Články / Recenze

Czarface: nedostatek inspirace, nebo projev lásky?

Czarface: nedostatek inspirace, nebo projev lásky?

Jakub Šíma | Články / Recenze | 04.04.2013

Czarface. Za micem matadoři Esoteric a Inspectah Deck. Na produkci Esotericův tradiční parťák 7L. Pravidlo číslo jedna: toto není rok 1999. Pravidlo číslo dvě: zapomeňte na pravidlo číslo jedna. Warpový pohon, zážeh za 3, 2, 1.

1999: Deck vydává první sólovku Uncontrolled Substances, 7L & Esoteric přicházejí s debutem Soul Purpose. Samplované beaty, striktní rap. Vařeno při 90bpm. V roce 2013 se tradiční chutě moc nenosí. Pozornost se upírá k prozkoumávání nových teritorií a na deskách jako Czarface se objevují retro nálepky. Vstoupit do vod tradičních postupů je buď příznakem nedostatku inspirace a nebo projevem lásky. Ale i projevy náklonnosti se musí vyvarovat kýčovitého napodobování a recyklace. Monumenty dob minulých nemají dusit kreativní atmosféru, ale vybízet ke svému překonání a k zapojení do tvořivé hry.

A přesně to deska Czarface dělá. Žádný revival a plačtivé vzpomínky, ale recepty našich babiček okořeněné o gastronomické vychytávky poslední doby. Relikty evokující minulost nejsou projevem nedostatku inspirace, ale ozvěnou dětských chutí. Šlehačka ze spreje tu domácí nikdy nenahradí. Přesně takovými momenty jsou refrény ve skladbách Air Em Out a Cement 3's. První používá klasický M.O.P.-like refrén, zatímco druhá vhodně sampluje ODBího. Rapový chleba s máslem, monument zapojený do hry.

Esoteric a Rebilion INS vždy platili za drtiče mikrofonů. Poslední album druhého jmenovaného, Manifesto, však příliš pozitivního rozruchu nenadělalo. Líný projev a nevýrazná produkce. Stahující se mraky naštěstí důrazně rozehnal, přesnou a tradičně intonačně zajímavou flow doplňuje verbální ekvilibristikou, jak jsme u něj zvyklí. O Esotericovi se netřeba dlouze rozepisovat, rapový nabíječ, člen formací Army of the Pharaohs a Demigodz odedávna oplývá zvučným hlasem, různorodou a především přesnou flow. Nebojí se zrychlit, zvolnit, přejít do hrubějších poloh nebo vše odlehčit. Neexperimentuje a s Deckem působí jako by spolu rapovali odjaktěživa.

Producent 7L se rovněž rozhodl neplout do neznámých vod a zůstal ve svém rybníčku. Basy s kopáky nedovolí hlavě přestat se kývat, zvonící řetězy naznačují nebezpečí a samply nechávají vyniknout jednoduchým, ale příjemným melodiím. 7L vždycky uměl připravit beat, který si nehraje se složitými kompozicemi, ale nutí jednotlivé MC vydat ze sebe to nejlepší. Beat, který je příjemný posluchači i rapujícímu, takže nepřipouští off-beat rap ani double-time, ale jen a pouze vydatný boombap ve své nejlepší formě. Co platilo dříve, platí i dnes a Esoteric s Deckem zní v hutných podkladech naprosto přirozeně a úderně. Vše doplňují skvěle zvolení hosté. Méně okoukané tváře jako Action Bronson, Roc Marciano a Mr. MFN Exquire jsou doplněny o veterány ve zbrani v podobě Ghostface, Oh No či Vinnieho Paze.

Pokud jste k rapu přišli odjinud a zajímá vás, co nosí ASAP Rocky, kolik toho vykouřil Wiz Khalifa a jaký trapový producent letí nejvíc, tak pro vás bude Czarface nejspíš podivné a dávno překonané retro. Pokud jste na rapu vyrostli a žehráte na nedostatek poctivosti a kvalitních surovin, počítejte s tím, že sluchátka rozžhavíte doběla.

Info

Czarface (Inspectah Deck, 7L & Esoteric) ‎– Czarface (Brick Records, 2013)
http://brickrecords.com/blog/2013/02/19/czarface-is-out-today

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace