Články / Profily

Comeback Kid: Z Kanady až na konec světa!

Comeback Kid: Z Kanady až na konec světa!

redakce | Články / Profily | 06.07.2013

Pro ty, co stále smutněj nad tím, že na věčnost odešel námi všemi milovaný Hugo Chávez, máme jednu zprávu, která jistě potěší každou zhrzenou dušičku a možná i ve Venezuele z toho budou mít radost. Na Mighty Sounds número 9 se ukážou Comeback Kid, po světě známí jako nejlepší hardcore kapela z Kanady.

Pamatuje si někdo jejich poslední koncert v Praze v Rock Café? Tenkrát, zhruba před dvěma lety, to byl svátek pro všechny vyznavače a uctívače starší školy HC, která se ale nebojí novejch vlivů. Podium zahřáli norský fousáči Kvelertak, pak nastoupila stará hardcorová škola představená kulturistama z Grave Maker, všechny rozskákali čím dál tím víc populární The Ghost Inside a nakonec přišlo to, na co všichni čekali. Na Národce přistála kanadská atomová bomba Comeback Kid. Každej si tenkrát nasral do kalhot, každej na ně zíral s otevřenou pusou a každej tenkrát pochopil, že tydle kluci to všechno myslej sakra vážně.

Vlastně to není ani tak dlouho, co tadle banda vznikla. Ovšem nebylo to jako založit Havířov na zeleným drnu. Comeback Kid měli na čem stavět. V roce 2002 se z poměrně populární kanadský metalově hardcorový kapely Figure Four utrhli tři harcovníci, jeden se vrhnul na hardcore starýho newyorskýho střihu a vznikli výše zmíněný Grave Maker, ale co je důležitější, další dva se rozhodli věnovat se něčemu trošku jinýmu, modernějšímu a říznějšímu. Andrew Neufeld, současnej zpěvák a zároveň bejvalej kytarista, a Jeremy Hiebert, kterej se od kytary zatím nikam nehnul, tenkrát založili Comeback Kid a jak se zjistilo časem, pro hardcore novýho století to byl jeden z nejzásadnějších počinů.

Hned následující rok spatřilo temný světlo ještě temnějšího světa jejich první cédo Turn It Around a už tenkrát to člověku trhalo uši. Zároveň bylo ale z hudby i textů znát, že to nebude žádná nudná mlátička a že kapelu čeká velká budoucnost. A pak přišlo Wake the Dead! Druhý album, rok 2005, otvírák False Idols Fall. Znáte větší pecku? Song plnej energie, ale taky skepticismu, řízná kytara, rychlý bicí, silná melodie. Esence následující tvorby Comeback Kid se skrejvá právě tady. Síla, agrese, názor, poetika, poselství. Hudebně se pak jedná o kombinaci a) klasickýho hardcore americkýho východního pobřeží s ostrejma kytarama, středním tempem a silným refrénem s b) novejma přístupama, který do HC pronikaj hlavně skrz metal a noise. Jenže v nepřeberným množství podobnejch kapel Comeback Kid jednoznačně vynikaj – jejich talent, tah na branku a schopnost psát neuvěřitelně chytlavý songy se jen tak nevidí, respektive neslyší.

Po vydání druhý placky kapelu opustil zpěvák Scott Wade. Jeho místa se ale rychle ujal Andrew Neufeld, kterej do tý doby jenom brousil struny (mimochodem, jeho levoboček Sights & Sounds stojí vážně za to, i když pro zatvrzelý hardcore kids to může bejt až moc emotivní, ale post-rockeři zajásaj blahem nad atmosférou). Comeback Kid do dnešních dnů stihli ještě dvě skvělý alba, Broadcasting… z roku 2007 a Symptoms & Cures vydaný před třema rokama a několikrát objeli celej svět. A právě letos by se měla vyklubat nová placka. Můžeme doufat, že to kluci kanadský stihnou ještě před Mighty a v Táboře nám všem předvedou novej materiál, kterej ovšem (určitě!) bude nakopávat zadnice se stejnou silou jako všechny starý a známý fláky.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace