Články / Reporty

Cult of Luna: návod na postmetalové štěstí

Cult of Luna: návod na postmetalové štěstí

David Čajčík | Články / Reporty | 04.05.2014

ISIS jsou mrtví. Všem je nám to líto, ale nenaděláte nic a pozici největší postmetalové kapely museli chtě nechtě přebrat Cult of Luna. A zatímco před šesti lety si do Rock Café přivezli The Ocean, pro druhý májový den zvolili podstatně méně přirozený a očekávatelný support – true norwegian black metal God Seed. Jsou u stejné bookingovky a King ov Hell v zákulisí prohlásil, že se vlastně necítí jako black metal. Haha. Budiž.

Je ale pravda, že God Seed nejsou zas tak směšní jako jejich ex-alter ego Gorgoroth. Teda... kromě Gaahla přirozeně. Ale nic proti. Příležitostní fousatí hipsteři koukali na něj a ďábelské snažení jeho bandy s corpsepainty se značnou nedůvěrou. Přece jen je to relativně ortodoxní black metal, ať si každý říká, co chce. Žádní vlci v trůnním sále. Od mid-tempo diska à la Satyricon po rock and roll. Jen na hopsání nebyla s vidinou švédských intelektuálů moc nálada. Ačkoliv hrál zvuk proti nim, podařilo se jim nakonec obklopit se zvláštní aurou a nevypadalo to, že by publikum přišlo k větší újmě. Dokonce ani s covery Gorgoroth.

Ve chvíli, kdy vaše poslední deska sbírá pozitivnější hodnocení než kterákoliv předchozí a na Metacritic září žlutý neon Universal Acclaim, není důvod dělat ústupky při tvorbě setlistu. Zvláště když vaše obecenstvo a priori nebude po sté vyžadovat Number of the Beast. Jinými slovy, Vertical I a II tvořily 7/10 setu, který byl hudební stejně jako vizuální. Ne, kapela sice zůstala bez tváří, stejně tak jako anonymní publikum, ale tato bariéra nebyla překážkou, porozumění proběhlo bez jakýchkoliv komplikací a reakce publika byla neuvěřitelná. A i když světelná show nebyla tak monstrózní jako na jejich festivalových show, stále působila dotažená do nejmenších detailu a světla reagovala skutečně na každou pomlku.

Jednoznačný vrchol koncertu Vicarious Redemption je skutečný magnum opus nejenom posledního alba. Od mystického downtempo bossa nova rytmu na začátku (vážně, zkuste si to zrychlit) přes elektro bass vložku až po závěrečný klimax to celé působí jako návod na post-metal. Jenže jsou návody, které jsou upřímně na hovno a snaží se shrnout celý komplikovaný proces do jednoho malého obrázku, a pak jsou návody, které jsou mistrovské dílo. Jeden takový devatenáctiminutový jsme si prožili. Přistihl jsem se, že se usmívám, a rozhodně jsem nebyl sám. Ne snad proto, že vidím Cult of Luna naživo, není to ostatně poprvé, ale jejich hudba obsahuje, pod zdánlivou melancholickou slupkou, čarovné optimistické kouzlo. Nebo jsou prostě všichni šťastní, že jsou všichni ostatní šťastní a kapela je taky šťastná. Ale nechci to přehánět s kytičkama a sluníčkem. Brutální to bylo, to mi věřte.

Kdybych je neviděl dřív za o něco příznivějších podmínek, než může střední klub typu Rock Café nabídnout, myslím si, že je to ultimátní postmetalová show. Žánrová hranice, která už se nemá kam posunout. Ale teď vím, že těch světel může být víc, že to může být hlasitější a větší a pomalejší (no...). I přes to všechno to v pátek bylo někde úplně jinde, mimo.

Info

Cult of Luna (swe) + God Seed (nor)
2. 5. 2014, Rock Café, Praha

foto © Zdeněk Němec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace