Články / Recenze

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová | Články / Recenze | 10.08.2023

Když hrála Jana Vébrová na Ženfestu – festivalu, na kterém jeho pořadatelka Martina Trchová představuje české hudebnice –, bylo jasné, že má svůj vlastní, naprosto jedinečný hudební svět. Na stagi její vystupování působilo jako jakýsi kultický obřad. Hrála na harmoniku a zpívala a publikum na ni jen nevěřícně zíralo. Na podzim o ní na jiné kulturní akci básnil Jakub Čermák alias Cermaque, opěvoval její podmanivý zjev. O chvíli později, v prosinci 2022, vydala singl Padá listí a letos v únoru druhý, Námořník. Teď Jana Vébrová vypouští do světa druhé album Kameny ze dna.

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání. Desku navíc vydávají Indies Scope, ti by žádnou mainstreamovou zpěvačku pod křídla nevzali, a produkoval ji Ondřej Ježek, což je taky záruka kvality.

V první písni Bože můj si autorka vypůjčila lidový text, vyzpívá ho silným, precizně intonujícím hlasem a doprovodí se harmonikou. V následných Břízách naopak zavládne pohádková atmosféra, a ačkoliv jsou písně úplnými opaky, obě mají co říct. Jedna je emoční výpovědí a druhá vyprávěním. Ovšem Písečný vír drží pohromadě jen díky patternu v harmonice. Bicí tady neurčují rytmus, ale už tak dost rozháraný track spíš rozbíjejí a slova přestávají být srozumitelná.

Na konci první poloviny alba na posluchače vyletí Holoubek, který narozdíl od biblické holubice nepřináší olivovou větev, ale zprávu o egyptských ranách. Texty i hudební svět Jany Vébrové jsou totiž docela ponuré a tento rys se značně prohlubuje ve ztvárnění jedné z pověstí z Erbenovy Kytice. Nejenže se v příběhu objevují výhradně témata hřbitova a smrti, ale depresivní ztvárnění autoři podbarvují melafonem a houslemi v tísnivé vysoké poloze. Skoro to vyvolává pocit, že jediným účelem tvůrců je posluchače vyčerpat. A troufnout si na Jaromíra Erbena vyžaduje jistou odvahu. Chtělo by to v každém verši neporušovat přízvuky, tedy důrazy na první slabiku ve slovech, což se děje jak na tomto místě, tak i ve druhé vypůjčené pověsti Štědrý den. Textu pak není rozumět a tahá za uši.

Záleží na nátuře toho, kdo si album zrovna pustí. Jestli se nenechá skolit truchlivými písněmi, přispěchají mu na pomoc Kaštanoví koně a Zhublá láska, skladby s autorskými texty. Objevuje se v nich i trocha světla, úroda spasená sarančaty vyrůstá z nové půdy. Samoúčelná snaha o originalitu tady ustupuje potřebě vyjádřit emoci. Bůh seslal na Egypťany deset ran, na novém albu Jany Vébrové jich ale rozhodně deset není. Zároveň by tam nemusela být žádná, kdyby se při výběru písní vyškrtaly ty, ve kterých pochmurná atmosféra přehluší melodii a neuměle zpracovaný text zastíní význam vět.

Ve videu na YouTube Jana Vébrová říká, že člověk v životě nemusí vždycky dělat činnosti, které mají praktický, všeobecně přijímaný smysl. Těmito slovy svou chystanou jarní ratolest představuje. Nabízí se ale otázka, jestli autorku ke spojení čtrnácti skladeb dohnala potřeba psát, nebo touha po osobitosti za každou cenu. Výsledkem je, že se na streamovacích platformách objeví čtrnáct těžkých kamenů ze dna.

Info

Jana Vébrová – Kameny ze dna (Indies Scope, 2023)
web

živě:
11. 8. plovárna, Manětín
12. 8. Kabinet múz, Brno
16.-19. 8. Banát
1. 9. pakr Václava Havla, Litoměřice
2. 9. Kaštan, Praha
8. 9. vedlejší Kolej, Nový Bor
9. 9. Valdštejnská lodžie

foto © se svolením Jany Vébrové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čo mu život prinesie... (Meizyy)

Dušan Šuster 29.11.2023

Nielenže sype bary v pozoruhodne vysokej kadencii, navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym beatom, vo vhodnej chvíli pozmeniť rytmiku a šikovne akcentovať rýmy.

Velmi těžké blues (Gravelroad)

Jiří V. Matýsek 14.11.2023

Postupem času se Gravelroad podařilo vytvořit svébytné pojetí těžkotonážního blues. Na Duty to Warn již nastolené dále prohlubují a přidávají nové prvky.

Jedinečný skladateľ Slauson Malone 1

Richard Michalik 13.11.2023

Jasper Marsalis aka Slauson Malone 1 si okolo svojej osoby za krátky čas dokázal vytvoriť malý kult nasledovateľov a to i napriek tomu...

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace