviděl. A hle, zrovna Black Magic Punks jsou zpátky. Doomriders jsem chytil taky až letos a první věc, kterou jsem od obou kapel slyšel, bylo společný splitko. Každopádně Coliseum budou příští rok vydávat novou desku a co jsem tak vypozoroval u novýho songu, tu a tam si pohrají s klávesami (stejně jako ty Motörhead), těžko říct, jak to vlastně bude znít. I když... Za ty roky má člověk s Coliseum jistotu, i když občas zkusí něco novýho, na druhou stranu vývoj mezi prvními deskami a loňské Sisters Faith není zanedbatelný. Nový věci neútočí svorně jako beranidlo, Ryan Patterson už neřve tak hrdelně, vlastně docela zpívá, nekompromisní přímočarost střídají melodické linky, ve hře je víc nálad.

Chtěl by někdo vůbec slyšet naživo Cloaked in Red? Řečnická, ale vlastně mě to docela zajímá. Song, co se vine s melancholickou náladou. Na přídavek se vrátili se slovy: „Tahle je z No Salvation, to chce slyšet, ne?“ Slyšet Danzigovo Am I Demon v jejich podání by taky mohlo být zábavný, občas to hrajou. Ale vynechat něco z No Salvation by bylo stejné jako nezahrát Ace of Spades.

Info

Coliseum (us) + Pray for Death
11. 11. 2014, Klub 007 Strahov, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

S kladivem a empatií (Yaeji)

Ondřej Pěkný 18.11.2023

A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo?

Všichni jsme tu kámoši (Shame)

Filip Peloušek 15.11.2023

Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace