Články / Recenze

Czarface: nedostatek inspirace, nebo projev lásky?

Czarface: nedostatek inspirace, nebo projev lásky?

Jakub Šíma | Články / Recenze | 04.04.2013

Czarface. Za micem matadoři Esoteric a Inspectah Deck. Na produkci Esotericův tradiční parťák 7L. Pravidlo číslo jedna: toto není rok 1999. Pravidlo číslo dvě: zapomeňte na pravidlo číslo jedna. Warpový pohon, zážeh za 3, 2, 1.

1999: Deck vydává první sólovku Uncontrolled Substances, 7L & Esoteric přicházejí s debutem Soul Purpose. Samplované beaty, striktní rap. Vařeno při 90bpm. V roce 2013 se tradiční chutě moc nenosí. Pozornost se upírá k prozkoumávání nových teritorií a na deskách jako Czarface se objevují retro nálepky. Vstoupit do vod tradičních postupů je buď příznakem nedostatku inspirace a nebo projevem lásky. Ale i projevy náklonnosti se musí vyvarovat kýčovitého napodobování a recyklace. Monumenty dob minulých nemají dusit kreativní atmosféru, ale vybízet ke svému překonání a k zapojení do tvořivé hry.

A přesně to deska Czarface dělá. Žádný revival a plačtivé vzpomínky, ale recepty našich babiček okořeněné o gastronomické vychytávky poslední doby. Relikty evokující minulost nejsou projevem nedostatku inspirace, ale ozvěnou dětských chutí. Šlehačka ze spreje tu domácí nikdy nenahradí. Přesně takovými momenty jsou refrény ve skladbách Air Em Out a Cement 3's. První používá klasický M.O.P.-like refrén, zatímco druhá vhodně sampluje ODBího. Rapový chleba s máslem, monument zapojený do hry.

Esoteric a Rebilion INS vždy platili za drtiče mikrofonů. Poslední album druhého jmenovaného, Manifesto, však příliš pozitivního rozruchu nenadělalo. Líný projev a nevýrazná produkce. Stahující se mraky naštěstí důrazně rozehnal, přesnou a tradičně intonačně zajímavou flow doplňuje verbální ekvilibristikou, jak jsme u něj zvyklí. O Esotericovi se netřeba dlouze rozepisovat, rapový nabíječ, člen formací Army of the Pharaohs a Demigodz odedávna oplývá zvučným hlasem, různorodou a především přesnou flow. Nebojí se zrychlit, zvolnit, přejít do hrubějších poloh nebo vše odlehčit. Neexperimentuje a s Deckem působí jako by spolu rapovali odjaktěživa.

Producent 7L se rovněž rozhodl neplout do neznámých vod a zůstal ve svém rybníčku. Basy s kopáky nedovolí hlavě přestat se kývat, zvonící řetězy naznačují nebezpečí a samply nechávají vyniknout jednoduchým, ale příjemným melodiím. 7L vždycky uměl připravit beat, který si nehraje se složitými kompozicemi, ale nutí jednotlivé MC vydat ze sebe to nejlepší. Beat, který je příjemný posluchači i rapujícímu, takže nepřipouští off-beat rap ani double-time, ale jen a pouze vydatný boombap ve své nejlepší formě. Co platilo dříve, platí i dnes a Esoteric s Deckem zní v hutných podkladech naprosto přirozeně a úderně. Vše doplňují skvěle zvolení hosté. Méně okoukané tváře jako Action Bronson, Roc Marciano a Mr. MFN Exquire jsou doplněny o veterány ve zbrani v podobě Ghostface, Oh No či Vinnieho Paze.

Pokud jste k rapu přišli odjinud a zajímá vás, co nosí ASAP Rocky, kolik toho vykouřil Wiz Khalifa a jaký trapový producent letí nejvíc, tak pro vás bude Czarface nejspíš podivné a dávno překonané retro. Pokud jste na rapu vyrostli a žehráte na nedostatek poctivosti a kvalitních surovin, počítejte s tím, že sluchátka rozžhavíte doběla.

Info

Czarface (Inspectah Deck, 7L & Esoteric) ‎– Czarface (Brick Records, 2013)
http://brickrecords.com/blog/2013/02/19/czarface-is-out-today

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace