Články / Profily

Comebacky? WTF? Fake Reunion rulez!

Comebacky? WTF? Fake Reunion rulez!

Libor Švitorka | Články / Profily | 11.07.2013

Kultovní legenda hardcore punku Black Flag oznámila comeback, po 28 letech natočila novou píseň, na léto slibuje nové LP a v půli května vyjela na turné. Navíc upozorňuje na „fake reunion“ projekt Flag. Pankáči zpropadený, aby se v tom prase vyznalo. Jak to teda je a bylo?

Alfou a omegou kalifornských výrostků byl vždy kytarista a hlavní autor písní Greg Ginn. Většina materiálu byla natočena DIY v jeho nahrávací dílně SST Records (mimo jiné desky Bad Brains, Descendents nebo Hüsker Dü), čímž inspiroval celou generaci svých vrstevníků. Autor názvu, cover artu, plakátů a ikonického stylizovaného loga Black Flag byl Ginnův bratr Raymond Pettibon. Na konci sedmdesátých let kapela postříkala šablonami se čtyřmi obdélníky celé L.A. a vysloužila si velkou pozornost fanoušků, včetně těch největších – policejního sboru. Koncerty se pořádaly na oslavách, protože ve velmi málo klubech neměli strach, a úctyhodná propagace na bázi výlepu čítala vždy minimálně 500 plakátů na koncert, nechal se slyšet Chuck Dukowski, původní baskytarista a mluvčí.

Za deset let existence (1976 – 86) se v Black Flag vystřídalo u nástrojů třináct lidí a za mikrofonem čtyři řvouni. Keith Morris pomohl kapele svým manickým pódiovým přístupem ke zpěvu vydobýt si renomé. A v roce 1979 opustil mikrofon. Důvody? Autorský rozkol s Ginnem, koks a speed. Nedlouho poté založil Circle Jerks a aktuálně taky straší v OFF!. Ron Reyes, hlasivky č. 2, objevivší se v dokumentu Decline of the Western Civilization, utekl z Black Flag uprostřed koncertu kvůli agresivitě fanoušků. Zbytek koncertu byl dohrán s pěveckými hosty z publika a odplata přišla v podobě změny jeho jména v nahraných materiálech na Chavo Pederast. Třetí zpěvák Dez Cadena zažil celonárodní rozlet a eskalující násilí na koncertech. Kapela ovšem vždy tvrdila, že policie více nepokojů vyvolala, než vyřešila. Dez skončil v roce 1981 kvůli hlasovému vyčerpání.

Nakonec obsadil mikrofon Henry Rollins, asi nejznámější frontman, který je dodnes aktivní muzikant a herec. Po jeho nástupu dostala kapela jiný rozměr a začala natáčet dlouhohrající desky. Už nebyli za ironické vtipálky a mnoha původním příznivcům to nebylo po chuti. Rollinsův uhrančivý, agresivní a vážný přednes občas působil jako kázání. Přišlo experimentování s jinými hudebními žánry a uhnutí od typického tříakordového zvuku. V roce 1986 se tou dobou neustále zhulený Ginn rozhodl kapelu rozpustit, zvedl sluchátko a vyřídil to s Rollinsem během jednoho telefonátu.

Letos se Ginn vrací zpět a s ním i Black Flag. Doplňuje ho bývalý zpěvák Ron Reyes, bubeník Gregory Moore a Dave Klein (ex-Screeching Weasel) na basu. Současně ovšem funguje i spolek Flag složený taky z bývalých členů. Jmenovitě Keith Morris a Dez Cadena (zpěv), Bill Stevenson (bubny), Chuck Dukowski (basa) a Stephen Egerton (kytara) z Descendents.

Těžko říct, komu dát palec nahoru. Nejsou návraty jako návraty. Vzkříšené Black Flag lze nicméně vidět letos v říjnu v Amsterdamu nebo na Ieperfestu v Belgii.

Info

Black Flag (usa)
www.blackflagofficial.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace