Články / Reporty

Colours of Ostrava: nejprudší start v historii

Colours of Ostrava: nejprudší start v historii

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 18.07.2014

Colours zažili zřejmě nejprudší start v historii. A stýskat si za sofistikovanými začátky a la Jan Garbarek by bylo pošetilé, protože byl první den nebývale efektní!

Ještě za světla začali na hlavní stagi bouřit Les Tambours Du Bronx. Sedmnáct ostrých chlápků s image trestanců pochází z periférie zpustlého industriálního města Nevers. Valí do barelů, budí hrůzu a s paličkama zachází jako s bejsbolkama (však taky začínali s násadama od krumpáčů). Na místě upadali do hardrockového tranzu a jejich nelítostné beaty otřásly stařičkýma Vítkovicema. Kdyby peklo mělo soundtrack, tak v rytmu Les Tambours Du Bronx.

Následující Shaka Ponk se zapíšou do dějin festivalu (třeba jako kdysi Gogol Bordello). Mluví se o nich jako o velkém objevu s brutální gradací, naživo je to stejně šok. Kdo neviděl, zapláče. Afroegypťanka, hysterický vlasáč, metalový kovboj (ano, to lze) a sumo s culíkama... zkázonosná šestice vyšinutých muzikantů a grafiků z Francie útočí na zdravý úsudek. Ve velkém statickém nápisu PONK se O změnilo v plátno s tak mnohovrstevnatými 3D vizualizacemi, že už nebylo jasné, čí jsme. S hravostí zběsilého funku a nesmlouvavostí punkové přímočarosti vedli koncert od první písně a výbušná show s virtuální opicí Mr. Goz přestupovala hranice únosnosti. Jejich raketový vzestup a udivující pověst nemůže vystihnout, co všechno se dělo... faktor pařby: 10!

Trocha uklidnění se naskytla na vedlejší scéně: Steve Seasick je jedním z maskotů letošních Colours. Jeho příběh potulného barda, který zažil nepočítaně dobrodružství a na výsluní scény vstoupil v podstatě zpod mostu, dojímají celé Colours. Americký tulák jak vystřižený z dávných filmů, "vagabond" v zahradníkách a kšiltce, je jedním z nejautentičtějších muzikatů country blues. A číst o jeho příbězích či nástrojích nestačí. Kytary z krabice od doutníků, výfuků a čehokoli, co se najde – v rukou Seasicka zní jak nejlepší jazzovky. Svůj syrový hlas doprovází na všechno, co může mít ozvučný otvor a aspoň jednu strunu (ano, vystačí si). S drivem mu pomáhá vousatej brácha, švédský hippie bubeník Dan Magnusson, a do muziky dávají všechno, co se jim od 60. let přihodilo. Halelujah!

Finiš patřil favorizovaným MGMT. Odhady na provedení byly dvojí, zůstalo u zlaté střední cesty. Tzn. hráli jako těžcí popíci, ale alternativu doháněli aspoň halucinogenními projekcemi. Došlo i na rádiové megahity, bohužel zbytek se trochu rozmazával. Kdo si ujíždí na retru, ocenil sedmdesátkové a osmdesátkové aranže, vodpich to ale nemělo, progresivní šmrnc taky ne. MGMT odehráli pěkný popový koncert, na který si po Shaka Ponk nikdo nevzpomene. Nevadí!

Info

Colours of Ostrava 2014
18.7.2014, Vítkovice, Ostrava

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…