Články / Reporty

Colours: Chet Faker je uspávač hadů, nikam nejdu

Colours: Chet Faker je uspávač hadů, nikam nejdu

Popluh | Články / Reporty | 20.07.2014

I člověk bez hudebního vkusu a sluchu ví, že nejvíc cool člen Led Zeppelin byl, je a bude Jimmy Page. Robert Plant ale prozatím nevyslyšel volání fanoušků a místo plnohodnotného reunionu obráží svět se svojí world music kapelou. A obrazil i Colours of Ostrava...

Chet Faker je uspávač hadů, nikam nejdu. Nakonec jsem šel jsem a nelitoval jsem. To, co se z poslechu jevilo jako totální nuda se okamžitě proměnilo v jedno z nejpříjemnějších překvapení letošních Barev. Zarostlý Australan se s tím ani trochu nepáral a svezl se na připravené divácké vlně. Po hodině jeho setu bylo každému jasné, že jeho umístění mimo hlavní scény festivalu byl politováníhodný omyl, který se při případných dalších návštěvách již nebude opakovat.

To islandský melancholik a skladatel soudobé vážné hudby Ólafur Arnald se s tím páral. Ostatně jak je jeho dobrým zvykem. Jeho krásný set složený převážně z posledního alba For Now I am Winter (venku bylo subjektivně asi 50 stupňů, poznámka vedrem a ciderem zmoženého redaktora) utekl asi nejrychleji z celého festivalu. Což je celkem překvapení vzhledem k převážně zasněným minimalistickým kompozicím, které jen občas prořízl nějaký ten ostřejší nasamplovaný beat. Jediným nedostatkem byla špatná zvuková izolace Gongu, která rušila hlavně během tichých pasážích. Hudebně ale naprosto bezchybný zážitek, navíc v dokonalém provedení. Při zavřených očích měl člověk pocit, že skladby poslouchá z alba, na čemž se kromě Arnaldse podílela i skvělá doprovodná kapela. Jednoznačně jeden z top zážitků letošního ročníku.

A elektroniky se chvílemi nebál ani Robert Plant. Ale ani přes hudební bohatost, některé hity domovské kapely a velkou pestrost a cizokrajnost hudebních nástrojů se mu nedařilo zakrýt, že na podiu zkrátka chyběl Jimmy Page. A jeden Page zkrátka vládne všem. Whole Lotta Love to zachránilo jen trochu – tečka.

Festivalové dění na hlavní scéně zakončovali Bastille, taková ta moderní a aktuální popová dupárna. Kdo na ně šel s tím, že si je užije, musel si je užít. Kdo na ně šel, s tím, že se jim vysměje, musel se jim vysmát. Ber nebo nech být. Ve výsledku naprosto pohodová a oddechová záležitost, která dokonce chvílemi brala dech a v závěru naprosto strhla. To například ve chvíli, kdy se na chvíli ztratíte ve vlastním světě ze kterého vás vytrhne až frontman, který suverénně proběhne davem kolem vás. Závěrečný hit Pompeii byl víc než podařenou tečkou za předposledním a dramaturgicky skvělé zvládnutým dnem. Eh-eh-o eh-o.

Info

Colours of Ostrava 2014
19.7.2014, Vítkovice, Ostrava

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace