Články / Recenze

Cukr a bič: Awolnation

Cukr a bič: Awolnation

Anna Pleslová | Články / Recenze | 26.03.2015

Awolnation dělali už od začátku dost "schizofrenní" hudbu. Songy typu cukr a bič - jednou úplná romantika, a pak hned tvrdý rock, písně plné kontrastů. To se děje i na nové desce, jen v extrémech obou pólů. Topíme se v tahavé cukrové vatě a rány bičem se ozvou jen sporadicky, skoro jako Fifty Shades of Grey v kině - ze vzrušujícího sexu zůstala jen nudná uhlazená romantika.

Frontman Aaron Bruno řekl, že nová nahrávka bude mnohem syrovější. To určitě je, vyniká zpěv, počet nástrojů je často omezený na minimum. Tohle bohužel funguje jen v několika písních, hlavně v úvodní Run, minimalistickém noisy kousu s trochou piána. Ostatní zní, jako kdyby Petr Skoumal složil hudbu pro děti, ale chtěl tam dostat i trochu alternativy. “I think the next record will be a little more raw, and a little more aggro, and a little stranger, but still have the nursery-rhyme feel of melody, because that’s the only way I know how to write.” Já si říkala, že to připomíná písničky z Kouzelné školky.

Jestli na debutu Bruno ještě balancoval na hraně kýče, tady už přes ni spadl. Naprostou většinu skladeb ani nemáte možnost poslouchat, protože celou dobu přemýšlíte, jestli to opravdu myslí vážně; taky mě napadlo, jestli to nejsou dema. Téměř vše působí nahozeným, nedodělaným dojmem, jediné, co funguje a kde se neztratila jejich živočišnost a zábavnost, jsou rychlejší kousky jako singl Hollow Moon, Kooksareeverywhere!!!! nebo Windows.

Mají nadšené klávesy à la ABBA a do toho až teatrálně muzikálový hlas plus tvrdé bicí a kytary. Jasně, není to žádné velké umění, je to jako když jdete na Matějskou. Připadáte si tam trochu trapně, ale nakonec štěstím pláčete řasenku. Na desce najdete nejtvrdší skladby Awolnation vůbec, v některých místech téměř metalové nebo rapové, skoro jako by si před dokončením nahrávání řekli: "A teď všechno vezmeme a uděláme to ještě drsnější, nebo jemnější." A tak se vytratil i zbytek jakékoliv příjemnější alternativy.

Run je buď pohádka, nebo thriller, hodný, nebo zlý. Takhle to ale nefunguje, to je americký film. Skutečnost je mnohem rozmanitější, a přístupnější.

Info

Awolnation – Run (Red Bull Records, 2015)
www.awolnationmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace