Články / Reporty

CoO 2016, den první: Z louže pod okap

CoO 2016, den první: Z louže pod okap

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 15.07.2016

Odolám pokušení popisovat smrákavou atmosféru a neradostné obličeje v pláštěnkových kapucích a rovnou řeknu, že první den nesešel jen počasím. Zahajovací Treacherous Orchestra odvedli dobrou práci, ale v pondělí si na ně už asi nevzpomeneme. Jejich mix skotského folku s gothic stylizací byl pěkným výletem do světa, ale všechny ty píšťaly, fujary a dudy mi začaly docela rychle splývat. Aspoň se ale vtipně omluvili, že přivezli tamnější počasí a skvěle komunikovali s publikem. To neplatí o Nothing But Thieves a Tame Impala. Proč se sází na tyto středoproudé hvězdy? Přestože je poslední deska Australanů plná chytlavých melodií, naživo se rozplizly do ztracena a všechny songy zněly od začátku do konce stejně, stejně unyle. Přijeli v otrhaných tričcích, na projekcích jim běhaly vizualizace jak z Windows Playeru a jedinou show byly stovky chvíli poletujících konfet. Jej...

Sláva Pařízkovi, který vede dramaturgii své scény přesně opačným směrem. B4 sice způsobili u většiny lidí před pódiem v prvé řadě údiv a jen málokdy nadšení, nicméně zvuk a ráznost Federselovy čtyřky nezpochybníte. S těžko rozeznatelnými covery The Plastic People of The Universe by šoupli do kapsy i Kraftwerk, jejichž koncert na Pohodě před třemi lety byl spíše smutný. S B4 dostává žánr kraut elektra nový lesk a já před zkušenými pány experimentátory hluboce smekám.

A vrchol dne? Za mě jednoznačně Brodka. Už jen proto, že učarovala i těm, kteří ji neznali. Měla všechno, co chybělo skupinám na hlavní scéně. Pódiovou show, kostýmy, spoustu zajímavých nástrojů, koncept, osobité vystupování a pokoru. Byla to pastva pro všechny smysly. Nejprve se držela písní z nového, opěvovaného alba z produkce Play It Again, Sam, ale potěšila i pamětníky a dokázala překvapit. Po valčíkových Funeral nebo Holy Holes a singlové Horses došlo i na punkárnu My Name is Youth a pódium se začalo otřásat. Když pak vytasila singly z předchozí desky Granda, K.O. a W pieciu smakach, zůstali s kapelou v punkovější poloze a z původních disco-popových aranží zůstal jen stín. A ve varhanní sestavě a úplně nové podobě zazněla i hitovka Dancing Shoes, kurwa geniální - takže k předchozímu seznamu ctností dodejte odvahu a všestrannost. To chceš.

Info

Colours of Ostrava 2016
14. - 17. 7. 2016
Dolní Vítkovice, Ostrava

Foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace